Ana sayfa Uncategorized Lütfen Anneme İyi Bak – Kyung-Sook Shin

Lütfen Anneme İyi Bak – Kyung-Sook Shin

435
10
Lütfen Anneme İyi Bak, Kyung-Sook Shin, Doğan Kitap, 232 sf., 13 TL.

Lütfen Anneme İyi Bak Güney Koreli yazar Kyung-Sook Shin‘in usta kaleminden çıkmış ve Shin, bu roman ile Asya’nın en büyük edebiyat ödülü olan ‘Man Asian Literary Prize’ ödülüne layık görülmüş. Kitap Kore’de de bir milyonun üzerinde satmış. Kore kültürüne dair birçok ögeyi bulacağınız kitabı okurken zaman zaman duygulanabilirsiniz.

Kitap “Annen kaybolalı bir hafta oldu” cümlesiyle başlıyor ve sonrasında akıp gidiyor. Annelerinin Seul Tren İstasyonu’nda kaybolmasıyla birlikte tüm aile bir yandan annelerini ararken, diğer yandan anneleriyle olan ilişkilerinin ne kadar iyi olup olmadığını, ona ne kadar yakın olduklarını, kısacası hayatlarını sorgulamaya başlıyorlar. Çocukların, babanın ve son olarak da annenin ağzından yaşananları izliyoruz, iç hesaplaşmalarına tanık oluyoruz. ‘İzliyoruz’ dedim çünkü bu roman film havasında bir tada sahip.

Yazar ‘sen’ dilini kullanarak aslında hem kahramanların hem de okuyucunun yaşananlardan pişman olmasını tetikliyor. Okuyucuya da kendi hayatını sorgulamaya çağırıyor. “Anlattıklarım roman olsa da bak senin de hayatından kesitler içeriyor. Vakit varken annene iyi davran” mesajlarını kafalara bir çivi gibi çakıyor. Verilip de yerine getirilememiş sözler, eksiklikler, umutlar, hayaller… En büyüğü ve acısı da pişmanlıklar… Bir insanı kaybettikten sonra değeri anlaşılıyor, o kişiyle ilgili anılar, yaşananlar ya da yaşanacaklar zihinlere dört nala hücum ediyor.

Kitabın fotoğrafını saatle beraber çekmekteki amacım zamanın hızla akıp gittiğine ve her anı dolu dolu yaşamamız gerektiğine bir göndermeydi. Zaman, duyguları ve hayalleri ertelemek için oldukça kısa. Sevdiklerinize sıkı sıkı sarılın ve her anın kıymetini bilin. Kitabın ilk sayfasında da durumu özetleyen bir alıntı var:

“Sev, doyasıya sev.” Fransz Liszt


10 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here