Ana sayfa Türkiye Eskişehir Lületaşı Müzesi | Eskişehir

Lületaşı Müzesi | Eskişehir

1147
6
Lületaşı, dünyada sadece Eskişehir‘de çıkan, Eskişehir denildiğinde ilk akla gelen, şehirle özdeşleşip simgesi haline gelmiş bir maden. Bu değerli taştan yapılmış birçok eseri görebileceğiniz Lületaşı Müzesi ise bu konuda dünyadaki tek müze olma özelliğine sahip.

Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Lületaşı Müzesi 2008 yılında kurulmuş ve ücretsiz olarak gezilebiliyor. Öğrendiğime göre, Eskişehir’de valilik tarafından 1998’den bu yana zaten Lületaşı Festivalleri, yarışmalar vb. düzenlenmekteymiş. Bu etkinliklere katılan eserlerin satın alınmasıyla müzenin ilk temelleri atılmış.

Lületaşı Müzesi’nin Girişi. 
Sol tarafta müze, sağ tarafta ise hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.

.

Müzenin giriş kapısı fotoğrafta gördüğünüz kapı. Küçük ve bir çırpıda gezilebilecek bir müze. Zaten bunun gibi sadece bir koridor daha var.  Müze küçük dedim ama ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan heykeller başta olmak üzere altmışa yakın sanatçının dört yüze yakın eseri sergileniyormuş.

Gidince göreceksiniz ki, pipolar bu eserlerin başında geliyor. Taşın özelliği pipo içmeye elverişli sanırım. Pipoların dışında takılar, günlük kullanım eşyaları, heykelcikler vb. birçok eser ve lületaşının işleniş aşamalarını da görmek mümkün.

Aslında bizim evde de kim tarafından alındığını bilmediğim (muhtemelen babam) ufak bir lületaşından yapılma pipo vardı. Ancak şimdi nerede bilmiyorum.

Lületaşı Müzesi‘ndeki favori eserimle yazıyı noktalayayım. Bu ne sabır, yaratıcılık ve emek arkadaş! Yapanın ellerine sağlık. Bu büyüklükteki bir lületaşını çevredeki dükkanlardan almaya kalksanız en az 3000 TL‘yi gözden çıkarmanız gerektiğini hatırlatayım. Bizim fiyatını sorduğumuz basit bir at figürüne 1500 TL demişlerdi de oradan biliyorum.
Lületaşı Müzesi: Kurşunlu Külliyesi, İki Eylül Cad. Odunpazarı, Eskişehir.

6 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here