Ana sayfa Uncategorized Kurban Kesmek ya da Kesmemek…

Kurban Kesmek ya da Kesmemek…

129
13|Kurban Bayramı’nda kurban kesenlerden misiniz?|

Biz kesenlerdeniz. Hem de kendimiz kesenlerdeniz.  Bu sene de yine her sene olduğu gibi annem, teyzem, dayım ve dayımın iki arkadaşı (sonradan öğrendiğim kadarıyla akrabaymış) birleşip büyükbaşa girdiler. Girdiler mi denir orasını da tam bilmiyorum ya neyse. Ve her sene olduğu gibi bu sene de hayvanı dayım kesti. Hayvan büyük olduğu için kendisinin yalnız kesmesi imkansız. Bu nedenle hayvanı devirmek vs. işleri için yanına adam lazım. Burada da devreye teyzemin iki oğlu, dayımın iki oğlu, babam vs. giriyor. Peki sen ne yapıyorsun misafir sanatçı derseniz, ben uzaktan bayramlıklarımı giymiş bir şekilde ve aman kan sıçramasın modunda onları izliyorum. 


Arkadaş, ben o hayvanın üzerine abanıp, onu yere devirdikten sonra, dibimde kanlar fışkıra fışkıra kafasının kesilişine şahit olmak ‘zorunda mıyım’? 

Sene olmuş 2012, bir ton kesim merkezi vs. açıldı oralarda kestirsene kurbanını. Ne diye eziyet çekiyorsun? Hayvanın kafası kesildi, kanlar fışkırdı ama film daha yeni başlıyor. Hayvanın dört bacağından bağlanarak derisinin yüzülmesi, ananemin kafasını parçalaması, bağırsaklarını temizlemesi, annemlerin etleri doğraması…. Filmini çek, korku filmi diye sinemalara dağıt, o derece. İşte ben bunları yapmadığımdan her zaman aykırı insan konumuna düştüm. Umurumda mı? Asla. Aynı yerde kesilen etlerden tencerede pişirilip herkesçe afiyetle yenilme seansına ise hiç girmiyorum. Zira ben o şekilde pişmiş eti de yemiyorum.

Arkadaş, hayvanın kafası bir metre ötende gözleriyle seni yiyor, sen nasıl o eti yiyebiliyorsun!

Yakında zaten beni sülaleden aforoz edecekler. Ciddi ciddi evlatlık olup olmadığımı da düşünmüyor değilim. Bakalım seneye neler olacak…

13 YORUMLAR

  1. halbuse tıkır tıkır kesen, temizleyen, doğrayan, paketleyen kesim merkezleri varken dediğin gibi.. ne yapalım yiyenin de yemeyenin de ibadetini allah kabul etsin, bana da önümüzdeki sene için sana çok daha mutlu görüntülerle bezeli bi bayram dilemek kalsın(:

  2. Çocukluğumdan beri nasıl alıştırdılar,şartlandırdılarsa, hem sıkı bir hayvanseverim hem de esaslı bir etoburum:) Bu yaman çelişkiyle büyüdüğümden sık sık aynı durumlara maruz kaldım sayılır:) Allah kabul etsin,kesemeyenlere de nasip etsin 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here