Ana sayfa Listeler Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Kur’an Okumayı Öğrenmenin Yolları

Kur’an Okumayı Öğrenmenin Yolları

1092
8
Kur’an ya da Kur’an-ı Kerim‘i okumayı öğrenmek uzun zamandır istediğim ve yapılacaklar listemde olan bir şeydi. Biraz üzerine düşünce anladım ki öğrenmek o kadar da zor değilmiş. Bu nedenle Kur’an okumayı öğrenmek istiyorum diyenler için teşvik edici ve tavsiyeler içeren bir yazı yazmak istedim.

kuran-okumak

Normalde dinle ilgili yazı paylaşmayı ve insanların inandıkları şeyleri gösteriş yapar gibi başkalarının gözüne sokmalarını sevmiyorum ama ölmeden önce yapılacaklar listemde olduğundan konu hakkında bir yazı yazmak istedim. Aslında öyle ahım şahım dindar biri sayılmam ama Kur’an okumayı öğrenmek uzun zamandır istediğim bir şeydi. Dedesini hiç görmemiş bir müftü torunu olarak öğrenmek için geç bile kaldım desem yeridir. Yok ben öğrenemem, bayağı da zormuş diyerek hep bu isteğimi erteliyordum ama geçen gün bir hışımla kafaya takıp, düşündüğümden de kısa bir zamanda öğreniverdim. Siz de öğrenmeyi düşünüyor ya da istiyorsanız bir, iki güne öğreneceğinizi garanti edebilirim.

Kur’an Okumayı Öğrenmenin Yolları

 • * Çevrenizdeki Kur’an okumayı bilen kişilerden size öğretmesini istemekten vazgeçin. Zira bu durum zamanınızın boşa gitmesine neden olacaktır. Kendiniz öğrenmeye çalışın.
 • * İnternette bulabileceğiniz ve yararlanabileceğiniz birçok kaynak mevcut. Bunun içinse size önerebileceğim en kolay yer YouTube olacak. YouTube’daki videolar harflerin doğru okunuşlarını öğrenmeniz açısından oldukça önemli. Zaten ben de oradan öğrendim. Zorlandığım yerde videoyu geri sarıp tekrar, tekrar dinledim. Ancak internete erişemiyorsanız bir elif-ba kitabı alın derim. 
 • * Söylemekte zorlandığınız harfler olabilir. Birebir söyleyemiyorum diyerek pes etmeyin. Misal ben hâlâ ayn (ع), ğayn (غ) harflerini doğru bir şekilde telaffuz etmeye çalışıyorum.
 • * Sürekli tekrar yapın. Öğrenmeye yeni başlamışsanız eğer direkt olarak sureleri okumak yerine kolaydan zora doğru yavaş yavaş okumaya başlamanızı öneririm.
 • * Okumayı öğrendiğinizi düşündüğünüz andan sonra öncelikle bildiğiniz duaları okumaya başlayın. Örneğin; ben öğrendikten sonra ilk olarak Fatiha suresini okumaya çalıştım. Yani aslında ezbere bildiğiniz bir duayı kitaptan okumak insana farklı bir his veriyor.
Gelen ilk vahiy ya da emir “Oku!” olmasına rağmen, ülkemizde ne yazık ki Kur’an okumayı bilen, hadi onu da geçtim Kur’an‘ın Türkçe mealini okumuş olan insan sayısı oldukça az. Ee hani Müslümandık? Kendi kutsal kitabımızı bile okumuyorken nasıl din konusunda bu kadar ahkâm kesebiliyoruz? Kur’an’a göre en büyük ibadet okumak olduğundan bizim de yapmamız gereken ilk işin okumak olması gerektiği kanısındayım. Bu nedenle öğrenmeseniz bile mealini mutlaka okuyun derim.
Son olarak şunu söyleyeyim; Kur’an okumayı öğrenmek zor değil, sadece emek ve tekrar isteyen bir iş.
olmeden-once-yapilacaklar-listesi

8 YORUMLAR

 1. valla takdir ettim. internetten açıp öğrenmeye çalışmak gerçekten olabildiğince zor ve boşvermeye itici bir şey olmasına rağmen öğreniyorsun.

  Ben de biliyorum okumayı fakat yıllarca Arapçasından okuyup hiç bir şey anlamadığımı da eklmek istiyorum. Sonraları bir gün Türkçesinden okuyup sağda solda hoca diye geçinen insanların aslında dini ne kadar da boş yere soğuttuğunu anladım. Okuduğumu anladıkça daha çok sevdim. Fakat her şeyin bir yolu yordamı vardı. Eğer dualar Arapça okunması gerekiyorsaydı, öyle öğrenmeliydim. Duaları Arapça ezberledim fakat yanı sıra Türkçe'sini de ezberledim. Söylediğim cümlelerin anlamlarını bildikçe Allah'la duam çok daha yakın oldu. Bak bunu da tavsiye ederim madem. Doğru okunuşunu öğrenir öğrenmez bir de Fatiha'nın ne demek istediğini ezberle. Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.. 🙂

 2. @okuyan Teşekkürler, inşallah. 😉

  @Büşra Bayram Sağolasın. 😉 Dediğin çok doğru aslında hem Arapça hem Türkçe okuyunca daha anlamlı hale geliyor. Ortaokuldayken hocamız duaları dediğin gibi hem Arapça hem Türkçe ezberletirdi. Şimdilerde Türkçelerini hatırlamıyorum ne yazık ki. 🙁

 3. Tebrik ederim. İnşallah ben de öğrenirim. Türkçe Mealini okuyorum hatta bir çok surenin Türkçe açıklamasını da ezbere biliyorum ama Arapçasından okumayı da çok istiyorum. Şimdiye kadar başaramadım.

 4. Ne güzel bir şey yapmışsın Güven. Çevremde başörtülü namazında niyazında insanlar var ama Kuran okumayı bilmiyorlar. Bilmedikleri gibi öğrenmeye de yanaşmıyorlar. Halbuki Kuran'ı okumayı öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. Biraz çaba istiyor o kadar. Ve diğer yabancı diller gibi tekrar edilmezse unutulabiliyor. Ve Büşra'nın da dediği gibi Türkçe'sini bilerek okumak insanı daha mutlu ediyor ve Allah'la arandaki mesafeyi kısaltıyor. Ne okuduğunu biliyorsun. Aslında bu anlamda, Kuran ile birlikte Arapça öğrenmek de gereklilik haline geliyor. Çünkü o zaman yazılan meallerden çok daha büyük anlamlar çıkararak okunuyor. Ama gel gör ki, ben henüz Arapça öğrenmeye geçemedim. Sen yakında onu da yaparsın. 🙂

 5. @MehtapveKitap (Asabi Bakire) İnşallah siz de öğrenirsiniz. Sevgiler. 😉

  @Hülya Çoban İnşallah. Ben de yıllarca zor zor dedim ama YouTube'a bakın derim. Videolar fazlasıyla öğretici. 😉

  @rmmbr Teşekkürler! Hep aklımdaydı da erteliyordum. Dediğin gibi gerçekten zor değilmiş. Kaç tane harf var sonuçta. Hoş, zor olan belki de bazı harflerin telaffuzu ya da uzatılacak ya da uzatılmayacak yerler. Türkçe mealini okumak da önemli tabii. Aaa tabii ki Arapça var sırada! 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here