Ana sayfa Animasyon Ponyo, Sosuke’yi Seviyor!

Ponyo, Sosuke’yi Seviyor!

707
2
Hayao Miyazaki‘den bir başyapıt daha: Gake no ue no Ponyo (Küçük Deniz Kızı Ponyo). İnsan olmak isteyen Japon balığı (goldfish) Ponyo‘nun şans eseri beş yaşındaki Sosuke ile karşılaşması sonucu yaşadıkları masalsı bir serüven niteliğinde.

Bilmiyorum siz de aynı şeyleri hissediyor musunuz ama Miyazaki filmleri bende meditasyon etkisi yaratıyor. Kafa dağıtmaktan öte, insanı dinginleştiren, mutlu eden, insanın içini bambaşka bir enerjiyle dolduran farklı animeler bunlar.

Normalde denizi pek sevmem ama 2008 yapımı bu filmle birlikte sempatim arttı diyebilirim. Miyazaki özellikle denizi çizmek için bu filmi yaratmış olabilir diye düşünüyorum. Filmde Ponyo’nun bir “Sosuke!” deyişi var ki görmeniz gerek. Sosuke demişken, filmin ana karakteri olan Sosuke yaratılırken Hayao Miyazaki’nin torununun model olarak seçildiğini de belirtmiş olayım.

Filmle ilgili bir eleştirimi dile getireyim. Bundan sonra yazacaklarım film hakkında ipucu içerir. Okuyup okumamak size kalmış.

Filmde Ponyo‘nun annesi Sosuke‘ye “Ponyo’nun yarı insan yarı balık olduğunu kabul ediyor musun, bu haliyle seveceğine söz veriyor musun?” diye soruyor. Sosuke de “Söz veriyorum,” diyor. Çocuk aklıyla şimdi seviyorum, kabul ediyorum dese bile ileride ne olup biteceğini kim bilebilir. Sonuçta ortada 5 yaşında bir çocuk var. O yaşta böyle bir sorumluluk ve sevgi gösterisi bana biraz garip geldi doğrusu.

Hayao Miyazaki filmleri arasında favori filmim hâlâ Kari-gurashi no Arietti (The Secret World of Arrietty/Aşırıcılar) olsa da Gake no ue no Ponyo‘yu da keyifle seyredeceğinizi garanti edebilirim.

Gake no ue no Ponyo (Ponyo on the Cliff by the Sea / Küçük Deniz Kızı Ponyo) IMDb Puanı: 7.7 Benim Puanım: 7.9 / 20.02.2014


2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here