Ana sayfa Yabancı Dil Korece Korece Öğrenmek İçin Kaynaklar

Korece Öğrenmek İçin Kaynaklar

55453
23Korece, biz Türkler için Uzak Doğu dilleri arasında öğrenmesi en kolay ve zevkli olan dil sanırım. Korece öğrenmek için kendi yararlandığım kaynakları bir araya getirip paylaşmak istedim.

Korece öğrenmek istiyorsanız başvuracağınız ilk kaynak burası olmalı sanırım. Zaten başka bir şeye de ihtiyacınız kalmayacaktır. 9 seviyeden oluşan gramer dersleri, her derse özel sesli anlatım ve takip edebilmek ya da daha sonra çalışmak adına PDF’ler… Sadece site değil YouTube kanalları da süper. Kaliteli hizmetin ücretsiz sunulması diyebiliriz sanırım.
2. Kore Ne Kadar Uzak?


İkinci sıraya kendi açmış olduğum blog‘u koymak istedim. Korece kelimeleri bir daha unutmamak üzere eğlenerek öğrenmek istiyorsanız eğer bir bakın derim.


3. Korean Wiki Project

Korean Wiki Project

Korean Wiki Project, ortaklarından birinin Talk To Me In Korean‘ın da olduğu ortak bir proje. Birçok yararlı kaynağa ulaşabileceğiniz site bana biraz karışık ve düzensiz geldi. Oradan oraya atlarken Korece’den soğumanız işten bile değil. Bu sitede sadece “idioms” kısmını sevdim.

3. How to Study Korean

How to Study Korean

 

Konuları oldukça detaylı anlatan bir site daha… Sitede 100 dersten oluşan 4 ünite bulunuyor ve her ünitenin sonunda bir değerlendirme testi mevcut. Bu örnekte olduğu gibi sitede yer alan dersleri ücretsiz PDF olarak da indirebilme imkânınız var.4. Learn Korean: LP’s Korean Language Learning

Learn Korean LP
Diğer sitelerden farklı olarak bu sitede en sevdiğim bölüm Learn Korean With Music. Bildiğiniz gibi dil öğrenmede şarkı dinlemenin ve ezberlemenin önemi büyüktür. Sitede örnek olarak seçilmiş Korece şarkıların sözlerini kelime kelime açıklıyor. Ayrıca bunun dışında Korece dinleme alıştırmaları ve örnek cümlelerle dolu.
Learn Korean

 

Learn Korean da yararlı bir kaynak ancak bir Alex değil. Diğer kaynaklar sonrası buraya tekrar amaçlı girebilirsiniz, zira eksiği var fazlası yok. Sitenin tek artısı ise 15 Hanca dersinin bulunması…

1. 30 Günde Korece

30 Günde Korece Fono

 

Fono Yayınları, 423 s. Kitap + 3 CD, 42 TL.

30 Günde Korece, korkarak aldığım bir kaynak oldu. Zira nasıl bir şeyle karşılaşacağımdan pek emin değildim. Ancak beklentimin üzerinde bir kaynakla karşılaştım diyebilirim. Kolay ve hızlı öğretmeyi amaçlayan kitapta ayrıntılı gramer anlatımlarından oluşan 30 bölüm yer alıyor. CD’lerin içinde ise sadece ses dosyaları bulunuyor, yani öğretici bir program vs. beklemeyin. Kitabın sonuna “Korecede en çok kullanılan ilk 1000 sözcük” ve bölümlerin sonunda yer alan alıştırmaların cevapları eklenmiş.

2. Korece Konuşma Kılavuzu

Korece Konuşma Kılavuzu Fono
Fono Yayınları, 491 s., 25 TL.

Korece Konuşma Kılavuzu (Kendi Kendine – Pratik), konuşma pratiği kazandırmak ve konuşma dilindeki kalıpları öğretmek amaçlı hazırlanmış bir kaynak. Kitapta konuşma kalıpları hariç her bölümün içinde o bölümle ilgili sözcükler anlamlarıyla birlikte verilmiş. En sonda ise küçük bir sözlük (lügatçe) bulunuyor.

Korece Konuşma Kılavuzu Fono

Türkçede bile nadir olarak kullandığımız “Radyatör suyunu kontrol ediniz” gibi abuk cümlelerle de karşılaşmanız olası. Yer yer karşılaştığım harf hataları olmasa daha iyi olurdu tabii.

3. Korece 2

Korece 2
Lotus Yayınevi, 323 s., 20 TL.

Üç cilt olarak Dr. S. Göksel Türközü ve Dr. Seongju Kim tarafından hazırlanmış Korece kitabı ile, Türkiye’de Korece eğitiminin başladığından bu yana ihtiyaç duyulan ders kitabı açığını gidermek ve Korece’yi öğrenmek isteyen kişilere bu konuda yardımcı olabilmek amaçlanmış. Korece 1 kitabında ilk cilt, Korece 2‘nin içinde ise ikinci ve üçüncü cilt bulunuyor.

“İşlenen her konu bir sonraki konunun temeli, bir sonraki konu da bir öncekinin devamı niteliğindedir.”

Korece 2

“Kitabın en önemli özelliği konuşma Korece’si öğretiyor olmasıdır.”

Kitabı aldığınızda göreceksiniz ki içinde birçok diyalog ve okuma parçası mevcut. Grameri detaylı bir şekilde anlattıktan sonra sonunda yer alan alıştırmalarla kendinizi deneme imkânınız mevcut. Kitabın sonunda ise sözlük yer alıyor.

1. KoreanTürk

KoreanTürk

Bugüne kadar izlediğim tüm dizileri bu sitede izledim. Bildiğiniz başka dizi siteleri varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.AppleStore‘dan şimdiye kadar iPad‘e yüklediğim uygulamalar:

1. Hansel: Hansel ve Gretel’in hikâyesini Korece, Japonca ya da İngilizce dinleme ve okuma imkânı sunuyor.
2. Kor Princess: Korece harfleri ve kelimeleri çalışmaya yönelik çocuklar için hazırlanmış bir uygulama.
3. Talk in Korean: Harf, kelime ve kalıp cümleleri öğretici, animasyonlarla süslü bir uygulama.
4. EasyPiecy Korean: Günlük yaşamda sıkça kullanılan cümleleri öğretmeyi amaçlayan uygulamanın ücretsiz sürümünde yalnızca üç bölüm açık. Bana göre satın almaya değmez.
5. Korean Animal: Korece hayvan isimlerini öğreten çocuklar için hazırlanmış bir uygulama.
6. Korean English Dictionary Box: İngilizce-Korece yararlı bir sözlük uygulaması.
7. Learn Korean 2 + 8. Learn Korean 1: İndirmeseniz de olur, hatta hiç bulaşmayın diyebileceğim uygulamalardan.
9. Korece Öğren: 10. uygulamanın aynısının Türkçesi. Temel kelime ve cümleler yer alıyor.

10. Learn Korean-Phrase Book: Temel cümleler ve kelimelerin öğretilmeye amaçlandığı güzel bir uygulama. İlgilenenler olursa bu uygulamanın diğer diller için olanları da var, tavsiye ederim.
11. Oldukça gereksiz bir uygulama. Araya karışmış. 🙂
12. Korean TV Pro: Kore kanallarını izlemek için güzel bir uygulama.
13. Korean Flashcards: Temel kelime ve cümle kartlarından oluşan bir uygulama.
14. Korean Radios: Kore radyolarını dinlemek isteyenler için güzel bir uygualama.
15. Bu da 10.’nun aynısı. Ama aynı olmasına rağmen bunda 10.’da olanlar paralı nedense. Dikkat.
16. Seemile: YouTube’da da bulabileceğiniz ders videolarının bir araya toplanmış hali diyebiliriz. Tavsiye ederim. Hocalar tahtada Korece ders anlatıyor, daha ne olsun.
17. Learn Korean-Word Power: Ücretsiz versiyonu oldukça kısıtlı olsa da mutlaka indirin derim. Sadece kelime öğretmekle kalmıyor, örnek cümle ve kullanımlarla da öğrenmeyi pekiştiriyor.
18. Learn Korean Free-AccelaStudy: 137 öğretici kelime kartının yer aldığı bir uygulama.

19. Friendly Korea: Bir yabancı dil öğrenirken o ülkenin kültürünü de öğrenmek oldukça önemlidir. Friendly Korea da Kore hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceğiniz özet bilgilerin yer aldığı bir uygulama.
20. TTMIK Korean: En başta bahsettiğim Talk To Me In Korean sitesinin uygulaması. MUTLAKA İNDİRİN!
21. Korean Pocket Lingo: Bu uygulama için 9 ve 10. uygulamaların daha gelişmişi ve eli yüzü düzgün olanı diyebiliriz. Tam sürüm için satın almak gerekiyor.
22. Learn Korean Basic 400 Words: Uygulamanın adında her ne kadar 400 kelime geçse de, tüm kelimlere erişim için tam sürümü satın almanız gerekiyor.1. Topik Guide

Topik GuideTopik Guide, Topik sınavına hazırlananlar için güzel bir site. Sitenin her yanı satın almanızı teşvik edici kaynaklarla dolu olsa da üst kısımda bulunan Study Guide” kısmından birçok ücretsiz ve yararlı bilgiye (en çok kullanılan Korece kelimeler vb.) ulaşmanız mümkün. Ayrıca geçmiş yıllarda yapılan sınavlar ve cevap anahtarlarını da ücretsiz PDF olarak indirebiliyorsunuz.

Benim yararlandığım kaynaklar bu kadar. Bunların dışında bana önereceğiniz başka kaynaklar varsa benimle paylaşırsanız sevinirim. 화이팅!

23 YORUMLAR

 1. Kore deyince hemen gelirim dur hele tam da öğrenme azmim varken başlasam mı derken bu bir işaret mi ola:D

  Yeppudaa.com bi tanedir dizi film deyince benim ilk aklıma ora gelir.asyafanatikleri.com da da var baya bazen oralara da giderim. Daha vardır ama bu ikisi en uğradıklarım 🙂

  Öğrenmek isteyenler için süper olmuş bu post eline aklına sağlık deyip kaçayım 🙂

 2. Korece öğrenmek isteyenler için gayet faydalı bir yazı olmuş ellerine sağlık 😀 Yeppudaa da güzel bir formdur kore dizileri ve uzakdoğu için. http://kpopexplorer.net/ adresinden tüm kpop albümlerini bulabilirsin ve indirebilirsin bu siteyi önermemin sebebi telefonuma şarkıları attığımda şarkı sözlerini de okuyabiliyor olmam hem şarkıyı dinleyip hem sözleri takip edebilirsin böylece.Birde benim elimde Türkler için Korece adında bir kitap var Seongju Kim'in çok ahım şahım olmasada günlük dil için faydalı olabilecek yeni başlayanlara uygun bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bazılarını bilmediğim bu hoş siteler için teşekkürler 😀

 3. @Düda Çok teşekkürler. ;)) Yeppuda'yı ekleyeceğim bugün. Şarkı sözlerini okuyabilme olanağı da süpermiş, deneyeyim hemen. 🙂 Başlangıç için aslında çoğu kitap birbirine benziyor, benim önerim başlangıç olayını internette hallettikten sonra kitap alınması yönünde. Ben ikisini aynı anda yapıyorum orası ayrı konu. 😀

  @Duygum Akkaşoğlu Animeleri alt yazısız izleyebilsek ne güzel olurdu değil mi? 😀

 4. bazı kaynaklar pdf indirilebiliyor indirip matbaa da yazdırdığınız zaman bir kitap şeklinde elinize veriyolar kaynakları bulamayanlar için tavsiye ederim bu arada "loki2504" youtube hesabında bir abimizin dil öğrenimi ile ilgil çok faydalı bilgileri var kendisi sıfır gramerle türkçeyi şakır şakır konuşuyor. 🙂

 5. Şahsen ben KoreanTurk'e oranla Yeppudaa.com'un çevirilerini daha başarılı buluyorum.
  Dizi izlemeniz için asyafanatikleri.com'u tavsiye ederim. Hem yeppudaa'dan hem de kt'den aldıkları videoları koyuyorlar bölüm olarak. Bazen kendileri de çeviriyorlar. Sitenin grafikleri çok yoğun olmadığı için diğer bir çok siteye oranla daha rahat izleme imkanı sağlıyor size. Yeppudaa ya da KT üzerinden dizi izlerken videolar çok takılıyor ancak AsyaFanatikleri'nde bir kez bile böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bilgisayardan, televizyondan, tabletten ve telefondan çok rahat bir şekilde girip izleyebiliyorum dizileri/filmleri vs. 🙂

 6. Oncelikle ellerinize saglik gercekten faydali olacagini dusunuyorum, umarim oyle olur. Benim aklima takilan sorular var. Oncelikle koreceyi ogrenmek icin ilk harflerden baslamak mi lazim? Karmasik bir dile benziyor ve acikcasi beni korkutuyor ama ogrenmek cok istiyorum. Film ve dizilerini izliyorum muziklerinide dinliyorum gercekten bunlarin faydasi baya var ama sizce ben hangisini indirmeliyim yada nerden baslamaliyim?

 7. Korece öğreneceğim diye atladığımda Korece 1 ve 2 kitaplarını almak yerine CDsi var diye 30 Günde Korece yayınını almıştım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. İngilizcesi iyi olmayanlar için Koreanwikiproject iyidir ama TTMIK'te HyunWoo'nun sesini dinleyerek çalışmak öğrenmeme yardımcı olmuştu fazlasıyla. :3 Benim de bloğumda birkaç Korece yardımcı kaynağım var istersen göz atabilirsin http://www.dortdilbirblog.com bir de alıştırmalarına yardımcı olması açısından lang-8 i ve hinative'i tavsiye ederim. Kolay gelsin :3

  • 30 günde Korece kitabını bitirdin mi Elif. Neden tavsiye etmedin. Ben de almıştım da. Pek fırsat olmadı bakmaya. Başka güzel kaynak var mı bildiğin.

 8. Asya fanatikleri,, asya dizi,, yeppudaa ,,korecanlar.com,, korediziizle2.com bu sitelerden baya dizi izlemişliği var koreli cenneti.com korefanatik.com koretv.com bunlarda ama bunlardan ben daha hiç dizi izlemedim

 9. Yeppudaa’dan bahseden arkadaslar olmus zaten 🙂
  Korece ogrenmek icin memris’i öneriyorum. Surekli tekrar yapmaya tesvik eden bi uygulama. Kosu bandinda kosarken bile memris calisiyorum 🙂

 10. Belki birazcık saçma gelebilir ama çizgi flim izlemenizi tavsiye edeceğim. Çünkü seslendirmeyi yapan kişilerin tellafuzları düzgün ve son çocukların anlayabilmesi içinde daha yavaş ve daha basit cümleler kullanıyor. Ben kelimeleri öğrenmek için 0-3 yaş arası bir kelimeyi 8 defa tekrarlayan çizgi flimleri izlemiştim oldukça yararlı buldum.

 11. Yalnız örnek verdiğiniz sitelerin hepsi İngilizce ve ben bişey anlamıyorum acaba sayfalar türkçeye çevriliyor mu yardım eder misiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here