Ana sayfa Uncategorized Kitap Alırken Dikkat Ettiğim 7 Şey

Kitap Alırken Dikkat Ettiğim 7 Şey

217
8

Bir kitapkolik olarak evde okunmayı bekleyen bir ton kitap olsa da ben hâla kitap satın almaya devam ediyorum. Bu işlemi de son zamanlarda internetten yapıyorum. Kimse kimseyi kandırmasın kitapçılar çeşitli kampanyalar düzenlese de internette kitaplar daha ucuz. Neyse efendim, bu yazıda kitap alırken benim önceliklerim neler onlara değinmek istedim. Zira her okurun kendine özgü öncelikleri, olmazsa olmazları vardır.

1. Kapak: Kızanlar olacaktır ama bir kitabın kapak tasarımı benim için çok önemli. Kötü bir kapak tasarımı beni kitaptan soğutabilir. Kapak tasarımının iyi olması kitabın da iyi olacağını göstermez elbette ama kitapçıdaysam, iyi kapak tasarımına sahip bir kitabı alır incelerim, internetteysem de mutlaka detaylı araştırırım.  Kapağına bayıldığım kitapları diğer kitaplardan önce okuduğum da yalan değil.

2. Yazar: Kitabın yazarının diğer kitaplarını da okumuşsam yeni kitaplarını da gözü kapalı alırım. Kolay kolay kendini bozacak hali yok sonuçta. Örneğin; Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, eskilerden Halide Edip Adıvar, Reşat Nuri Güntekin‘i sayabilirim. Ama tabii arada istisnalar da çıkmıyor değil. Bir kitabını çok beğendiğim yazar başka bir kitabında beni hayal kırıklığına uğratabiliyor.

3. Konu: Oldukça önemli olan ve bir kitabı alıp almamamda beni frenleyen özelliklerden biri de kitabın konusu. İster kapağı güzel olsun isterse en beğendiğim yazar yazsın konu bana göre değilse, benim ilgilerime uymuyorsa o kitabı almadan önce kırk kere düşünürüm. Sonunda da almam. Zamanım kıymetli sonuçta. Ruhumuzu doyurmak için okuduğumuzdan abuk konular diğer konulardan sonra gelebilir diye düşünüyorum.

4. Fiyat: Fiyatı dördüncü sıraya koydum. Çünkü kitapçıda görüp almak istediğim kitabı fiyatını gördükten sonra rafa geri koyduğum çok oldu. Alma imkânım olsa bile evlat acısı gibi insanın içi oturuyor bazı kitapların fiyatları. Alnımızda keriz yazmıyor. Gerçi dünyada da durum farklı değil. Dışarıda da kitaplar oldukça pahalı. Bir de işin komiği kendi yaşadığım bir olaydan da örnek vermem gerekirse eğer, oldukça pahalı olan ve almak istediğim bir kitabı koşa koşa gidip almıştım. İki hafta sonra aynı kitabı, aynı yerde yüzde 50 indirimli görünce bir an öteki tarafa gidip gelmiştim.

5. Arka Kapak Yazısı: Kitabı elinize aldınız merak ediyorsunuz ve kitap hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacını var. İşte arka kapak yazıları okuyucuya “Al bu kitabı, pişman olmazsın” diyen son duraklar. Okuyucuların yüzde 90’ı arka kapak yazılarını okur (umarım) diye düşünüyorum. Kalanlarsa zaten kitap hakkında bilgi sahibidir ve okumaya gerek duymadan kitabı satın alır. Bu yazı o kadar önemlidir ki, almayı düşündüğüm ancak arka kapak yazısını okuduktan sonra almadığım kitaplar buradan köye yol olur. O yüzden yayınevleri bu konuya çok dikkat etsinler derim.

6. Sayfa Tasarımı: Bu konunun içine yazı stili, puntosu, kenar boşlukları vs. giriyor. Bunlar önemsiz deyip geçmemek gerek. Sonuçta saatlerce aynı yazı stili ve punto ile karşı karşıya kalacaksınız. Küçük punto ile yazılmış bir kitabı okuyup baygınlık geçirdiğim olmuştur. Bir de bu konu altında bahsedeyim, kitabın boyutu da benim için önemli. Örneğin Doğan Kitap‘ın çoğu kitapları uzun (nasıl ifade edeceğimi bilemedim). Bu tarz kitapları okumak benim hiç hoşuma gitmiyor. Zira oku oku bir türlü sayfanın sonuna gelinemiyor, ferman mübarek.

7. Tavsiye: Bir kitabı alırken düşüneceğim en son şey birinin ettiği tavsiyedir. Yani kitap tavsiyelerine pek kulak asmam. Çünkü her okurun zevki, o kitabı okuduğu dönem ve içinde bulunduğu ruh hali farklıdır. Ona o gün çok güzel gelen kitaba ben ayılıp bayılmayabilirim. Bu nedenle tavsiyeleri dinlerim, bir kenara not ederim ama koşa koşa da gidip almam.

Sizin kitap alırken dikkat ettiğiniz başka özellikler var mı, ya da sizin sıralamanız nasıl?

8 YORUMLAR

 1. kitap tasarımı bence de çok önemli, tasarımını sevmedim diye içeriğine bakmadığım kitap olmuştur, net ile kitapevleri arasında ciddi fiyat farkı var, fuarlar da bile o kadar ucuza kitap bulmak mümkün olmuyor o yüzden ben de sürekli netten alıyorum kitapları.

 2. Fiyat konusundaki düşüncelerine tamamen katılıyorum. Zamanında 20-25 lira vererek aldığım kitapları geçen gün markette 6 liraya görmemle derin bir kedere boğuldum. 😀 Birçok insan marketten kitap alınır mı zihniyetinde ama durum böyle olunca almamak hata olur diye düşünüyorum…
  Benim sıralamam da seninkine yakın ama ben tasarım yerine çevirmeni koyabilirim…

 3. @Dürr-i Yekta Tasarım ve net candır diyerek durumu özetleyeyim o zaman. 😀

  @Uyuşuk Hayalperest Açıp da ilk satırları okumam nadirdir. Bundan sonra okuyacağım ben de mutlaka. :)))

  @Dilara Artar Evlat acısı gibi değil mi? Keriz gibi hissediyor insan kendini. Bu yüzden pahalı kitaplarda bekliyorum, hemen almıyorum. 🙂 Çevirmen önemli gerçekten ama kaç çevirmeni tanıyoruz doğru düzgün…

  @gizem bulut Aa yayınevini unutmuşum. İyi hatırlattınız. Çok teşekkürler, eklerim bir ara. :))

 4. @Dürr-i Yekta Tasarım ve net candır diyerek durumu özetleyeyim o zaman. 😀

  @Uyuşuk Hayalperest Açıp da ilk satırları okumam nadirdir. Bundan sonra okuyacağım ben de mutlaka. :)))

  @Dilara Artar Evlat acısı gibi değil mi? Keriz gibi hissediyor insan kendini. Bu yüzden pahalı kitaplarda bekliyorum, hemen almıyorum. 🙂 Çevirmen önemli gerçekten ama kaç çevirmeni tanıyoruz doğru düzgün…

  @gizem bulut Aa yayınevini unutmuşum. İyi hatırlattınız. Çok teşekkürler, eklerim bir ara. :))

 5. "Ruhumuzu doyurmak" işte bunu sevdim!
  Ben de bir liste yapmalıyım en kısa zamanda. Evet, yine senden esinlendim (!). Son zamanlarda internet üzerinden kitap almam da sıklaştı benim de.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here