Ana sayfa Uncategorized Kemanımla Ona Bir Ses Verebilseydim Eğer

Kemanımla Ona Bir Ses Verebilseydim Eğer

238
12
Klasik müzik seven biri olarak kemanın yeri bende ayrıdır. Küçüklüğümden beri de keman çalmayı hep istemişimdir. Ancak her sene ertelenen keman alınma durumu, kazık kadar olmamla beraber tamamen imkansız hale gelmiş durumda. Zaten toplumdaki algıya göre müzik aleti çalmaya başlama yaşı, maksimum dokuzda sonra eriyor. Bu yaştan sonra da kim uğraşacak kemanla! Alacaksın, vakit ayırıp her gün çalışacaksın, ellerin acıyacak, notaları öğreneceksin ohoo bir ton iş. Ben bunlara rağmen istiyorum arkadaş. Öyle süpersonik zor parçalar çalmada da gözüm yok hani. Misafirliğe gelen eşi dostu eğlendireyim o bile yeter. Aldıktan sonra ona gözüm gibi bakarım, bir köşeye atmam, söz. Evde süs eşyası haline gelen gitara yaptıklarımı ona valla yapmayacağım.
Otobüste vs. keman çantası taşıyan insanlar görünce de sinir oluyorum. Buradaki sinir oluyorum, imreniyorum anlamında. Kemanı taşırken bile insanın havası değişiyor, herkes sana farklı bakmaya başlıyor gibime geliyor. Bir ara içinde keman olmayan boş çanta bile taşımayı düşündüm. O denli saplantı haline getirdim. Aldıktan sonra çalarken yüzümü hangi hallere sokacağım bile kafamda hazır. Çünkü keman normal donuk bir suratla çalınmıyor, illa ki silahla vurulmuş gibi acı çekiyor ya da rüyanda kabus görüyor halde ve muhakkak gözü kapalı çalman lazım. Böyle çalmazsan karşıdakine duygu geçmiyor. Belki de çoğu insan, kemanı gözü kapalı çalmayanlar için “Şuna bak daha kendisi bir şey hissetmiyor, kalkmış bir de bize eserin duygusunu geçirmeye çalışıyor” diye düşünüyor olabilir. Neyse şimdi olmasada, ölmeden önce ben bir keman alıp, çalmaya başlayacağım yavaştan. Olur  da alırsam, bir eserimi icra ederken çekilmiş videoyu da buraya koyarım.
Müziksiz kalmayın, sonra işiniz rast gitmez!

12 YORUMLAR

 1. bende de aynı şey yan flüt için geçerli. üniversitedeyken o kadar heveslendim ki hoca bile bulmuştum kendime. tam flüt araştırırken karar değiştirip dil kursuna gitmeye karar verdim onun yerine. ah kafam ahh

  • Müzik aleti çalmak herkesin içinde kalmış bir uktedir kesin. Ama dil kursuna gitmek de faydalı bir eylem. Her işte bir hayır vardır diyelim. 😉

 2. Aynı şekilde bende de yan flüt ve ney çalma hevesi vardı. Şu an bir neyim var ama ses çıkaramıyorum o ayrı mesele :)) Yaş çok da önemli değil bence Güven. Çalamasan bile yanında olsun, arada bir tıngırdat o bile yeter.. Ben yan flütü hala istiyorum ve bir gün benim olacak..

  • 😀 Yaş önemli gibi biraz.. Yaş ilerledikçe istek azalıyor, insan üşengeç oluyor. Ama ben de piyano ve keman istiyorum ve bir gün benim de olacak nihahaha (şeytani kahkaha) :))

 3. ben yaklaşık 6-7 aydır keman dersleri alıyorum, bir tesadüf eseri başladığım kemanı cidden çok sevdim, ama sabrın yoksa hiç başlamaa çünkü çok çalışmak gerekiyor:)

 4. duygularını o kadar iyi anlıyorum ki..bende de keman ve piyano tutkusu var..inşallah eyleme geçireceğim bu sene..azim çok önemli..ne insanlar görüyoruz, kaç yaşından sonra neler yapıyor??biz neden eksik kalalım ama 🙂

 5. yazıyı oldukça geç okumuşum, belki keman alıp ufaktan çalmaya bile başlamışsındır ama konuyla ilgili görüşümü yine de belirtmek istiyorum =) ben de sırf müzik sevdasından gittim bir kursa yazıldım ve 6 aydır keman çalıyorum. hatta kemanla birlikte gitara da başladım ama keman daha kolay geldi. şu an çok düzenli pratik yapmasam da 6-7 parçayı çalabiliyorum. yaşımsa an itibariyle 25! 😐 yani diyeceğim o ki, keman çalmayı öğrenmek için yaşım geçti falan diye düşünme =)

 6. @sasely İşte aradığım "gaz"! 😀
  Valla böyle örnekler beni daha çok cesaretlendiriyor kemana, piyanoya karşı. Geç kalmışsın diyenlere inat ben de mi başlasam ne yapsam. :)) Ama daha gencim ben, birkaç sene sonra başlarım inş. (Not: i'm 25 too. :D)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here