Ana sayfa Film Nuri Bilge Ceylan’ın “Kasaba”sı

Nuri Bilge Ceylan’ın “Kasaba”sı

944
0

Nuri Bilge Ceylan‘ın ilk uzun metraj filmi Kasaba (1997), üç kuşağın siyah-beyaz hikâyesi…

kasaba

Hikâyesi Nuri Bilge Ceylan‘ın ablası Emine Ceylan‘a ait olan Kasaba aslında “Taşra Üçlemesi”nin ilk filmi. Bu filmden sonra Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak‘ı (2002) seyrederseniz dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Yarı otobiyografik olan Kasaba filmi için bir aile filmi demek yanlış olmaz sanırım. Küçük oğlan çocuk Ali (Cihat Bütün) Nuri Bilge Ceylan’ın çocukluğunu, ablası Asiye (Havva Sağlam) Ceylan’ın ablasını canlandırıyor. Yeğeni Mehmet Emin Toprak Saffet’i canlandırırken gerçek anne (Fatma Ceylan) ve babası (Emin Ceylan) ise dedesiyle ninesini oynuyor.

kasaba

Kasaba, Nuri Bilge Ceylan’ın en beğenmediğim filmi oldu nedense. Okul sahnesinden sonra film benim için bitti aslında. Karda kışta derse geç gelen çocuğun sahnesi görülmeye değerdi. 
Düzgün bir Türkçe ile yapılan kötü dublaj filmin doğallığını almış götürmüş. Maddi imkânsızlıklar yüzünden böyle yapılmış sanırım ama ortaya çıkan işi değerlendiriyoruz sonuçta. Uzun uzun hiçbir şey yapmadan uzaklara baksalar ben yine zevkle seyredeceğim ama cır cır konuştular, bir susmadılar arkadaş. Ateşin etrafında toplanmışlar, Babil, İskender tartışıp entelektüel sohbet yapıyorlar. Sanırsın Profesör Langdon Harvard’da tarih dersi veriyor. Hayır aslında orijinal ses olsa ben yine sabaha kadar dinlerim ama dublajın bir iticiliği ve dayanılmazlığı var.

kasaba

O kadar daraldım ki bu yazıyı bile bir yandan film devam ederken telefonun not defterine yazdım düşünün. Gerçi sonunda nine “Oğlum bırak artık elalemin ne yaptığını, kendimize bakalım biz,” dedi de orada “Hay yaşa be teyzem!” dedim.

kasaba

Filmdeki en beğendiğim bölüm ise Mehmet Emin Toprak‘tan geldi:

“Size şunu söylemek istiyorum: Evet, belki ben bir baltaya sap olamayan, sıkıcı ve acınacak durumda biriyim. Tersliğim, uyumsuzluğum canınızı sıkıyor. Galiba hiçbir yeteneğim de yok. Kanımda başka da verecek bir şeyim.. Gençliğim kimseye gerekli olmayan bir izmarit gibi yok olup gidiyor. Ne bir yuvam, ne dostlarım ne de bir işim var. Gençliğimin en verimli çağında bu kasabaya kısıldım kaldım. Erkekliğim, dinçliğim, kalbim gözümün önünde eriyor. Şunu da söyleyeyim, askere gitme vaktim gelene kadar bu kasabadan kurtulmaktan başka bir şey düşünmedim. Ama o sabah gelip çattığında beni bu kasabaya bağlayan o güne kadar fark etmediğim daha derin bağlar olduğunu fark ettim.”

Kasaba IMDb Puanı: 7.1 Benim Puanım: 5.5 / 02.06.2014

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here