Ana sayfa Animasyon Kara Basma İz Olur

Kara Basma İz Olur

558
9

Akrep Nalan‘dan “Karlar Düşer”i mırıldanarak izleyeceğiniz Frozen (Karlar Ülkesi), azmış bir genç kız, büyülü güçler, konuşan hayvan yerine kardan adam, kale, krallık, prens ve bunların üzerine bol karlı, soğuk ancak eğlenceli tipik bir Walt Disney filmi.

Karlar Ülkesi Frozen

Normalde animasyon seyretmeye bayılırım ancak Frozen gösterime girdikten sonra uzun zaman seyretmemek için direndim. Neden direndim ben de bilmiyorum ama filme karşı kendiliğinden bir antipati oluşmuştu. O kadar ki, film 2014 Akademi Ödülleri‘nde 2 Oscar kazanmasına rağmen merak edip de izlemeyi düşünmedim. Ancak istemediğiniz ot dibinizde bitirmiş misali her fırsatta karşıma filmle ilgili bir şey çıktı. Ben de bunun üzerine dayanamayıp geçenlerde filmi seyrettim ve pişman oldum. Yanlış anlaşılmasın seyrettiğime değil bunca zaman seyretmeyi beklediğime pişman oldum. Aham şaham, süper bir film değil ama izlerken keyif aldım diyebilirim.
Aslında filmi sevmemdeki en büyük etken filmde Elsa‘yı da seslendiren Idina Menzel‘in “Let it Go” parçasını söylediği bölümdü. Kendisi Oscar Ödül Töreni’nde şarkının içine etse bile -ki fazlasıyla zor bir şarkı- beni şarkıdan soğutamamıştı. Bu arada şarkıyı filmden önce dinlediğimi belirtmiş olayım. Şarkının olduğu sahnede özel güçlere sahip olan Elsa daha fazla dayanamayıp “Ee yetti bea!” diyerek sonunda isyan ediyor ve güçlerini özgür ve rahatça kullanarak bir nevi güç sarhoşluğu yaşıyor.
Frozen
Filmin yüzde 99’unda kar görünce benim kafa ister istemez kar temalı Türkçe şarkılara gitti. Bu nedenle buradan Elsa’ya benden Nilüfer‘in Kar Taneleri şarkısını gönderiyorum. Ne diyor şarkıda, “Kol kola girip yalnızlığımı vurmayın yüzüme kar taneleri…” Filmi seyrettikten sonra göreceksiniz ki bu şarkı Elsa için yazılmış gibi. 

Frozen (Karlar Ülkesi) IMDb Puanı: 8.0 Benim Puanım: 7.2 / 13.03.2014


9 YORUMLAR

  1. @Semi M.Eller Doğru ben de tamamen katılıyorum "kız filmi" görüşüne. :))

    Disney bazı filmlerinde bu Illuminati işini abartsa da her filminde mutlaka görmek mümkün. Elsa'nın "Let it Go" şarkısını söylediği sahnede yaptığı büyülerle uçuşan karlar dikkat et hep 6 şeklinde. Pencerelerin göze sokulur derecede üçgen olması, kale zaten kafadan üçgen (kalenin üçgenliği de Disney'in marifeti, dünyada üçgen kale yok. Ayrıca Walt Disney'in kalesinin merkez noktasında kabak gibi göz var ki o ayrı konu). Sadece şekil vs. de değil, olay bir anlayışı aşılamak olduğundan kızın hemen sevgili araması, sandalın denize düşmeye ramak kaldığı ve prensle tanıştığı sahne geriye doğru sarılırsa ortaya farklı bir manzara çıkıyor. Onun dışında fark etmediysen taç giyme tören günü Anna'nın uyandıktan sonra başlayan sahne, zıplarken görülen tablolalarda ve söylediklerinde Beauty and the Beast ve Cinderella'ya göndermeler var. Yani yeni bir dönem var, yeni bir sevgili bulma devri var mesajı veriliyor. Bu da bir nevi algı yönetimi sonuçta. Zaten Let it Go şarkısında da "That perfect girl is gone. Here I stand, in the light of day" ya da "Couldn't keep it in, Heaven knows I tried." gibi ifadeler var. Bir de yaygın görüş Elsa'nın eşcinsel olduğu yönünde. Hani artık Let it Go diyerek saklama, kapalı kapılar ardında yaşama mesajı verilmiş olabilir. Zaten normalde bu tarz filmlerde kral ihtiyacı nedeniyle kendisinin evlenmesi gerekirken nedense küçük kardeşi sevgili buluyor. 🙂 Ateş ve güneş konusuna ise hiç girmiyorum. 🙂 Bunların hepsi benim paranoyam da olabilir tabii ama işin içinde Disney olunca insan her ihtimali düşünüyor. 😀

  2. Ben çok keyif almıştım izlerken, özellikle Kardan Adam'ın olduğu sahnelerde 🙂 Sinemada izledik, sonra kızıma yetmedi ve Türkçe dublajlısı henüz çıkmamış olmasına rağmen İngilizce seyretti bir kez daha, görsel olarak özellikle de kız çocukları için ilgi çekiciydi.

  3. Yazdıklarını okuyunca "evet" diye hatırlayıp onayladığım yerler oldu. Şarkı sözlerine hiç dikkat etmemişim. Elsa neden eşcinsel? Ne yapsın kız, güçleriyle uğraşıyor. Sevgiliye vakti yok:))

  4. @Semi M.Eller Elsa bende öyle bir hava yarattı nedense. Nette araştırınca da ortak fikirler olduğunu görünce dedim doğru tespit. Cin ne diyor "Böyle mi doğdu yoksa lanetlendi mi?" Ailesi ne diyor she was born that way. 😀 Elsa yine ne diyor: "Make one wrong move and everyone will know". Ayrıca "Conceal, don't feel" derken ne kast edilmiş olabilir. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here