Ana sayfa Uncategorized Karayel Hüznü – Buket Uzuner

Karayel Hüznü – Buket Uzuner

407
2
Karayel Hüznü, Buket Uzuner, Everest Yayınları, 77 sf., 7 TL

Buket Uzuner‘in Karayel Hüznü adlı hikâye kitabında, 1992 ve 1993 yıllarında kaleme aldığı “Otuz Yedi Yaş”, “İkizlerden Biri” ve “Bütün K Harflerinden Uzak” adlı üç hikâye ve Metin Altıok anısına yazdığı, kitaba da ismini veren “Karayel Hüznü” adlı bir şiir bulunuyor.

“Kaçış, en çok sevilenin karşı kıyısına geçmektir kimi zaman.” sf. 56.

Uzuner’in Metin Altıok anısına yazdığı Karayel Hüznü şiirini kardeşim büyük bir ciddiyet ve zevkle okudu. 12 yaşında olmasına rağmen onu yetişkin edebiyatına da (eğer böyle bir ayrım varsa) yakınlaştırmaya çalışıyorum. Okuduktan sonra bir kez de ben okudum ve bana Metin Altıok kim vb. birçok soru sordu. Ben de onu üzme sınırını aşmadan elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım. Şiirin büyüsü ise hâlâ havada dolaşıyor…


Otuz Yedi Yaş hikâyesini ise yine o okumaya başladı. Ben sıkılacağını düşünmüştüm. Ama Buket Uzuner’in kaleminin gücü, kardeşimin meraklanmasına ve hikâyeye tutulup sonunu öğrenme isteğiyle dolmasına yol açtı. Ortalara geldiğimizde sesli okuduğu için doğal olarak sıkıldı. Ben okumaya devam ettim ve öykü sonunda yine sürpriz bir sonla karşılaştım. Akşam olduğunda beni şaşırtan şey ise kardeşimin “Hikâyedeki kadına ne oldu?” diye sorması oldu. Ben çoktan unutmuştur diye düşünmüştüm. Sonunu söylediğimde o da çok şaşırdı.

Kitaptaki favorim İkizlerden Biri öyküsüydü. Zira hikâye bittiği anda hiç ummadığınız bir sonla karşılaşıyor ve neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Yazarın okuyucuyu ustaca ters köşeye yatırmasını hep sevmişimdir. Beklenenin tersine bir olayla karşılaşma, böyle başarılı bir kurguyla birleşince mutsuzluk değil, merakın gücüyle birlikte kişide hikâyeye karşı olan çekiciliği diye düşünüyorum.

Bütün K Harflerinden Uzak hikâyesi ise yine sürpriz bir sonla biten, kaçışların birlikteliğini konu ediniyor. Üç farklı insana çizdiği birbirinden farklı üç hayat portresi, Uzuner’in ne kadar iyi bir gözlemci olduğunun göstergesi. Gençlik, kaçış, hayaller, kariyer, sanat, arkadaşlık, dostluk, birliktelik… K harfleri (anlamı öyküde gizli) olmaksızın yaşanan anıların, detaylı bir gözlem süzgecinden geçirilerek kısa ama etkili bir şekilde yazıya aktarıldığı şaşırtıcı bir hikâye desem yanlış olmaz sanırım.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here