Ana sayfa Türkiye Antalya Kaputaş Plajı | Antalya Plajları

Kaputaş Plajı | Antalya Plajları

1809
0
Antalya-Fethiye yolu ya da başka bir deyişle Kaş-Kalkan arası sahil yolu üzerinde yer alan Kaputaş Plajı‘na ilk kez yıllar önce, küçük bir çocukken gitmiştim. Bunca yıldır Antalya’ya giderim ama ikinci gidişim bu seneye kısmet oldu. Turkuvaz renkli denizi gerçekten de fotoğraflar görüldüğü gibiymiş bunu anladım.

kaputas-plaji-antalya

Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş Plajı aslında Antalya merkeze oldukça uzak bir konumda yer alıyor. Fethiye’ye 1 saatlik gibi bir mesafede olan plaja, Antalya merkezden 3 saat 30 dakikada ulaşılabiliyor. Antalya’dan yolun bu kadar uzun sürmesinin nedeni ise yolun oldukça virajlı olması. Araçla giderken kendinizi bir sağa bir sola yatmaktan lunaparkta gibi hissedebilirsiniz. Ancak iklim şartı ne olursa olsun oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Bu uzun yol sizi bıktırabilir ama yolun sonunda sizi muhteşem bir plaj beklediğinden sabırlı olmakta yarar var diye düşünüyorum.

Kaputaş Plajı Hakkında Bilgi


Kaputaş mevkiinde yer alan plajın bu denli meşhur olmasındaki etkenlerden biri kanyon ağzı plajı olması. Bu özelliği ile bir nevi dünyadan saklanmış, bulunmak istemeyen, gözlerden uzak kendi halinde bir havası var. Kolay ulaşılamaz olması da başka bir çekicilik yaratmakta. Plaja 187 basamaktan oluşan merdivenleri inerek ulaşıyorsunuz. En önemli cazibe noktası ise suyun rengi elbette. Deniz altında kaynayan ve dağlardan gelen sular, denizi muhteşem bir turkuvaz rengine dönüştürüyor. Fotoğraflarda gördüğünüz kadar güzel renkte bir denizle karşılaşacağınızı garanti edebilirim.
Güven Turan (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (20 Eyl 2015, 03:29 PDT)

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti Var mı?

Hayır, yok. Plaja girerken hiçbir ücret vermiyorsunuz, yani ücretsiz. Sadece şemsiye ve şezlong kiralamak isterseniz kiralama ücretini yine sonradan yapılan kafe bölümüne ödemeniz gerekiyor. İsterseniz kendi şemsiyenizi de götürmeniz mümkün tabii. 

Kaputaş Plajı’nda Nasıl Yağmura Yakalandık?

İçimizi dışımıza çıkartan uzun yolculuk sonrası Kaputaş Plajı‘na vardık. Eylül ayında hatta Eylül’ün sonunda gitmemize rağmen beklediğimden fazla araba vardı diyebilirim. Yazın nasıl oluyordur Allah bilir. Araçları park edecek yer konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz, gitmeden sinirlerinizi aldırmanızda yarar var. Biz yoldayken hava bir açıp bir kapatıyordu. Arabayı park edip 187 basamaktan oluşan merdivenleri inerken yavaştan yağmur atıştırmaya başlamıştı ama nasıl olsa abartılı bir şekilde yağmaz diye düşünerek plaja inmeye devam ettik.

kaputas-plaji-antalya
Ancak tam indiğimiz sırada feci bir yağmur bastırdı. Yağmura rüzgar da eklenince herkes gibi biz de perişan olduk. Zira sadece yağmur yağsa şemsiyenin altına girer ve dinmesini beklersiniz. Rüzgar da olunca ıslanmaktan şemsiye de kurtaramadı. Daha sonra çoğu kişi gibi kafe bölümünün tentelerinin altına girdik ancak burada da düşen yıldırımlardan nasibimizi aldık. Hayatımda ilk kez ufak çapta da olsa yıldırım çarpmasına maruz kaldım diyebilirim. Kafe bölümünün tente olan kısmı demirden olduğundan yıldırımları üzerimize çekiyormuşuz. Bu yüzden çoğu kişi ıslanmak uğruna kendini tekrar kumlara attı. Bayağı bekledik yağmurun dinmesini ama dinmeyince “Bu kadar geldik, girmeden dönmeyelim” düşüncesiyle denize girdik. Çıktıktan sonra arabaya binip Antalya’ya dönerken hava bizimle dalga geçer gibi açıldı ve “güneş açtı”! Ancak, her işte bir hayır vardır derler. Kaputaş Plajı’na oldukça yakın olan bir halk plajı daha var. Gelirken görmüştük; dönüşte hava güneşli olunca buradan denize girmeye karar verdik. Siz de Kaputaş’a gider de kalabalıktan şikayet ederseniz eğer Kaş yolu üzerinde yer alan bu plaja gelin derim.

Güven Turan (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (20 Eyl 2015, 07:06 PDT)

Sonuçta Kaputaş Plajı, görenleri hayran bırakan turkuvaz, mavi renkleri ile Antalya‘da mutlaka uğranması gereken, ünü Türkiye sınırlarını aşmış önemli bir plaj. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın demeyip, yolunuzu bir şekilde düşürün diyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here