Ana sayfa İstanbul Beykoz Kanlıca’da Yoğurt Nerede Yenir?

Kanlıca’da Yoğurt Nerede Yenir?

5464
3
Kanlıca, bilmeyenler için İstanbul‘un Beykoz ilçesinin ünlü bir semti. Anadolu Hisarı ile Çubuklu arasında bulunan bu semt geçmişten bugüne birçok esere konu olmuş ama sanırım en çok yoğurduyla anılır olmuş bir yer. Biz de “alt tarafı yoğurt, ne özelliği olabilir ki” diye düşünüp, merak ederek düştük yollara.

kanlica-yogurdu

Kanlıca yoğurdu nerede yenir?

kanlica-ismail-aga-cafe
“Kanlıca yoğurdu nerede yenir?” diye sorarsanız eğer bizim de tercih ettiğimiz gibi İsmail Ağa’da yiyin derim. İsmail Ağa Cafe, Kanlıca İskelesi‘nin tam yanında yer alıyor ve manzarası on numara beş yıldız olan bir yer. 1870’den beri aynı yerde yoğurt servisi yapıldığını düşünürsek korunması gereken mekanlardan biri olduğu kesin. Zaten Asırlık Kanlıca Yoğurdu demelerinin nedeni de bu.


Garson masaya gelince 4 yoğurt istedik biz. Küçük, orta vs. nasıl istersiniz diye sormuyorlar. Direkt orta boy olanından getiriyorlar -ki makul olanı da bu. Pudra şekeri ayrı olarak geliyor. Siz kendiniz istediğiniz kadarını yoğurdunuza katıyorsunuz. Ben kilo alırım vs. diye düşünmeyin pudra şekerini yoğurdunuza boca edin (Benim gibi şeker manyağı olanlar doldursun).

kanlica-yogurdu

Bizim yediğimiz küçük yoğurt (200gr.) 5.5 TL. İlk bakışta evlat acısı gibi geliyor ama oturup Türk kahvesi içilse de aşağı yukarı yine aynı para verilecekti. Bir de zaten insanların oraya gidiş amacı o yoğurttan yemek, hâl böyle olunca elbette ki marketteki yoğurttan fiyatı farklı olacak.

kanlica-yogurdu-nerede-yenir

Normalde evde de bir kase yoğurda şeker, bal, pekmez vs. koyup yiyen yoğurt sever bir insan olduğumdan Kanlıca yoğurdunu da bayılarak yedim diyebilirim. Biz pudra şekeri koyduk demiştim ama siz isterseniz ballı, reçelli, pekmezli deneyebilirsiniz. Onlar da 7,5 TL. Dondurmalı olansa 11 TL.
Bir de Sakkaflar Tarihi ve Meşhur Kanlıca Yoğurdu varmış. Migros, Macro Center gibi yerlerde de satılan bu yoğurdu da denedikten sonra en iyisinin hangisi olduğuna öyle karar vereceğim. Merak ederseniz: http://www.kanlicayogurdu.com/

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here