Ana sayfa Film Kanlı Bir Miyazaki Filmi: Mononoke-hime (Prenses Mononoke)

Kanlı Bir Miyazaki Filmi: Mononoke-hime (Prenses Mononoke)

972
10
Mononoke-hime (Prenses Mononoke), Hayao Miyazaki‘den alışık olmadığımız türde kanlı, doğa ve insanoğlu arasındaki amansız savaşı fantastik bir dille eleştiren, tadından yenmez bir film.

prenses mononoke

1997 yapımı Mononoke-hime (Prenses Mononoke), 2 saat 14 dakikalık uzunluğuyla bize biraz uzun geldi, ancak fazla sıkmayan, su gibi akan bir animasyon filmi olduğunu söyleyebilirim. Normal Miyazaki filmlerine göre kan ve vahşetin biraz daha fazla olduğu filmdeki karakterleri de oldukça “güçlü” buldum. Normalde uyuz olduğum bir karakter bana filmi zehir edebiliyor.

prenses mononoke

Prens Ashitaka, köyünü korumak için iblise dönüşmüş bir domuzu öldürürken kolundan yaralanıp, lanetlenir. Öldürdüğü domuzun cesedinin içinden metal bir top çıkması üzerine laneti kaldırmak için bilge kadının tavsiyesiyle doğuya, metalın üretildiği demir şehrine seyahat eder. Aksi takdirde lanet giderek büyüyecek ve Ashitaka’nın tüm bedenini sararak onu öldürecektir. Şehirdeki Lady Eboshi ve halkı, silahlarını ormanların tanrılarını karşı kullanmaktadırlar. Kurtlar tarafından büyütülen Prenses Mononoke (San) de bu nedenle Eboshi’yi öldürmek ister. Ashitaka ise kan dökülmesin, aman tadımız kaçmasın diyerek iki tarafından yatışması için uğraşır. Ancak kimseye yaranamaz ve her iki taraf da onu düşman olarak görür.

prenses mononoke

Doğayı, hayatı sevmek üzerine mesajlarla dolu olan Prenses Mononoke‘de, Miyazaki’nin hayal gücüne hayran olmamak güç. Ashitaka’nın geyiğine binişini görmek için bile seyredilesi bir film.

Filmi izlerken aslında kim iyi, kim kötü anlaşılmıyor. Bir karaktere sinir oluyorsunuz aradan biraz zaman geçtikten sonra bir bakıyorsunuz aslında iyi kalpli biri çıkıyor. Aslında Miyazaki’nin Lady Eboshi gibi karakterleri tam da insanoğlunu yansıtıyor desem yanlış olmaz sanırım. İyilik de kötülük de bizim içimizde var ve bunu açık bir şekilde Eboshi’nin hareketlerinde ve düşüncelerinde görmekteyiz.

prenses mononoke kodama

Kodamalar.

lady eboshi
Sinir bozucu gülümsemesiyle Lady Eboshi.

Evcil hayvan isteyip de bakamamak sorunsalı olduğundan her seferinde ertelediğim arzumu bu film yine azdırmayı başardı. Yakul gibi bir evcil hayvanım olsun isterdim doğrusu. Yakul geyik bu arada. Unutmadan, Prenses Mononoke‘nin bu denli alıp götürmesinde oldukça önemli olan Joe Hisaishi imzalı müzikleri de mutlaka dinleyin derim.

Mononoke-hime (Prenses Mononoke) IMDb Puanı: 8.5 Benim Puanım: 8.3

hayao miyazaki filmleri

10 YORUMLAR

  1. Biraz alakasız, biraz da alakalı olacak, aklıma geldi bu yazını görünce, Death Note'u izledin mi? Orhun ısrar etti "seyret seyret" diye, ben de başladım, beğendim, üzerine konuşup duruyoruz:) Anime grubuna giriyor sanırım. 20'şer dakikalık 37 bölüm. Filmini de çekmişler.

  2. Sıkı bir Miyazaki takipçisi olarak Mononoke ve Gökteki Kale'yi diğerlerinden bir adım ötede görüyorum nedense. Cidden çok iyiler. Gerek hikayeleri gerekse ele alış şekilleri. Mononoke'de bahsettiğin gibi keskin bir iyi-kötü ayrımı yok. Ormanın Ruhunun başinı aradığı sahneler çok etkilemişti beni.

    Ama Rüzgar Yükseliyor, Yürüyen Şato ve Ruhların Kaçışı da güzel filmler bence. Totoro ve Ponyo biraz fazla çocuksu bulmuştum. Kırmızı Kanatlar ise sanırım tek vasat filmi.

  3. @Zihnin Arka Sokakları Gökteki Kale güzeldi gerçekten. Pazu Miyazaki filmlerindeki favori karakterim olabilirim sanırım. :)Ormanın ruhunun da iki kurşunla işi bitti, şaka gibiydi o kısmı. 😀

    Yürüyen Şato idare ederdi, Ruhların Kaçışı da güzeldi ama saçma bulduğum yerler var onda da. Rüzgar Yükseliyor'u da yarın seyredeceğim. 🙂 Kırmızı Kanatlar'a daha çok zaman var, beklesin o. Gerçi kötüymüş hiç izlemeyeyim. 🙂

  4. @Güven TuranKanatlar için kötü diyemem ama "iyi ki izlemişim" demedim 🙂 Rüzgar Yükseliyor için iddialıyım. Gökteki Kale ve Mononoke'den sonraki en iyi filmi. Belki de film mühendislik üzerinden ilerlediği için daha çok heyecan verici buldum, olabilir 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here