Ana sayfa İstanbul Beyoğlu Kamondo Merdivenleri: Kamondo Ailesinden İstanbul’a Estetik Bir Hediye

Kamondo Merdivenleri: Kamondo Ailesinden İstanbul’a Estetik Bir Hediye

627
0
kamondo-merdivenleri

Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden diye başlıyor ya Ahmet Haşim’in Merdiven adlı şiiri, işte bu şiirdeki ağır ağır çıkılması gereken merdiven bence Karaköy’deki Kamondo Merdivenleri. Rastlantı sonucu denk geldiğim Kamondo Merdivenleri İstanbul‘da görülmesi gereken nadide eserlerden biri.

Peki ismi neden Kamondo?

Merdivenlerin öncelikle isminden bahsedeyim. Bilgi sahibi olmadan önce bu merdivenlerin ismini Komodo mu, Komando mu şeklinde hep karıştırıyordum. Doğrusu Kamondo Merdivenleri.

Merdivenler adını zamanın varlıklı ailelerinden olan Kamondo Ailesinden almış. Aile bu merdivenleri kendi ulaşımlarında kolaylık sağlamak amacıyla yaptırmışlar (özellikle çocukları okullarına rahat gidebilsin diye). Sıradan, düz bir merdiven yaptırmak yerine art nouveau tarzda bir merdiven yaptırmayı uygun görmüşler. Merdiven deyip geçilmemiş sonuçta. Kamondo Ailesi hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.
Yapılış tarihi ise Beyoğlu Belediyesi‘nin eserin üzerine koyduğu tabeladan görülebileceği üzere 1870-1880 yılları arası. Belediye onarımını yapmışken keşke Kamondo Ailesi hakkında kısa da olsa bir bilgi içeren tabela koysaymış.

kamondo _merdivenleri

Kamondo Merdivenleri, Bankalar Caddesi üzerinde yer alıyor ve caddeyi Banker Sokağı‘na bağlıyor. Bu sokağın adı eskiden Kamondo Sokağı olarak bilinirmiş. Ancak Kamondo Sokağı’nı hemen Banker Sokağı’na çevirmeyi başarmışız. Zaten Türkiye’de bir yere isim verildikten sonra fazla dayanmıyor o isim. Sokak adları, okul adları her şeyi değiştiriyoruz.
Estetik bir yapıya sahip olan merdivenlerin daha bakımlı olmasını beklerdim. Belediye onarımını yapmış, keşke bizler de korumasını bilebilsek diye insan düşünmeden edemiyor. Merdivenlerin tam ortasına diktikleri Galata Kulesi levhasını ise bir an önce kaldırsınlar derim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here