Ana sayfa Uncategorized Hayat Bir Kabare Dostum!

Hayat Bir Kabare Dostum!

223
6

Kabare müzikali Almanya’da yükselen faşizmi Kabare dünyası üzerinden anlatan, eğlenceli gözüken büyük bir dram.

Oyuna gitmeden önce internetten kısa tanıtım videolarına bakmıştım ama gitmeden önce neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz ve umarım iyidir diye dua edersiniz ya, işte ben de o duygularla izlemeye gittim. İyi ki de gitmişim. 2 saat 40 dakika boyunca oyuncuların enerjisi bir an olsun düşmedi. Orkestra da oldukça başarılıydı.

Özge Borak beni çok şaşırttı. Ne yalan söyleyeyim ondan bu kadarını beklemiyordum. Borak, 8 yaşındayken açılan bir sınavla Şehir Tiyatroları çocuk bölümünü kazanmış ve İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirmiş. Tabii ben her şeyden bir haber, bu bilgi eksikliği ile seyretmeye gittim. Bence çoğu kişi Borak’ın tiyatro geçmişi olduğunu hâlâ bilmiyor. Borak, Sally Bowles karakterini oynamamış, kaba tabirle yemiş, yutmuş! Ekranda görüldüğünden bir hayli zayıf. Sesi de oldukça güzelmiş. Sahnede bayıldığında dedim ne oluyoruz? O kadar gerçekçi oynamış ki bir an ben kalkıp yardım edecektim.

Mert Turak‘ın daha önceden methini duymuştum ama bu kadarını beklemiyordum doğrusu. Emcee rolünde harikalar yaratmış. Seyirci resmen onun çıkmasını dört gözle bekliyordu. Son sahnedeki performası da oldukça etkileyiciydi.

Can Başak (Clifford Bradshaw) Berlin’e gelen Amerikalı yazar ve Ergun Üğlü (Ernst Ludwig) rolleriyle alkışı hak ediyorlar. Selma Kutluğ‘un canlandırdığı pansiyon sahibi Fraulein Schneider‘in bir yandan Yahudi manav Herr Schultz (Hakan Arlı)‘a olan aşkı, diğer yanda ise hayata tutunma ve tüm zorluklara karşı dik durma çabaları görülmeye değerdi.

“Yani politika falan mı? Ama bunun bizimle ne alakası var ki? ”

Müzikalde verilen “Bakın ülkede neler oluyor, siz sesinizi çıkartmıyorsunuz, hiçbir şey yokmuş gibi eğleniyorsunuz” mesajını günümüze de uyarlamak mümkün. Sürü psikolojisine uyan insanoğluna da acı bir gönderme var. Tüm bunlara rağmen Yahudi manavın umudunun olması ise yüze vurulan bir tokat adeta.

Kabare müzikalini ölmeden önce mutlaka görmelisiniz. Kesinlikle tavsiye ederim.

KABARE


Yazan: Joe Masteroff Yöneten: Yücel Erten Müzik: John Kander


Bir kabare aktristi ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkı ve onları kuşatan büyük toplumsal kaos. 1931 yılı, Berlin bir yanda faşizmin tırmanışıyla süre giden huzursuzluk ve açlık; diğer yanda yalnızca eğlence ve para peşinde küçük burjuvaların kendi kabuklarındaki umursamaz yaşam. Kült müzikaller sınıfında yer alan Kabare, 1972’de beyaz perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazanmış ve “Tüm Zamanların En İyi Yüz Filmi” listesine girmiştir.

Tüm Oyuncular: AYŞEM YAĞMUR ULUSOY, BERK SAMUR, CAN BAŞAK, CEREN HACIMURATOĞLU, DENİZ EVRENOL, DOĞAN ŞİRİN, ERASLAN SAĞLAM, ERGÜN ÜĞLÜ, HAKAN ARLI, MEHMET SONER DİNÇ, MERT TURAK, NURDAN KALINAĞA, ÖZGE BORAK, ÖZGE MİDİLLİ, ÖZGE O’NEİLL SARIMOLA, PELİN BUDAK, PINAR AYGÜN, SELMA KUTLUĞ, YILMAZ ARDA ALPKIRAY.

6 YORUMLAR

 1. Özge Borak tam ayaklarımın dibine düşmüştü oyunda. Hatta bir ara annem heyecandan yardım edecek falan sanmıştım =))

  Mert Turak diyorum başka bir şey demiyorum. Diğer oyunlarını da mutlaka izlemelisin. Bu sezon Ateşli Sabır ve Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz da oynuyor. Ayrıca geçen yıl izlediğim tek kişilik S.O.N Sen Olmak Nedir oyununda harika bir performans sergilemişti.

  Kabare'de ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu görmek için son sahneyi izlemek bile yeterli. Satırlarca yazabilirim ama bu kadar yeter =)

  Bu arada bu sezon 10 dan fazla oyun izlemiş biri olarak hala yazmadığımı fark ettim bu yazıyı okuyunca =)

  Yeni oyunlar ve yazılar bekliyorum =)

  • Ben 6. sırada oturduğum hale panik oldum, anneniz nasıl olmasın. 🙂 Mert Turak'ın oyunculuğunu gerçekten başarılı buldum. Fırsat bulursam izlemek isterim tabii tekrar.
   10'dan fazla oyun mu! :))) Ben üşengeçlikten gitmiyorum ama bu ara hepsine gidesim var. Sizin gibi sadık bir izleyici olmasak da iyi kötü bir yerden başlamak lazım. :)) Siz gittiğiniz oyunları yazın da biz içlerinden seçelim. 🙂

  • Okul , is derken pek vakit bulamadim. En kisa zamanda yazacagim insallah. Gidilecek o kadar cok oyun var ki .

   Bu arada sehir 13 , devlet 6 olmak uzere 19 oyuna gitmisim simdi baktim =)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here