Ana sayfa Türkiye İstanbul Joan Miró Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Joan Miró Sakıp Sabancı Müzesi’nde

911
11
20. yüzyıla damga vurmuş olan Katalan ressam Joan Miró, İstanbul’daki favori müzelerimden olan S. Ü. Sakıp Sabancı Müzesi‘nde. Joan Miró‘nun olgunluk dönemine odaklanan “Joan Miro. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisini 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde
Overlok makinesi nasıl ayağımıza kadar geliyorsa Sakıp Sabancı Müzesi de sağ olsun dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini ayağımıza getirmeyi başarıyor. Çizim, resim, baskı ve heykelin yanı sıra birçok eseri kapsayan sergide Joan Miró‘nun toplam 125 eseri yer alıyor. Bazılarınız hatırlayacaktır, Joan Miró‘nun bazı eserleri geçen sene de İstanbul’a gelmiş ve ben gidemedim diye fazlasıyla üzülmüştüm. Ama sonradan eserlerin çoğunun sahte olduğu anlaşıldı. İlk bakışta büyük bir skandal gibi gözükse de ben yine de sanat olsun çamurdan olsun görüşündeyim. Tabii bu dediğim yapılan işin vehametini ortadan kaldırmıyor. Yine de Louvre Müzesi’ne gidip gördüğüm, sergilenen Mona Lisa’nın gerçek olduğu konusunda ne kadar eminiz?
Modern sanata fazlasıyla eleştirel gözle bakan biriyim ama gelecek ağır eleştirileri de göğüslemeye bir o kadar hazırım. Sanattan anlamıyor, kültürsüz vb. istediğiniz her şeyi söylemekte özgürsünüz. Ama isterseniz öncelikle Joan Miró kimdir ona bakalım.

Joan Miró Kimdir?

Serginin başlangıcında öncelikle Joan Miró kimdir, kimin nesidir, kısaca hayatı hakkında bilgi sahibi olacağınız bir bölüm yer almakta. Peki kim bu Joan Miró? 20 Nisan 1893 yılında Barselona’da doğan, heykeltıraş, ressam ve seramik sanatçısı Miró, 7 yaşında gittiği özel okulda çizim dersleri almaya başladı. 7 yıl sonra, yani 14 yaşında Valensiya’da bulunan La Llotja Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam etti. İlk kişisel sergisini ise 25 yaşında gerçekleştirdi ama gelin görün ki ziyaretçiler tarafından alaya alındı. İspanya dışındaki kübist ve sürrealist sergilerden etkilenen Miró, 1920 yılında Paris’e taşındı ama yazlarını Katalonya’da geçirmeye devam etti… Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz. 


joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar isimli sergide Miró’nun olgunluk dönemine odaklanılmış ve çok yönlülüğü ortaya çıkarılmak istenmiş. Sıkça kullandığı renklere de bakılırsa eserlerinden fazlasıyla Akdeniz havası almak mümkün. Bu nedenle, aslında sergiyi gezdikçe benim tabirimle karmaşanın içinden yüzünüze deniz esintisi çarpıyor.

“Bu önemli Katalan sanatçının eserlerini müzemize getirmek üzere Barcelona’daki Miro Vakfı ile üç yıl önce görüşmelere başladık. Müze olarak hayalimizde, Pablo Picasso ile başlayıp Salvador Dali ile devam eden İspanya’nın büyük ustalarının üçlemesinde son halkayı tamamlamak vardı. Bugün bu sergi ile bunu başarmanın heyecanını yaşıyoruz.” SSM müdürü Dr. Nazan Ölçer

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

Arkadaşım İrem ile beraber gezdiğimiz sergi öncesi kafamızda aslında fazlasıyla yapay bir düşünce olan “bunu çocuklar da yapar, nesi bu kadar ünlü” algısı hakimdi. Modern sanatı pek tutmadığımı baştan belirtmiş olayım. Anish Kapoor‘dan ağzım fena yanmıştı hatırlarsanız (Kapoor hayranları bu kısımda saldırabilir). Serginin başlangıca yakın kısmında yer alan yukarıda fotoğrafını paylaştığım eser hakkında “malzeme israfı yapılmış” yorumunda bulunduk. Modern sanat düşmanıyız vesselam.

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

“Bunları ben yapsam annem ‘Olmamış bir daha çiz!’ der”, “Beş dakikada yapmıştır kesin”, “Bazı yerleri karalamış, olmuş sana sanat eseri” yorumlarıyla sergiyi gezmeye devam ettik. Eserlerin açıklamalarını yer yer kafamızda soru işaretleri ile okuduk. “İrem bak bu aside yedirme baskı tekniği ile yapılmış. İlk bakışta belli oluyor zaten.” Hakkak kaleminin ne olduğu hakkında ise ikimizin de bir fikri yoktu. Ama sonradan araştırıp öğrenmeyi ihmal etmedim tabii. Aside yedirme gibi fazlasıyla uzak olduğumuz konuları da yine sergiden öğrendik. Yani aralardaki bilgilendirici yazıları okumadan geçmeyin sakın. Anish Kapoor sergisindeki eserlerde gördüğümüz isim skandalı (benim açımdan) Miró’nun eserlerinde de fazlasıyla gözlenmekte. Kuş ve Kadın, Kadın ve Kuş, Kuşlar hatta Kuş I, Kuş III gibi isimler görmeye hazır olun derim. 

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

Daha sonra ne olduysa oldu, gezdikçe eserlerden keyif almaya, “Aa ama bak bu güzelmiş,” demeye başladım. Miró bana modern sanatı sevdirdi mi ne?  Tabii bir yandan bıyık altından gülmelerimiz devam etti. Zaten kendisine ilk sergisinde de gülmüşler, alay etmişler ama gelin görün ki o almış yürümüş. O nedenle siz bize yani gülenlere değil gülünene bakın.

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

Miró’nun çizim ve resimleri yanı sıra heykelleri de fazlasıyla ilginç. Ama serginin bir güzelliği olarak heykellerin tasarlanma aşamalarını, esinlenilen malzemeleri de görüyorsunuz. Sıklıkla “nereden nereye…” diyebilirsiniz.

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

İrem bu fotoğrafta, “Duvarda halının ne işi var?” diyerek, söyleniyor.

İlk fotoğrafı çekmek için az uğraşmadık. Yine de tam istediğim gibi olmadı. Serginin tam başlangıç noktası olduğu için gelen giden çoktu. İkinci fotoğrafı sergi sonrası Atlı Köşk’ü gezmeye giderken koridordaki aynayı görünce dayanamayıp çektik. Üçüncüsünde de yine İrem’in “Bunlar ne arkadaş!” bakışını görüyorsunuz.

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

Joan Miró’nun çalışma stüdyosu
Miró’nun kişisel eşyaları dünyada ilk kez Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenmekteymiş.

joan-miro-sakip-sabanci-muzesinde

Müzeyi ziyaret ederseniz eğer girerken ya da çıkışta bu panonun önüne geçip günü ölümsüzleştirmeyi unutmayın sakın. Bilmeyenler için; Çarşamba günleri müze herkese ücretsiz. Diğer günler ise tam 20, öğrenci 10 TL.

Detaylı bilgi: http://muze.sabanciuniv.edu | Youtube: http://www.youtube.com/sakipsabancimuzesi
Twitter: https://twitter.com/SSabanciMuze | Facebook: https://www.facebook.com/SakipSabanciMuzesi
Instagram: https://instagram.com/sakipsabancimuzesi TEL: 0212 277 22 00

11 YORUMLAR

 1. Miro en sevdiğim sanatçılardan biridir (merak etme bir hayranı olarak çemkirmicem :D) ve geçen seneki sahte sergiye gidemedim diye ben de üzülmüştüm. Şimdi gerçeği geldi, gitmemek olmaz. Bir ara fırsat bulup İstanbul yolu görünür bana. O zaman ben de bir şeyler çiziktiririm bloguma. Kıskandım 🙂 Dali ve Picasso sergileri kadar zengindir umarım. Gittiğimize değer 😀

 2. Harikaymış! Miro ile ben geçen sene tanıştım. Eda'nın görsel sanatlar öğretmeni sergisine gitmemizi önermişti. Ben de ismini neredeyse kodlatacaktım, kadın o anda umudu kesmiştir bizden. Ondan sonra çok denk geldim ama bu isme. İstanbul'a bunun için gelinir mi emin değilim ama denk gelirse kaçırmayacağım kesin. Eserleri çok farklı görünüyor. Fotoğraflarınız sayesinde gezmiş kadar oldum neredeyse 🙂

 3. @Zihnin Arka Sokakları Çemkirmek serbest yahu. 😀 Dali ve Picasso'ya gidemedim desem. asjdsakjhfjsakk Ha bugün ha yarın derken sergileri kaçırdım iyi mİ! :)) Miro'yu kaçırmazsın umarım. 😀

  @SadeAnne Ahahah ben de fazla aşina değildim kendisiyle ama sergi sağ olsun öğrendim fazlasıyla. Tek sergiye gelinmez ama sergiyi bahane edip bir ton şey yapılabilir. 🙂 Sergide fotoğraflardan fazlası var, gelin bence. :))

  @mine kaya Çocuk ruh başka sanat başka yahu. 😀 Bazı yerleri karalamış adam! asfsjkhfksahfkjsd. 😀 İyi gezmeler o zaman şimdiden. 😉

  @Yeraz Çok teşekkürler, sizin gibi uzakta olanların yerine de gezdim. :))

 4. Sevgili Yazar; modern sanat müze gezile gezile, bakıla bakıla sevilebilen, anlaşılabilen bir şey değildir. Sevmek için anlamak, anlamak için de öncülleriyle karşılaştırmak, çağdaşlarıyla konumlandırabilmek gerekir. Bir sanatçının sergisine gitmeden önce lütfen oturun, OKUYUN ve ARAŞTIRIN. "bunu niye yapmış olabilir" diye sorun hiç değilse! sevgiler,

 5. Miro`nun sahte sergisine geçen yıl gitmeyi planlarken sergi apar topar kapanmıştı. Neyse ki Sabancı sağ olsun gerçekten overlok makinesi gibi:)) (çok sevdim bu tanımı)
  Modern sanat ya da sanattan hiç anlamam. Bana sorarsan benim için bir sergiye gitmek sanatçı gözüyle bakabilmektir, sanatçının yorumlayış tarzını, olaylara bakış açısını yakından irdelemektir. Yaşadığı dönemi, hayat hikayesini biraz da biliyorsam kafamda pekişir. Bir bienale ya da sergiye gitmek için sanat tarihi uzmanı vs. olmak gerekmiyor. Bu hayata farklı bir bakıştır ve bunu erken yaşta öğrensinler diye bazı sergilere çocukları da götürüyorum.
  Şubat ayına kadar vaktim var, umarım kaçırmam ve bence modern sanattan anlamayan biri olarak gayet güzel aktarmışsın sergiyi:)

 6. @eda ulusoy Yalnız değilim o zaman. 🙂 Yakında Miro fanı olabilirim bu gidişle. :DD

  @Semi M.Eller Sabancı Müzesi bir numara zaten, viva la Sabancı Müzesi! 😀 Çok güzel yazmışsın, umarım o saçma yorumu yapan kişi de okumuştur bu yorumu! Kaçırmazsın kesin, Şubat'a daha ohoo!! :))
  Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım ama sergide milyon kat fazlası var tabii. 🙂

 7. Sanat bence sadece onu icra eden içindir. Kimsenin onu anlamasına, yorumlamasına ihtiyacı yoktur.
  Bize bir anlam ifade etmeyen ve hatta daha ileri giderek zerre kadar beğenmediğimiz bir eser sanatçının hayatına damga vurmuş duyguların bir yansıması olabilir ve o esere her baktığında kusursuzluğunu kanıtlayacak şekilde eseriyle tekrar tekrar gurur duyabilir. Ki bence önemli olan tek şey de budur.
  Başkalarının anlayıp beğenmesi değil, sanatçının somut haldeki eseriyle kalbindeki soyut duyguların birebir örtüşmesidir.
  Ama ne mutlu ki onu ve eserlerini anlayan az ya da çok kişi illa ki çıkar.

  Bu yüzden de başarının asla ünle alakası olmadığını, çok satılanın her zaman çok iyi olmayacağını düşünüyorum.

  Adını bile duymamış birine Joan Miro'yu tanıttınız efendim, teşekkürler 🙂

 8. Merhaba;
  Ne büyük şans! O kadar özlüyorum ki sergileri, müzeleri. Orada olmak ve yeni gelenlerden haberdar olup bir koşu gidebilmeyi çok isterdim. İnstagram fotoğrafındaki heykeli çok sevdim, bir de çalışma odası ve halı ilgimi çekti. Görülmeye değeceğini düşünüyorum. Ayrıca çok güzel anlatmışsın, uzaktakiler için çok kıymetli bilgiler.
  Sevgiler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here