Ana sayfa Film Jagten / 8.0

Jagten / 8.0

106
2
Jagten-The Hunt-Onur Savaşı

2012 yapımı Jagten filmi “Çamur at, izi kalsın,” sözünün en güzel örneği.

Jagten, son zamanlarda izlediğim senaryosu ile büyüleyen iyi filmlerden biriydi. Bir yalanın masum bir insanın hayatını nasıl “berbat” edebileceği usta bir senaryo ile dile getirilmiş. Bir gün önce eğlendiğiniz, şakalaştığınız arkadaşlarınız ve tüm çevreniz bir anda size düşman olsa ne yapardınız? Hatta bu dışlama politikası marketten alışveriş yapmanıza izin verilmeyecek düzeye gelseydi?

Filmin başında işin aslı belli olduğundan Lucas‘ın düştüğü durum ile empati yapmak daha da kolaylaşıyor. Bu da gerilimi ve Lucas‘ın dramını fazlasıyla arttırıyor.

Bu film için Mads Mikkelsen‘ın (Lucas) devleştiği film yorumu yapılsa fazla olmaz sanırım. İçinde bulunduğu durumu seyirciye yansıtış ustalığıyla kendisi de empati kurmamızı bir nevi kolaylaştırmış. Kilise ve marketten alışveriş yaptığı sahneleri mutlaka görmeniz lazım. O küçük kız Klara‘yı (Annika Wedderkopp) da nereden bulmuşlar bravo doğrusu. Thomas Bo Larsen (Theo) da “Benim kızım yalan söylemez,” diyerek koruduğu kızı ve en yakın arkadaşı arasında kalan baba rolünü iyi kotarmış. Yine de bana göre o rolü başka biri oynasaymış daha iyi olurmuş.

Tam her şey bitti, olay çözüldü derken son sahnesi ile tekrar akılları allak bullak eden Jagten, son zamanların unutulmaz filmlerinden biri.

86. Akademi Ödülleri‘nde (The Oscars 2014) Yabancı Dilde En İyi Film (Danimarka) adayı olan filmin 2012 Cannes Film Festivali‘nden dört ödül ile döndüğünü de söylemeden geçmeyeyim.

Jagten IMDb Puanı: 8.3 Benim Puanım: 8.0

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100”,
“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 101-200” ve
“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 201-300” listelerine göz atmayı unutmayın.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here