Ana sayfa Türkiye İstanbul İstanbul Hakkında Her Şey – Saffet Emre Tonguç, Pat Yale

İstanbul Hakkında Her Şey – Saffet Emre Tonguç, Pat Yale

756
2
İstanbulluların kendi şehirlerini en kolay, öğretici ve zevkli yoldan tanımalarını sağlayan “İstanbul Hakkında Her Şey”, Saffet Emre Tonguç ve Pat Yale tarafından hazırlanmış, kütüphanenizde mutlaka olması gereken bir dost rehber niteliğinde.

İstanbul Hakkında Her Şey - Saffet Emre Tonguç, Pat Yale
İstanbul Hakkında Her Şey, Saffet Emre Tonguç, Pat Yale, 
Boyut Yayıncılık, Ciltli, 619 sayfa, 45,90 TL.

“Her şeye rağmen dünyanın en güzel şehri olduğuna inandığımız İstanbul’a…”  Saffet Emre Tonguç, Pat Yale

Oldum olası gezi rehber kitaplarına mesafeli yaklaşmışımdır. İçlerinde kuru bilgiler ve her zaman görmeye alışık olduğumuz fotoğraflardan oluşan kitaplar olduğunu düşünürüm. Ne yalan söyleyeyim “İstanbul Hakkın Her Şey”i sipariş ederken de bu endişelerim devam ediyordu. Sonuçta İstanbul ile ilgili yazılmış birçok rehber kitap var, ne kadar farklı olabilir düşüncesi hakimdi. Ancak kitap elime ulaştıktan sonra beni oldukça şaşırttı.

Beklediğimin ötesinde iyi ve özenle hazırlanmış kitabın içinde isminin hakkını verircesine İstanbul’a dair ne ararsanız bulunuyor. Kitabı ilk başta kitaplığıma koysam da şimdilerde başucuma aldım ve ara ara rastgele bir sayfa açıp okuyorum. Kitaba her göz attığımda bilmediğim yeni bir şeyi daha öğreniyorum. Hatta önceden gezdiğiniz yerleri kitabı okuduktan sonra tekrar gezmek isteyeceksiniz diyebilirim. Kendi hayatımdan örnek vermem gerekirse eğer;
Dört yıl boyunca okuduğum Maçka Anadolu Teknik Lisesi‘nin 20. yy.’da İtalyan Konsolosluğu olarak yapıldığını biliyordum. Ancak mimarının Giulio Mongeri olduğunu ve daha sonra binanın tütün depolamak için kullanıldığından bihaberdim. Üstelik aynı mimarın Maçka Palas, Karaköy Palas ve İstiklâl Caddesi üzerindeki St. Antuan Kilisesi gibi birçok eserde de imzası olduğunu daha önceden bilseydim okul koridorlarında daha yavaş yürürdüm diye düşünüyorum.

İstanbul Hakkında Her Şey
Bilgi ve fotoğraflar ne kadar güzel ve yerinde olursa olsun onları güzel gösterecek ve ortaya çıkartacak olan iyi bir tasarımdır. Bu nedenle İstanbul Hakkın Her Şey kitabının öncelikle tasarım ekibini kutlamak gerek. Oldukça iyi bir iş çıkartmışlar. Böylelikle ortaya sıkıcı olmayan, göz yormayan renkli ve kullanışlı bir tasarım çıkmış. 
Kitap boyut olarak fazla büyük değil ancak biraz ağır. Alırsanız ben ciltli olanını almanızı tavsiye ederim.
Kitabı hazırladık iş bitti diye düşünmemişler. Okuyuculardan da şehirle ilgili güzel fotoğrafları, gözden kaçanları, yeni keşifleri, ilginç bilgileri ve kırıcı olmayan eleştirileri bekliyorlar: @istanbulhakkindahersey.com , @istanbultheultimateguide.com

Saffet Emre Tonguç‘un İstanbul içinde düzenlediği dillere destan olan turları da var. Ancak şu aralar yeni kitabı üzerinde çalıştığı için turlarına ara vermiş durumda. Ben henüz turlarına katılma fırsatı bulamadım. Ancak Nisan ayında başlayan Boğaz Turlarına mutlaka katılmayı düşünüyorum. Detaylı bilgi için kendisini sitesinden ve Twitter hesabından takip edin derim.

Kitap size pahalı geldiyse Saffet Emre Tonguç’un tüm kitaplarını 28 Şubat’a kadar %50 indirimli olarak şuradan alabilirsiniz.
Son olarak Tonguç, “Unutmayın, önemli olan ‘İstanbul’u yaşamaktır, İstanbul’u yaşamak değil'” diyor ve ekliyor, “Şehirle kucaklaşmanız dileğiyle”.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here