Ana sayfa Uncategorized Engin Alkan’ın İstanbul Efendisi

Engin Alkan’ın İstanbul Efendisi

713
2
istanbul efendisi muzikal engin alkan

Herkesin dilinde bir İstanbul Efendisi‘dir gidiyor. “Şöyle güzel oyun, böyle güzel oyun, mutlaka gitmelisin…” Bunları duyup da gidemedikçe, biletlerin tükendiğini öğrendikçe delirmemem içten değildi. Sonunda bir bilet bulabildim. Hem de 3. sırada ve ortada. Nasıl olduysa o tek kişilik koltuk bana özel ayrılmıştı sanki. Vakit kaybetmeden havada kaptım ne ile karşılaşacağımı bilmeden…


Engin Alkan‘ın yönettiği ve Musahipzade Celâl‘ın eseri olan İstanbul Efendisi oyununu izlemeden önce büyük beklentim vardı. Ama izlediğimde beklentim üstü bir gösteriyle karşılaştım. Uzun zamandır bu kadar eğlenmemiştim diyebilirim. Bir oyun her dakika alkışlanır mı? Alkışlanır. Seyredilen bir oyundan çıktıktan iki dakika sonra insanda tekrar seyretme isteği uyanır mı? Uyanır. İmkân olsa bütün eş, dost akrabaya bilet alma hevesi kaplar mı insanın içini? Kaplar. 

Bütün oyuncular harikaydı. Kadro sağlamdı anlayacağınız. Hepsine uzun uzun methiyeler düzmek isterdim ama ben buradan şimdilik birkaçını övmekle yetineyim.

Tankut Yıldız (Savleti Efendi): İstenilse abartılı olarak oynanabilecek bir rolü o kadar dozunda ve yerinde oynadı ki, hepimiz ağzımız açık seyrettik. Seyirciyle etkileşimi de takdire şayandı.

Berna Adıgüzel (Feraset): Bir hafta önce Vişne Bahçesi‘nde izlediğim o mahzun kadın gitmiş, yerine bambaşka, şen şakrak biri gelmiş. Gerçekten o muydu diye hâlâ düşünmüyor değilim. Yok yok o değildi. Oyunculuğu aşık olunası.

Çağlar Çorumlu (İrfan): “Ömrümü yedin İrfan!” Çağlar Çorumlu‘yu ilk kez canlı canlı seyretme fırsatı bulabildim. Televizyon ve sinemadan tanıyordum ama tiyatroda başka devleşiyormuş onu gördüm. Kendisi oynamıyor adeta ders veriyor. Önünde saygıyla eğiliyorum.

Sevil Akı (Çengi Afet): Sevil Akı gibi akrabam olsun, yüz milyon dolar borcum olsun. Rolüne cuk oturmuş. Oyunculuğu su gibi akıp gidiyor. O derece doğal, samimi ve gerçekçi. Sesi de süpermiş. İlk kez canlı seyrettim, bırakmam bundan sonra peşini.

Sevinç Erbulak (Dilâram): Kendisi ilk kez ilkokuldayken izlemiştim ve o gün bugündür hayranım. Ben yaşlandım, kazık kadar oldum kendisi hâlâ aynı, hiç değişmedi. Oyuncu doğanlardan. Bir oyunda Sevinç Erbulak adı varsa o oyuna gidiniz, pişman olmazsınız.

Diğer Mükemmel Oyuncular: Zafer Kırşan (Menteş Ağa), Volkan Ayhan (Ferhat Ağa), Hüseyin Tuncel (Muhsin Efendi), Ümit Daşdöğen (Safi Çelebi), Emrah Özertem (Dilâver), Tuğrul Arsever (Usta Agop), Cihan Kurtaran (Usta Yuvan), Serkan Bacak (Durmuş), Murat Üzen (Bekir), Derya Çetinel (Esma Hanım), Selin Türkmen (Handan), Reyhan Karasu (Şadan), Senem Oluz (Raksan), Çiğdem Gürel (Fidan), Senem Oluz (Apustol).

Oyundan çıkınca şöyle bir düşündüm. Bu oyuncular acaba ne kadar kazanıyorlar? Hak ettikleri parayı alabiliyorlar mı? Kıvan Tatlıtuğ‘a çok yetenekli diyenler, bölüm başı 15.000 hatta 40.000 TL kazanan oyuncu(msu)lar acaba bu gerçek oyuncuları sahnede canlı canlı seyretseler aldıkları paralardan utanırlar mı? “Halk görüyor gerçek oyuncuyu, biz ayırt ediyoruz akla karayı” demeyin efendim. Hiç de bilmiyoruz değerlerini.

Ölmeden önce piyangodan para çıksa da böyle bir müzikale sponsor olsam. Daha fazla müzikaller yazılsa, Engin Alkan yönetse, değerli oyuncular oynasa, tiyatro seyircisi artsa… İngiltere‘de izlediğim kıçı kırık Cats müzikali oyuncuları gelsinler de müzikli oyun nasıl yapılırmış görsünler.

Kısacası mü-kem-mel-di. Mutlaka seyretmelisiniz.

İstanbul Efendisi


Yazan: Musahipzade Celâl Yöneten: Engin Alkan Dramaturg: Sinem Özlek Sahne Tasarımı: Barış Dinçel Kostüm Tasarımı: Duygu Türkekul Işık Tasarımı: Murat İşçi Müzik Direktörü: Hüseyin Tuncel Koreografi: Senem Oluz

Yönetmen Yardımcıları: Zafer Kırşan, Volkan Ayhan, Aslı Altaylar, Selim Can Yalçın Sahne Uygulama: Hülya Genç Kostüm Uygulama: Onur Uğurlu Işık Uygulama: Osman Aktan, Ceyhun Ergül Efekt Uygulama: Hidayet Öztürk, Metin Taşkıran Sahne Terzileri: Fatma Pamukçu, Ahmet Söylemez Sahne Kuaförü: Mehmet Damar Sahne Teknisyenleri: Mustafa Konya, Bünyamin Erbaş, Ramazan Bilgili, Hasan Saban Aksesuar Sorumluları: Fikret Yayn, Süleyman Çetiner

Orkestra Orkestra Şefi / Perküsyon: Hüseyin Tuncel Kanun: Esra Karabaş Perküsyon: Murat Güreç Kontrabas: Utku Akıncı Klarnet: Murat Üzen Cümbüş: Cihan Kurtaran Kemençe / Kaval: Serkan Bacak Akordeon: Hamit Erentürk Bağlama: Volkan Ayhan

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here