Ana sayfa Uncategorized İstanbul Akvaryum | Karadeniz’den Pasifik’e Uzanan Yolculuk

İstanbul Akvaryum | Karadeniz’den Pasifik’e Uzanan Yolculuk

1045
3
Florya‘da yer alan İstanbul Akvaryum, açıldığından bu yana gitmek istediğim yerler arasındaydı.

İstanbul Akvaryum boyunca, Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan güzergahı izliyorsunuz. Bu temalandırmalarda o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel özellikleri ile ilgili dekoratif unsurlar vb. yer alıyor. Ancak bu durum bana biraz garip ve gereksiz geldi. Tavla, kilim koymuşlar düşünün.

Biz girdiğimiz sırada içerisi çocuk doluydu. Yanlış zamanda mı geldik acaba dedik ama artık çok geçti. Onca çocuğun bağırtısı, çığlığı delirmemize yetti. Bir yerde oturup onlar gidene kadar bekledik. Çocukları sevmiyor değilim, seviyorum ama mümkünse uzaktan.

İstanbul Akvaryum‘un birçok yerine “Yolculuk buradan devam ediyor” tabelaları koymuşlar. Canlı canlı gördüğünüz balıkları da akvaryum önlerine konulan ekranlardan detaylı olarak inceleyebiliyorsunuz. Misal fotoğraftaki balığın türü “bıldırcınçırı”ymış.

Akvaryumda flaşlı fotoğraf çekimi yasak. Balıklar etkileniyormuş. 
Ancak flaşsız da fotoğraflar güzel çıkmıyor. Bir çözüm bulmaları gerek. 🙂

Bir ara işi abartıp “Yatayım da öyle çek” derken. Bizim gittiğimiz zaman Arap turist çoktu. Yanlarında akraba, arkadaş vb. olmasına rağmen birkaçı fotoğrafını bizim çekmemizi istedi. 

Poseidon kankam ile. Bir sıkıntım olursa “Denizleri aş da gel kurbanın olam” demeyi ihmal etmedim.

Amazon Yağmur Ormanı bölümünde kurbağa, yılan, örümcek, pirana vb. canlıları görebilirsiniz. 
Bu orman kısmında iyi iş çıkartmışlar. Fotoğraftaki kurbağının ahı gitmiş vahı kalmıştı.

Piranalar tipsiz oldukları kadar korkutucuydular. Dişleri olmayan dedelere benziyorlardı, etleri saniyeler içinde nasıl parçalıyorlar büyük bir muamma.

İstanbul Akvaryum Ziyaret Ücretleri

Ücretlere gelecek olursak, bir yere gitmeden önce her şeyini araştırırım. İstanbul Akvaryum‘a gitmeden de bilet fiyatlarına vs. bakmıştım. Gold Paket, Premium Paket, Yıllık Geçiş vb. birçok bilet seçeneği mevcut. Ben de kafamda Gold Paket alırız daha uygun olur gibi planlar yapmıştım. Ancak gişedeki kız, öğrenci 25 TL, yetişkin 35 TL dediği zaman bir beş saniye alık alık bakmışımdır. İnsan bir sorar Labirent‘e, 5D sinemaya girmek ister misiniz diye, yok direkt söyledi. Biz de üstelemedik. Detaylı bilet fiyatları listesine buradan bakabilirsiniz.
Normalde gittiğim yerlerde ufak da olsa bir şey alırım. İstanbul Akvaryum‘dan da almak istedim ancak hediyelik eşyalar gereksiz pahalıydı. Fiyatları biraz düşürmeleri gerek.

3 YORUMLAR

  1. Bu yıl bir fırsat sitesinden 18 TL 'ye bilet bulup gitmiştik arkadaşlarla =) Hafta sonu gidilmesi tavsiye edilmez ama her yerden çocuk fırlıyordu !!

  2. Sırf şu flaşlı fotoğraf yasağı yüzünden geçen pazar gerçekleştirdiğim Ankaradaki akvaryum gezim (aqua vega) zehir oldu desem? Eşim "ne yapalım yani karanlık çıkıyor mecbur flaş kullanacağız" der, ben (kuralcı teyze) "hayır bak yasakmış olmaz, ayıp" derim.Bir tane adam gibi fotoğraf çekemedim yahu pes ettim ben de canon'u alınca gelirim artık dedim öylece gezdim geldim. Yoksa aynı postun Ankara versiyonunu yapma hayali kuruyordum giderken.

    Şimdi gönderini görünce acım tazelendi, Fotoğraf çekmeyince de hiçbir şey anlamıyorum ben o geziden. O yüzden pozunu çok kıskandım 🙁

    Gerçi bizim akvaryum bu kadar güzel değildi. O yönden avutabilirim sanırım kendimi. Memleketim İstanbula gidersem bu post aklımda olacak ama 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here