Ana sayfa Yabancı Dil İspanyolca İspanyolca Öğrenmek

İspanyolca Öğrenmek

613
12

Uzun zamandır İspanyolca öğrenmek istiyorum. (Aslında ölmeden önce öğrenmek istediğim bir ton dil var ya neyse.) Ara ara dil CD’leri, internet siteleri vs. şeklinde öğrenme çalışmalarım da olmadı değil. Ancak bu aralar nedense içimde dil kursuna gitme isteği uyandı ve dur ben bunları bir araştırayım dedim. Araştırmaz olaydım. Arkadaş, ben sizin verdiğiniz o rakama gider İspanya‘da dilimi öğrenirim, üstüne yerim, içerim paso da gezerim. Adam mı soyuyorsunuz? Hırsız varrrr!!!

Zaten ben dil kursunda dil öğrenilemeyeceği taraftarıyım. İngilizce öğrenmek, geliştirmek adına kursa gitmiş bir insan olarak söyleyebilirim ki, dil kursu kişiye yarardan çok zarar getirir. Yararı tabii ki vardır ama dil öğrenimi konusu kişinin kendi elindedir. Kursa ilk başlarda bir heves gider gelirsiniz sonra gidemez olursunuz ve kurstan da, dilden de soğur, bir daha da konunun lafını bile açmazsınız. Günümüz şartlarıyla istediğimiz her bilgiye anında ulaşabiliyorsak yabancı bir dili de kendi kendimize öğrenebiliriz diye düşünüyorum. Yeter ki içimizde azim ve istek olsun. Ben internetten, şuradan buradan çalışarak İspanyolcada belli bir seviyeye geldim bile diyebilirim. Eğer kendi kendime başarabiliyorsam kursa gitmeye ne gerek var?

Yabancı dilde kelime ezberlemekte zorlananlar için ufak bir ipucu vereyim: Örneğin, kelimemiz marka anlamına gelen ‘brand’ olsun. Bu kelimeyi marka=brand şeklinde ezberlemek yerine, kelimeyi görsele dönüştürerek ezberlemeye çalışın. Birand, her gün haberleri sunarken marka saatler takıyor.”  Marka saat takan Mehmet Ali Birand görüntüsü hafızanızda daha kolay kalacaktır.

Kardeşim de bu yöntemle birçok kelimeyi öğrenmeye başladı. Birkaç sene önce kelime öğrenirken ‘potter’ kelimesi karşımıza çıktı. Potter kelimesi çömlekçi anlamına geliyor.Harry Potter‘ı çömlekçi olarak hayal et” dedim ve o gün bugündür arada onu denemek için “Görkem potter ne demek?”, “Possible neydi?” diye soruyorum ve bu yöntem sayesinde şıp diye cevaplıyor. Bir deneyin derim.

Kafaya koydum ben bu İspanyolcayı öğreneceğim. Sırada ise Japonca, Çince, İtalyanca, Rusça….

12 YORUMLAR

 1. Güzel yöntem, ben de deneyeceğim.
  İspanyolca temelden terkim, çok güzel bir dil. İtalyanca'ya da ucundan bulaştım ama İspanyolca kadar tat vermedi. Ben de böyle bir kitap alıp tekrar canlandırabilirim belki biraz olsun 🙂

 2. Ben de seninle aynı dertten muzdaribim. Uzun zamandır İspanyolca öğrenmeye çalışıyorum ama istikrarlı bir şekilde çalışmayı başaramadım. Kurslar dediğin gibi çok pahalı ama kursun tek iyi yanı seni biraz çalışmaya itmesi, insan tek başına o motivasyonu sağlayamıyor =)

  Ben yararlandığım linkleri paylaşayım seninle, belki biliyorsundur;
  http://www.studyspanish.com/
  http://www.acapela-group.com
  http://www.temelispanyolca.com/

  Buenos días 🙂

  • Kurs bende ters etki yaratıp dilden soğutuyor. 🙂 Linklerin de bazılarını bilmiyordum teşekkürler paylaşım için. ;))) Umarım kısa zamanda öğreniriz şu dili. 😀

 3. ben de kodlayarak öğrenme tekniğini çok kullanıyorum ayrıca da ingilizce ders verdiğim 4. sınıf öğrencime de öğrettim bu yöntemi. Rusça da tavsiye ederim, zevkli bir dil koreceye de başlamışsın alfabe tamamen farklı.. rusça da farklı alfabe kullanacaksın, bir dene devreler yanmıyorsa ellerinden öperim:)

 4. Aslında herkesin kendine göre öğrenme yöntemi bulması lazım. Bir de şevk çok önemli tabii. :))) Rusça'ya da başlarsam kafa bulanabilir ama sayılar vs. hakimim biliyorum o kadarını. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here