Ana sayfa İstanbul Beyoğlu İnci Pastanesi: Profiterol Krallığı

İnci Pastanesi: Profiterol Krallığı

1028
6
Çay nasıl Erdal Bakkal’da içilirse profiterol de İnci Pastanesi‘nde yenir. Bazı lezzetler var ki “beni alsalar ipe koysalar, dayanamaz yine kadere salsalar, gönlüm arıyor titriyorum bak”. İşte profiterol de bu tatlardan biri. 

İnci Profiterol




İnci Pastanesi‘nin her ne kadar yeri değişmiş olsa da profiterolünün tadı yine aynı. Pastanenin yeni yerini görünce, insan, burası keşke cadde üzerindeki eski yerinde olsaydı diye düşünmeden edemiyor. Eski dükkan fazlasıyla bakımsızdı ve insanda nedense pek ilgilenmiyorlar izlenimi yaratıyordu. Hatta zaman zaman kendi aklımca “O kadar kazanıyorlar, yandaki dükkanı da alıp büyütseler” dediğim olmuştur. Sonuçta tatsız hadiseler yaşandı ve meşhur İnci’nin yeri değişmek zorunda kaldı. Şu yazımda “İnci’de servis kötüydü, kendini yenileyemedi vs. bir ton mazeret bulmak mümkün. Peki 1944’ten bu yana hizmet veren bir işletmeyi polis zoruyla nasıl tahliye edersiniz? Taksim denildiğinde akla İnci gelmiyor muydu?” demiştim. Keşke hiç kapanmasaydı da bakımsız vs. yine oraya gitseydik… 
İnci Pastanesi

Pastane aslında yine fazla uzaklara gitmemiş, Beyoğlu Mis Sokak‘ta yer alıyor. İstiklâl Caddesi‘ndeki sokağa girip biraz yürüdüğünüzde pastaneyi sağınızda görebilirsiniz. İlk bakışta dışarıdaki masaları görünce burası değil mi acaba diye düşündüm. Zira İnci’de bu kadar süse alışık değilim. Bir an bana nedense Fransız pastanelerini anımsattı. Mekân yeni olsa da burada da zamanla yaşanmışlıklar artacaktır diye düşünüyorum. Umarım burası son durağı olur da torunumuzun elinden tutar profiterol yemeğe yine aynı yere geliriz.

Profiterolün tadı hakkında yorum yapmaya bile gerek yok. Her gün on tabak yiyebilecek derecede seviyorum diyeyim siz gerisini anlayın. Fotoğraftaki boş tabaklar ise bizden geriye kalanlar.

6 YORUMLAR

 1. Taksim'e gittiğimizde biz de aynen devam İnci'ye.
  Yalnız bizim burada Birinci Profiterol var, İnci'nin aynısı:)) Tat olarak tabii, orijinalinin keyfini ayrı tutuyorum. İşte çok dayanamadığımız zaman Birinci'den ısmarlıyoruz hemen:)

 2. Mesele tadı, servisi, bakımsızlığı değil. Benim için İnci bitti, rahmetli oldu. Maalesef korumayı beceremedik. Yurt dışında bir kafeye gittiğinizde adamların yüz yıldır koruduğu kafede kahve içerken özenmiyor muyuz? Yer döşemeleri eski, fayansaları, ahşabı eskimiş. Hiç kimse de taşıyalım, değiştirelim derdinde değil. Tam tersi, aynen korumaya çalışıyorlar.
  Bizde İnci ile ilgili dedikoduların çıktığı ilk zamanlarda bile neler söyledi millet. Yok zaten eski tadı yokmuş, daha iyi yapan yerler varmış, mış, mış…Hiçbirine katılmıyorum, meselenin özü o değil. Ben de biliyorum daha lezzetli yapan yerler, daha konforlu, daha temiz vs. Ama gene de ısrarla baştan beri söylüyorum, aynen kalmalıydı.
  Bizim burda İskender`in ilk lokantası var, Heykel`de. Küçük, eski. Önünde daima sıra vardır. Sıkış tepiş oturursun içerde. 3.kuşak tabii ki AVM`lere de açtı dükkan, yeme-içme katında. Oldu mu, bence hayır. Bazı değerlerle oynamayacaksın, neyse ki Heykel`deki dükkan duruyor da orada yiyoruz gene:)
  Ay ne uzun yazdım:) Sinirleniyorum, her bakımdan bu kadar zengin bir tarihi olan ülkede bu yapılanları sindiremiyorum belki de.

 3. Nereye taşındığını bilmiyordum , çok sevindim öğrendiğime .Yoksa sevinmedim mi ya ? Yaz geliyor malum kilolar falan … Ay bi tabak profiterolden ne olacak di mi ?
  Kim dedi 1 tabak yiyeceğimi 😀

 4. @Semi M.Eller Sadece İnci değil birçok yer aynı şekilde tarih oldu. Yurt dışında evet taşıyalım demiyorlar ama en azından eskiye bakım yapıyorlar. Bunlar nasıl olsa geliyor hiç ellemeyelim, masraf yapmayalım diye düşünmüyorlar.

  Tat meselesi değil tabii 1944'ten beri orada olan bir yeri korumaktı amaç ama ne yazık ki başarısız olundu. Yoksa biz kötü muameleye, ayakta yemeye razıydık.

  AVM meselesi Sultanahmet Köftecisi için de geçerli. Şube olayına girilince bozuluyor her şey.

  Ben de aynen geriliyorum ama burası Türkiye demekten de başka çare yok. Emek Sineması'nı savunan oyuncular, sinema eleştirmenleri, yabancı konuklara bile toma ile su sıkmış bir milletiz sonuçta.

  @Keşke Gerçek Olsa Ben de daha yeni gidebildim. Arada kaçamaklardan bir şey olmaz, yemek lazım gönlünce. 😀

 5. Semi haklı da öyle uzun uzun anlatamadım ben, duygularımı dile getirmiş. Eski İnci'yle ve silinmek istenen değerlerimizle ilgili bir yazım var zaten sayfamda. Yoruldum artık aynı şeyleri düşüne düşüne:(

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here