Ana sayfa Uncategorized İklimler / 8.0

İklimler / 8.0

368
7
İklimler

Film su gibi akıyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz.

Başkalarının mutsuzluklardan mutlu olmak, yalnızlık ya da tutunamamak kadın erkek ilişkileri üzerinden çok güzel anlatılmış. Her Nuri Bilge Ceylan filminde olduğu gibi bu filmde de yine az laf çok iş var. İnsanlar beğendikleri şeyleri doğru düzgün anlatamazlar ama beğenmediklerini de yerden yere vurup, sayfalar dolusu olumsuz eleştiri yazarlar ya işte ben de o haldeyim.

2006 yapımı filmde, İsa karakterini Nuri Bilge Ceylan, Bahar karakterini ise eşi Ebru Ceylan canlandırıyor. Ebru Ceylan’ın oyunculuğuna hayran kaldım diyebilirim. Nur Bilge Ceylan da beni oldukça şaşırttı, yer yer oynayamamış orası aynı konu. Filmin yönetmeni olduğu kadar senaryonun da kendi kaleminden çıktığını söylemiş olayım.

Filmin belki de en önemli özelliği bu derece çarpıcı ve vurucu olayların sakin ve sade bir şekilde yansıtılabilmesiydi. Film simge ve göstergelerle dolu (çekmece gibi). Her izleyişimde farklı noktalar yakalayacağımı düşündüğümden daha sonra tekrar izlemeyi düşünüyorum. Yani şunu demek istiyorum, adam bir sahneye bir eşya koymuşsa ya da diyaloglar arasında bir şey demişse bunu boşuna yapmıyordur, illa bir anlamı, göndermesi vardır.

Filmin her karesi ayrı bir kartpostal tadında. Al odana as, o derece.

Nazan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan‘ın sevişme sahnesi ise bana sürpriz oldu diyebilirim. Filmdeki Güven karakterinin reklamcı olması ise ayrı bir tesadüftü.

Nazan Kesal’ın oyunculuğunu çok beğendiğimi ve gülüşünün kulaklarımda olduğunu, Bahar (Ebru Ceylan)‘ın ise annem gibi ağladığını da söylemeden geçmiş olmayayım.

İklimler filminin kazandığı ödüller: 
43. Antalya Film Festivali: En İyi Ses Tasarımı (İsmail Karadaş), En İyi Kurgu (Ayhan Ergürsel), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Nazan Kırılmış), En İyi Yönetmen (Nuri Bilge Ceylan).
59. Cannes Film Festivali (2006): FIBRESCI Ödülü.
26. İstanbul Film Festivali (2007):  En İyi Film
Skip City Uluslararası Dijital Sinema Festivali (Japonya, 2007): En İyi Dijital Film

Filmde yaz var kış var, ee ilkbahar nerede sonbahar nerede (gerçi sonbahar var ama) demeyin. Zira… -SPOILER- Film zaten Bahar ile başlıyor, Bahar ile bitiyor. 🙂

İklimler IMDb Puanı: 7.1 Benim Puanım: 8.0

(Not: Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler listesine göz atmayı unutmayın.)

7 YORUMLAR

  1. Filmde Isa'nin anne-babasini da Nuri Bilge Ceylan'in kendi anne-babasi oynuyor. Babasi super bir oyuncu bu arada, Nuri Bilge'den bence daha iyiydi:)
    Salak Isa Bahar'a sahip cikamayan bencil bir tip. Ama 3 mevsimde de Bahar orada. Hos bir metafor olmus.

  2. @ayca Evet biilyorum gerçek anne babası olduklarını. Biraz daha uzun olsaymış sahneleri keşke. :)) İsa hakkındaki düşüncelerinize yüzde 100 katılıyorum, ben de sinir oldum. Bahar yaktı beni :))

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here