Ana sayfa Uncategorized İki Cami Arasındaki Aşk : Mihrimah ile Sinan

İki Cami Arasındaki Aşk : Mihrimah ile Sinan

184
1
Kitap, dünyaca ünlü mimar, devşirme Mimar Sinan’ın, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızı Mihrimah Sultan’a olan aşkını konu alıyor.
Kitabı okurken yaşlı bir adamın genç bir kıza aşık olması benim garibime gitti işin doğrusu, üstelik bir de adam evliyse. Bu adam Mimar Sinan olsa bile benim için durum değişmez. Dedesi ya da babası yaşında bir adamla bir genç kızın arasındaki ilişki aşk olamaz gibime geliyor. Evde masum karısı beklerken Mimar Sinan’ın sürekli Mihrimah Sultan’ı düşünmesi ve karısının perişan olmasına neden olması beni delirtti. Olaya diğer bir taraftan yaklaşırsak karısının başka bir adama aşık olduğunu öğrense Mimar Sinan ne hissederdi acaba. Sevdiğinizden daha güzel birini gördüğünüzde anında ona bağlanıyorsanız onun adı nasıl aşk olur. Aşk bu kadar basit midir? Mihrimah Sultan Sinan’la evlenemese de, annesi Hürrem Sultan’ın taht sevdası yüzünden sevmediği başka bir kişiyle evlenmek zorunda bırakılıyor.
Kitabın başka bir özelliği de sadece sağ yanında yazıların yer alması. Sol yanda ise sayfalar geçtikçe ayın yavaş yavaş batışı resmedilmiş. Bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap. En önemli kısım bir anda kestirilip atılmış gibi geldi bana. Yani iki cami meselesi biraz daha detaylı bilgi verilerek anlatılabilirdi.
Her şeye rağmen Mimar Sinan’ın aşkı için yarattığı eserleri görmezden gelmeyelim. 21 Mart tarihinde gece ve gündüz eşittir. Bu tarihte Edirnekapı’da Sinan’ın Sultan için yaptığı camiye güneşin battığı zaman giderseniz; karşı tarafta, Üskürdar’da, diğer caminin minareleri arasında ayın doğduğunu görürsünüz. Yani Mihr ve  Mah, ay ve güneş. Edirnekapı’da güneş batarken Üsküdar’da ay doğar.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here