Ana sayfa Uncategorized IELTS Sınavı Tecrübem

IELTS Sınavı Tecrübem

1846
31
Sınava başvurmadan önce 345 TL‘yi yatırmanız gerekiyor, yani bildiğiniz haşırt to the blackboard”. Daha sonra sınava girmek istediğiniz tarihi seçiyorsunuz ve online olarak başvuruyorsunuz, bu kadar kolay. Sınav gününde de sadece başvuru formu, resim ve kimlik götürmeniz gerek. Sınav Harbiye‘deki Crowne Plaza’daydı. Büyük bir salonda bayağı bir insanla beraber girdim. Bayağı diyorum çünkü benim sayı mefhumum yoktur. 200 desem doğrusu 500 çıkabilir.

Dört bölümden oluşan sınavın Cumartesi günü üç bölümüne girecektim. Şansa koca salonda benim yerim en öndeydi. Masalarda Olips şekerler, su vs. her şey vardı. Neyse sınav başladı Listening bölümüyle. İlk 10 soruyu rahat rahat yaptım. Buradaki zorluk, soruyu bir kez daha dinleme şansınız yok. O yüzden anladınız anladınız yoksa soru gidiyor. Balık tutmayla ilgili bir bölüm vardı o bölümde biraz bocaladım, bocalayınca karman çorman oldu vs. ama sonunda gene yaptım yapabildiğimi. Daha sonra beklemeden Reading bölümüne geçildi. Burada da üç tane baba okuma parçası vardı. Bir de ben Academic bölümüne girdiğim için parçalar daha bir zordu. Yok karıncalar, göz tarama sistemi vs. “Bunlar ne arkadaş?” Neyse o da bitti. En korktuğum bölüm yani Writing‘e sıra geldi. Ancak soruları görünce içim rahatladı. Çünkü sorular çok kolaydı. İlk bölümde iki tane İngiltere‘deki çelik endüstrisi ve o endüstrideki işlerin 30 yıllık süreçteki değişimini gösteren tablo vardı. Onu bir güzel anlattım. Diğer asıl önemli soru ise, bazı insanların suç işlemeye daha meyilli oldukları, gençleri suça iten nedenler ve bu problemin çözümleriydi. Paragraflara ayırarak bir güzel yaptım. Sınavdan önce bir tane bile ‘essay’ yazmadığımı da buradan söylemek isterim. Bence güzel geçti umarım bodoslama duvara çarpmamışımdır. 

Bugün yani Pazar günü de Speaking sınavı vardı. Yolda giderken tiyatrocuların arabalarla konvoy halinde insanları Harbiye’deki #sehirtiyatrolariyokedilemez protestosuna çağırmalarına denk geldik. Sınav yerine gittim ama kalbim küt küt atıyor, neredeyse yerinden çıkacak. Adam ismimi sorsa Hasan diyecek duruma gelmişim. Neyse girdim salona. Yabancı adam kimliğime vs. baktı ardından sınav başladı. İlk başta kolay sorular sordu. Nerede yaşıyorsun? Evinin odalarını seviyor musun? Komşularınla ilişkilerin nasıl? Nasıl bir iklimde yaşamak istersin? vs.vs. Sonra 2 dakikalık konuşma yapacağım konu ile ilgili kartı verdi. Karttaki ‘meal’ yazısını görünce kendi kendime dedim Güven yandın. Çünkü sınavdan önce dua ettim yemekle ilgili bir konu gelmesin diye. Yemeklerle aram hiç yoktur. Her şeye rağmen Turkish pizza vs. anlattım bir ton. Son bölümde biraz saçmaladım. Çünkü en önemli bölüm olan son bölüm de yemekle ilgiliydi. Dedim “Hay bin kunduz!” “Yok Türkiye’de nasıl yemekler yeniyor? Sağlıklı mı? Hükümet ne yapıyor?” vs. sordukça sordu, ben de ara ara saçmalayarak yanıtladım ve ne olduysa oldu tamam bu kadar dedi. Adam öyle dediği zaman bendeki tepki “Aa ne çabuk, daha karpuz keseceğdik!” şeklindeydi. Çünkü bana biraz fazla kısa sürdü gibi geldi. Umarım düşük bir puan almam.
Şimdilik sınava girecekler için tavsiye, ipucu vs. vermiyorum. Sonuçlar geldikten sonra söylerim ne yapacaksınız, ne yapmayacaksınız. Çünkü kötü not alırsam ve şunu şunu yapın dersem siz demez misiniz “Kelin merhemi olsa başına sürerdi” diye? Neyse efendim ölmeden önce uluslararası bir İngilizce sınavına da girdim ya başka bir şey istemem, üstümden de büyük bir yük kalktı. Artık gelsin kitaplar, sinemalar, gezmeler ve en önemlisi birbirinden eksantrik blog yazıları!


Tavsiyeleri sonuçlar geldikten sonra vereceğim demiştim. İşte IELTS tavsiyeleri!

31 YORUMLAR

 1. "haşırt to the blackboard"
  "Aa ne çabuk, daha karpuz keseceğdik!" 😀
  Çok iyiydi yaa.
  Ales gibi olsa o da süper olur da.
  Sonuçtan yine haberdar et bizi, e mi?

  Benim de sayı mefhumum ağırlık konusunda yok. Mesela bir kilo etmez dediğim şey bir kiloyu geçiyor falan. :p Neyse, saçmalamayım ben de.

  Kalemine sağlık…

 2. Aa ne çabuk, daha karpuz keseceğdik! süperr yaaa 😀 İnşallah iyi bir puan alırsın sen çok yaşa emi sen ölmeden daha neler nelerr yaparsın 🙂

  Hele böyle eğlenceli şeyler yapıcaksan hiççç ölme 😀 neyse neyse bende saçmalıyorum iyisiyle kötüsüyle tabi daha çok iyisiyle kısa kesiyorum başarılarının devamını diliyorum yazılarına ölüyorum :))

  • Kısa sürdü ama napıyım. 😀 Hep başımdan böyle şeyler geçse keşke. Sırayla tecrübe etmek lazım her şeyi.. Yorumun için de çok teşekkürler.. ;))

 3. Diyeydin , ipucları verirdim yahu . Girdik puanı aldık ama yurtdışı işi yalan oldu . Neyse,umaırm iyi puan alırısn , helalinden bir 7 kurtarır seni sanırım.

 4. Sürekli araştırdığım ve kimseden doğru düzgün bir şey öğrenemediğim bir konuydu, teşekkür ediyorum 🙂
  Hayallerini gerçekleştirebilmen dileğiyle.

 5. ayni seruveni yasamis biri olarak, flashbackler halinde okudum yazini… 🙂

  gecmis olsun, umarim guzel gelir sonucun.

  sevgiyle,
  luna.

 6. ben de girmek istiyorum aslında yurt dışı yüksek lisans fln filan olayları için ama sınavdan korkuyrdm sen böyle anlatınca sanki çok kolaymış gibi geldi ahahah şuan düşünebilirim bence bi:) umarım iyi bi not alırsın, şu akademik paragraflar cidden kasıyor biraz ÜDSde de fln oku oku bitmiyo of allam..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here