Ana sayfa Yazılar Hoş Geldin Ramazan!

Hoş Geldin Ramazan!

280
8
Oruç tutmanın suyunun çıkartılıp, olayın bambaşka boyutlara getirilerek sömürüldüğü, dini herkesten iyi bildiğini ve sorumluluklarını en iyi kendilerinin yerine getirdiğini iddia edenlerin dini kullanarak astronomik paralar kazandığı, sadece oruç tutarak diğer aylarda işledikleri günahlardan arındıklarını düşünüp şekilden şekle girenlerin görüldüğü, bunların tamamen dışında gösterişe gerek duymadan dini görevlerini yerine getirenlerin mübarek ayı Ramazan hoş geldi, sefalar getirdi.“Oruç tutacak mısın, tutmayacak mısın?” –> “Sana ne!” diyerek giriş yapmış olayım.

Bu yazının bir kısmı Tarabya Sahili’nde yazılmıştır. 
Her sene bizim evde tablo aynıdır. “Anne ben oruç tutmayacağım.” – “Bari ilk gün tut.”

Annemin benim oruç tutmamı sağlamak için kullandığı yollar da oldukça ilginçtir. “İnşaatlarda, yer altlarında çalışanlar tutuyor, sen niye tutmuyorsun?”
“Haa, çok haklısın, bu lafın üzerine tutayım ben o zaman,” falan mı deme mi bekliyor nedir? İnanç sonuçta bireysel bir olay değil mi, ben tutmuşum tutmamışım…
*
Hadi tutmaya karar verdim diyelim, bunun daha sahuru, iftarı var.
“Anne, sen bana oruç tut dedin ama akşam eve gelmeyeceksin.”
“Aa doğru, olsun sen de yalnız açarsın, hem daha sevap.”

Yalnız açınca daha sevapmış, biz de yedik.
*
Orucun benim bünyemde ters tepmesi gibi bir durum da söz konusu. İçimdeki Hulk bir anda dışarı çıkıveriyor. Yemek sorun değil ama su…
Normalde aklıma gelirse, nadiren içtiğim su, oruçluyken her an aklımda ve bıraksalar okyanusları kuruturum gibime geliyor. Su yüzünden oluşan asabileşme halim, hazırlanan sofraların yetersizliği nedeniyle yerini psikopatlığa bırakıyor.
“Çorba neden yapılmadı?”, “Çeşitler bu kadar mı?”, “Havyar nerede?”, “Masanın ortasında neden çiçek yok?”, “Tabaklar da başka başka…”, “Benim puanım 1”.
Al ıslak odunu, yatır beni bir güzel döv, o derece. İnsanlar yiyecek ekmek bulamazken ben yemek seçiyorum. Cehennemde yerim hazır kesin.
*
Bir de pide olayı var ki…
Öncelikle pideyi kim almaya gidecek tartışması yaşanır. Karar verildikten sonra soğuk pide alındıysa ayrıca kavga. “Neden daha erken gitmedin?”, “Neden işten gelirken almadın?”, “Çok kuyruk vardı beklemedim”, “Pideyi boş ver, ekmek al.”
*
Yemekler yendi diyelim, sıradaki tartışma konusu tatlı olarak ne yiyeceğiz? Tatlı yoksa yine hır gür… “Güllaç yok mu?”, “Tulumba mı aldın?”, “Nutella ye aynı şey derken?”. 
*
Evde değil de dışarıda açılıyorsa durum daha da fena. “Yer ayırtmadın mı?”, “Başka yer mi yoktu, bula bula buraya mı buldun?”, “Bize bu masayı mı layık görmüşler!”,”Servis de pek yavaş”,”Paramızla rezil olduk valla”.
*
Ve sonunda; bu ne böyle bir daha tutmayacağım…
*
İşin şakası bir yana, oruç gerçekten zor ibadetlerden biri. Hakkıyla tutan ve işi sulandırmayan herkesin orucunu Allah kabul etsin. Benim görüşüme göre de tutan tutsun, tutmayın tutmasın ve kimse kimseye mümkünse karışmasın.

Hoş geldin Ramazan…

8 YORUMLAR

 1. Aynen, annemin evinde ramazanlar başkaydı benim, kendi evimde o atmosferi hiç yakalayamadım maalesef, ramamzanın havaya suya insana işleyen manevi duygusunu, sakinliğini çok severim ben; ama yıllardır tutmayanlardanım, bu yaz günlerinde tutanlara da saygı duyuyorum, allah kabul etsin,
  Hoşgelsin ramazan 🙂

 2. Harbi ya bir de tutanların tutmayanlara tepkisi var oruçlusun ağzında bi dolu küfür oruçlusun nerde hoşgörü sabır ? Tam tutmaya hep çalıştım ama yeri geldi tutamadım da yani mecbur bir iş oluyo dışarda oluyon eh insanız susuyorsunda acıkıyorsunda lan nerde yesem içsem bi yere giriyom bi bakışlar şeyler düşük tansiyon var bende diyom mecbur yaa ben sana açıklama yapmak zorunda mıyım ama o bakışlar sevapları mı günahları mı yazan melek sen misin hayırdır yahu ! İnsanların tepsikisi ve baskısı yüzünden insan sevap bile işlemektten nalet ettiği oluyor bazen ama bunlarda sınanma diyorum hep Allah oruçla nasıl irade mi sanıyorsa bu tiplerle de sabrımı ve aklımı sınıyor…

 3. @Şaziye P Aslında bizde de annem tutmasa o atmosfer hiç olmayacak. Eskiden tabii daha bir bol misafirli, tantanalı geçerdi şimdiye kıyasla. Gerçekten nedense Ramazan ile başka bir hava geliyor her şeye. Ramazan ile delirenleri ayrı tutuyorum tabii. :)) Allah hakkıyla tutan herkesin orucunu kabul etsin. 🙂

  @Buse Soysal Onlar özde değil sözde tutanlar. Bu sözde tutanlar olduğu gibi sözde müslümanların sayısı da az değil. Bu tip insanlar kendi ibadetlerinden çok başkaları ibadetlerini yerine getiriyor mu onu takip edip, kendilerince daha çok sevaba girdiklerini düşünüyorlar. Hiç takmamak ve görmemek gerek böylelerini. Gerçekten hayat bir sınav… 😉

  @SİHİRLİ OKLAVA "Ben orucum," denildiği zaman daha çok sevap oluyormuş asdakjfhaskjfksaj. 😀 İslam dini gösterişi sevmez, ibadet gizli yapılır… Oruç olduğunu karşısındakinin gözüne sokarak ben senden daha çok müslümanım mesajı mı verilmeye çalışıyor nedir…

  @Volkan Atabey Size de hayırlı ramazanlar. 😉

 4. Hayırlı Ramazanlar öncelikle. 🙂
  Oruç bir ibadet nihayetinde. Ve her ibadet gibi sevabı da günahı da kişiye oluyor sadece. Bu bağlamda bakınca, sen tutmuşun ben tutmamışım, ya da tam tersi, kim kazanacak ya da kaybedecek.. kişinin kendisi. Ha, kazanıp kaybetmeyi de sen ben değil zaten Allah tayin eder.
  Velhasıl, bu gereksiz ve saçma soruyu kim hangi akla hizmetle soruyor, anlam veremiyorum. Tutuyorum cevabını alınca ekstra sevap alacağını mı düşünüyor yoksa tutmadım deyince mi..
  muamma. 😀
  Tabi birde tüm samimiyetiyle, oruç tutmayana orucu anlatmaya çalışanlar var. Onlara saygım sonsuz.

 5. Her cümleye imza. Oruç tutup hak yiyenler var. Oruç tutup yalan söyleyenler de. Daha kolay geliyor olmalı dürüst olmaktan. Allah kabul etsin elbette ama inanç kişiyle Allah arasında dediğiniz gibi. Oruç tutanların ibadetleri kabul olsun, tutmayanları da Allah affetsin 🙂 Hayırlı Ramazanlar..

 6. @Uyuşuk Hayalperest Hayırlı Ramazanlar!!! 😉

  Din üzerinden prim sağlayan insanlar daha çok bu yola başvuruyor. Kendini çok dindar gibi gösteren hatta eşinin başını kapatarak ihale alanlar var sonuçta. Böyle olunca amacın dışına çıkılmış oluyor.

  İyi niyetle öğretmek, empoze etmek farklı tabii.

  @SadeAnne Oruç bir nevi kalkan gibi. Tutuyorsan bir anda her şey mübah oluyor. Halbuki tam tersi olması lazım. Hayırlı Ramazanlar size de!! ;)))

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here