Ana sayfa Fatih Balat Hobbit House Balat: Hayat Paylaşınca Güzel

Hobbit House Balat: Hayat Paylaşınca Güzel

9096
0

hobbit-house-balat

Önce sosyal medyada fotoğraflarını görüp, ne güzel bir yermiş mutlaka ziyaret etmeliyim diye düşünmüştüm. Ama yakından görünce hayranlığım bir kat daha arttı desem yeridir. Balat‘taki bu renkli mi renkli, enerjisiyle nedensizce kendisine çeken ve içeriye girip gezme isteği uyandıran “paylaşım mekanı” Hobbit House Balat, birçok insanın hayat ve nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz konusunda düşüncelerini değiştirebilecek güce sahip bir yer.

free-museum-balat

İsmi neden Hobbit House? J. R. R. Tolkien‘in Yüzüklerin Efendisi kitabını okuyanlar ya da sinemaya uyarlanan halini seyredenler bilirler; Hobbitler küçük evlerinde mutlu mesut, dertsiz tasasız, birbirleriyle uyum ve paylaşım içinde yaşarlar. Hobbit House Balat‘ın da böyle bir yer olması hedeflendiği için bu küçük ama “mutlu” binaya böyle bir isim verilmiş.

“Müşteri değil misafir, işletme değil ev”

Girişte kapı numarasının tam üzerinde (kapı numarası 119, Patrikhaneye 119 mt.) “Free Museum” yani açık müze yazıyor. Yani gitmeden önce bir şey yemem ya da içmem gerekiyor diye düşünmeyin, sadece içeri girip gezme imkanınız da bulunuyor. En büyük özelliği ise içerideki tüm malzemelerin eski, geri dönüşüm malzemeleri olması.

paylas-kurtul-gardolabi
Paylaş Kurtul Gardolabı

Gelelim en önemli noktaya… Açık müze olarak gezebiliyorsunuz, ekolojik kahvaltı yapma, kahve içme şansınız var ama aslında burası ücretsiz bir paylaşım yuvası. Şöyle ki; kullanmadığınız eşyalarınızı ve kitaplarınızı bıraktığınızda ihtiyaç sahipleri ücretsiz olarak bu eşyalardan yararlanabiliyor. Girişteki paylaş kurtul gardolabından mahalle sakinleri başta olmak üzere herkes ihtiyacına göre eşyayı ücretsiz olarak alabiliyor. Sonradan öğrendiğime göre Suriyeliler de yoğun olarak ilgi gösteriyormuş.

Ücretsiz eşya ve kitabın yanı sıra kapının önündeki cam sebilden ücretsiz su içebiliyorsunuz. Mahallenin ağzı var dili yok hayvan dostları da unutulmamış, onlara da yemek ve su veriliyor mutlaka. Aslında bir sosyal sorumluluk projesi olarak açılan Hobbit House Balat‘ta asıl amaç insanları mutlu etmek ve paylaşmanın önemini göstermek. Gidince göreceksiniz, mahalleli de onları bağrına basmış ve hemen aralarına kabul etmişler. Ziyaret etmeyi düşünürseniz eğer yanınızda kullanmadığınız giysilerinizi, kitaplarınızı vb. de götürürseniz sevinirim.

hobbit-house-balat

Adres: Yıldırım Cad. No:119 Balat

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here