Ana sayfa Film High Noon (Kahraman Şerif)

High Noon (Kahraman Şerif)

1324
2
High Noon (Kahraman Şerif), gitmek mi daha zor yoksa kalmak mı sorusunun aklını kemirdiği, düşmanlarıyla karşılaşmasında kendi kasabasının sırt çevirdiği bir şerifin hikâyesini anlatan bir western filmi.

kahraman serif high noon

Evlenip emekli olacak olan şerif Will Kane (Gary Cooper) hapise attığı ve büyük olasılıkla idam edileceğini düşündüğü suçlu Frank Miller’ın (Ian MacDonald) salıverildiğini ve kendisini öldürmek için kasabaya geri döndüğünü evlendiği gün öğrenir. Bu nedenle gururunu bir kenara koyup da kasabadan kaçmayı göze alamaz ve düşmanlarıyla yüzleşmeye karar verir. 

1952 yapımı Kahraman Şerif (High Noon) filmi “sonunda ne olacak acaba” diyerek sıkılmadan merakla izleyeceğiniz bir film. “İyilik yap denize at”ın ve “herkes yolunu bulur, olan sana olur”un en güzeli kanıtı adeta. Yüzündeki endişe ve kırışıklıklar daha net gözüksün diye makyajı az yapılan, şerif rolündeki Gary Cooper‘ı ilk sahnede biraz yaşlı bulmuştum doğrusu, ama başarılı bir iş çıkartmış. Yeni evlendiği karısı rolünde de Grace Kelly‘yi izleyeceksiniz.

Kahraman Şerif bana biraz da doğrudan ilgisi yok ama Gabriel García Márquez‘in Kırmızı Pazartesi romanını hatırlattı. Kırmızı Pazartesi’de de öleceğini kendisinden başka herkesin bildiği Santiago Nasar‘a kimse yardım etmiyor. Film hakkında ipucu vermek istemediğimden detaylı anlatmıyorum ama filmde de biraz böyle bir durum söz konusu.

kahraman serif high noon
“Kahraman Şerif”, Akademi Ödülleri’nden de eli boş dönmemiş. Tam 7 dalda aday gösterilip “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Müzik” ve “En İyi Orijinal Şarkı” dallarındaki ödülleri kazanmış.

Filmin çekiliş amacı oldukça şaşırtıcı

Kovboy filmi der geçeriz ama işin derinine inince birçok ilginç konuyla karşılıyoruz. Filmin senaristi ve yapımcısı Carl Foreman komünist sempatizanı birisi. Kahraman Şerif‘in çekildiği dönemde Amerika’da bir komünizm korkusu hakim. Bu nedenle birçok kişi kara listeye alınıyor ve yaftalanarak iş görememeleri sağlanıyor. Filmin asıl anlatmak ve eleştirmek istediği de işte bu kara listeye alınma ve olanlara sessiz kalma olayı.
Bu nedenle o dönemde de film birçok kişiyi kızdırmış. Amerikalı aktör John Wayne de filmde yardım dilenen bir şerif figürünü görünce oldukça sinirlendirmiş ve filmi “en Amerikan karşıtı film” olarak yorumlamış. Bununla da yetinmemiş kasaba sakinlerden hiç yardım istemeyen, yardımları geri çeviren bir şerifin yer aldığı Rio Bravo (1959) filmini çekmiş. 

kahraman serif high noon grace kelly
Grace Kelly filmde Şerif Will Kane’in karısını canlandırıyor.

Kahraman Şerif Filmi Hakkında İlginç Bilgiler

* Gary Cooper‘ın filmin çekim süresi boyunca ülser kanaması varmış.

* Gary Cooper ve Grace Kelly‘nin film boyunca süren bir aşkları olmuş. Aralarında 28 yaş olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.
* Şerif rolünün teklif edildiği Henry Fonda gri listede yer aldığı için rolü kabul edememiş.
* Filmde olaylar 10:35‘te başlayıp 12:15‘te bitiyor. Bu gerçek zamana oldukça yakın bir süre.
* “Do Not Forsake Me, Oh, My Darlin'” müzikal olmayan bir filmde yer alıp Oscar kazanan ilk şarkı. Şarkıyı ilk seslendiren Frankie Laine 1 milyonluk satış rakamına ulaşmış. Ancak Tex Ritter tarafından seslendirilen versiyonu daha çok sevilip akıllarda kalmış.
* Amerika’nın 42. Başkanı Bill Clinton iki dönemlik başkanlık süresince filmi tam 17 kez izlemiş.
Kahraman Şerif‘i koşa koşa izleyin demiyorum; ama izlemeden de ölmeyin.

 High Noon (Kahraman Şerif) IMDb Puanı: 8.1 Benim Puanım: 7.3 / 08.06.2014

2 YORUMLAR

  1. Western filmlerini, pazar kahvaltilari sonrasi sadece babalarin izledigi film turu olarak degerlendirirdim hep. Ilgi ceken, guzel bir tanitim yazisi olmus. Olmeden izlemek lazim oyleyse 😉

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here