Ana sayfa Uncategorized Hıdırellez, Bahar Başlangıcı ve Daha Bir Sürü Şey…

Hıdırellez, Bahar Başlangıcı ve Daha Bir Sürü Şey…

300
19

Bugün Hıdırellez. Başka bir deyişle kişilerin resim yeteneklerini sergiledikleri ve yana yana beton yığınları arasında gül ağacı aradıkları gün. 

Her gün gibi bunu da elimize yüzümüze bulaştırmayı başardık sayın seyirciler. Baharın gelişinin kutlanacağı bugünde baharı nerede kutlayacağınızı bana söyler misiniz? Etrafta doğru düzgün ağaç bile yok ne baharından bahsediyorsun arkadaşım? Markaların bahar kreasyonlarını kutlarsın sen anca bu devirde. Ateş yakılıp üzerinden atlanacakmış. Oldu görürsem söylerim. Evde mum yakıp üzerinden atla sen, o da ateş sonuçta.
İnsanlar şuursuzca dilek diliyorlar ama burada unutulan bir şey var, eğer senin kalbin temizse dileğin gerçekleşecek ya da gerçekleşmesi muhtemel. Yani istersen Van Gogh olup en süper evi çiz yine de o ev sana nasip olmayacak. Ev resmini kağıda çizip gül ağacının dibine diktikten sonra evin ağacın dibinden yeşermesini bekleyenler var. Bir eve sahip olmak için elinden geleni yapıp, ek olarak da dilek dileyenlere lafım yok elbet. Lafım sadece dilek dileyip, ağaçlara çaputlar bağlayıp körü körüne dileğinin gerçekleşmesini bekleyenlere.

Annem dileklerinizi yazın aşağı inip gömelim dedi. Dedim kalsın, zaten yağmur yağıyor. Dileğim mileğim de yok benim. Aslında bu dilek işinin sonu da yok. Yalı mı dileyeyim napıyım! Okulu kazanmayı dilesem ondan sonra iş bulması var, onu dilesem evlilik, askerlik, para, sağlık, huzur, mutluluk ohoo bir ton şey. O yüzden hiç sıkıntıya girmeye gerek yok. Ne ben üzüleyim ne de kağıdı toprağa gömüp doğayı kirleteyim. Ben duamı ederim, dileğimi de içten dilerim o bana yeter. 


Dilek dileyen iyi insanların da tüm dilekleri gerçekleşir umarım…

19 YORUMLAR

 1. aynen katılıyorum şu dilek işinde evde bir telaş bir koşuşturma herkes benim de bir yerlerimden çekiştiriyor dilek dilemem için ama her yıl aynı şey tekrarlanıyor inatla gitmiyorum.İşin kötü yanı benim yerime çeşitli dileklerde bulunuyorlar kendi hayalleri doğrultusunda:)yalnız geçenlerde anneannemi bir dergiden resim keserken yakaladım,çizmekten yorulmuş artık dergilerden resim kesip kağıdın içine koyuyormuş,işin tuhaf tarafı kendisi için kırmızı bir ferrari resmi kesmesiydi:)çok uzattım gereksiz ayrıntılara girdim ama çok şirin bir post olmuş ben de dayanamayıp kendimden bir şeyler katmak istedim:)

  • Yorum için teşekkürler..
   Hayal etmenin sonu ve sınırı olmaz, ananenin demek ki hep içinde varmış kırmızı Ferrari. :))
   Senin adına da dilek diliyorlarmış ne güzel işte oluruna bırakmak lazım bazı şeyleri.

 2. Ben aradım aradım gül ağacı bulamadım.. en sonunda gittim satın aldım 🙂
  İnat edersen çareler tükenmez.
  Ama
  hıdrellez umuttur, birliktir, berekettir.. Hıdrellez güzeldir.

  • Siz Hıdrıllez yazınca fark ettim ben Hıdırellez yazmışım ama doğrusu sizin yazdığınız sanırım. 🙂
   Hıdırellez kötü demedim sadece ne gerek var gül ağacına değil mi ama? İçten dilenen her dilek gerçekleşir bana göre. 😀

 3. Çocukluğumuzda mahallenin ortasına kocaman bir ateş yakılır yaşlı genç herkes toplanır ateşten atlar, öncesinde gül ağacının dibine çakıl taşlarıyla şekil çizerdik. Kimi ev, araba, kimi çöp adam çizip koca dilerdi:)) Şimdi dergilerden fotoğrafı kesilip altına gömülüyormuş. Facebookta gördüm biri destan yazar gibi dileklerini yazmış, kırmızı kurdele ile bağlayıp, kırmızı keseye koymuş. İlerleyen yıllarda gül ağacının dibine dijital albüm koyarlarsa şaşırmam. Her şey eskiden güzeldi sanki. Ama evet Hıdrellez güzeldir sonuç olarak. Hızır a.s. sıkıntı çekenlere yardım eder, Allah'ın hikmetiyle denilir. Evler temizlenir melekler gezecek diye, sizin ve yorum yapanların dediği gibi umuttur. Karamsar olacak öyle çok şey var ki hayatta. Şekil değiştirse de bu eski geleneğin sürmesi yine de güzel.

 4. Ben uzayda yaşıyorum galiba. Hiç hıdrılez anım yok. 😀 Gül ağacı bulamayanlar bizim güllerin dibine eksin istersin ama artık çok geç değil mi?
  Böyle özel günler insanları biraraya getirdiği için güzel. Güzel bir vesile oluyorlar hala. Kimilerine inat.

  • Benim de son birkaç senedir var. 🙂
   Artık geç ama seneye yaparsınız siz de artık. 🙂
   Günler güzel ama kutlayanlar işin cılkını çıkartıyorlar. 😀

 5. Tuttuğu dilek için elinden gelenin fazlasını yaptığı halde gerçekleşmediğini gören çaresiz kişi emin ol bir umutla koşuyor o gül dibine.
  Ben de gömdüm hiç inanmadığım halde, hem umut etmek güzeldir, ne olursa olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here