Ana sayfa Kitap Herr Sommer’in Öyküsü – Patrick Süskind

Herr Sommer’in Öyküsü – Patrick Süskind

257
2
Herr Sommer'in Öyküsü - Patrick Süskind

Herr Sommer’in Öyküsü, Patrick Süskind, Can Yayınları, 89 sf., 8 TL.

Herr Sommer’in Öyküsü. Süskind beni yanıltmaz umarım. from guven_turan

Patrick Süskind‘in okuduğum ilk kitabı “Herr Sommer’in Öyküsü”nden bu kadar etkilenebileceğimi tahmin etmemiştim. Gerçi kitabın kapağındaki Sempé çiziminin farklı bir çekiciliği var ama tabii insanın ne ile karşılaşabileceğini okumadan kestirmesi kolay olmuyor.

Herr Sommer’in Öyküsü, kısa animasyon film tadında bir uzun öykü. Çünkü Pıtırcık (Le Petit Nicolas) kitaplarının çizeri Jean-Jacques Sempé‘nin çizimleri ile kitap bambaşka bir hâl almış. Keşke hiç bitmese dedim.

“…çok daha sıcak ve çekici bir şeye, kendi cenazemi tasarlamaya verdim aklımı. Ah, ne görkemli bir tören olacaktı!” 

Bunu okuduktan sonra kahkaha atmadım desem yeridir. İşte benim kafadan bir çatlak daha karşımda duruyordu. Konuyla ilgili Sempé’nin süper bir çizimi de var. Buraya koymuyorum kitabı alıp detaylı incelersiniz. Benim törenim için bkz.–> “Nasıl Ölmek İsterdiniz?”

“İleriden ya da geriden yaklaşan bir arabanın motor sesini daha hafiften duyar duymaz hemen fren yapıyor, bisikletten iniyor, araba geçene kadar bekliyordum. Gene karşımda başka bisikletliler belirir belirmez duruyor, onlara geçene kadar bekliyordum. Bir yayayı geçmem gerektiğinde de hemen arkasında bisikletten iniyor, ite ite koşuyor, ancak onu epeyce arkada bıraktıktan sonra bisiklete atlıyordum.”

Erasmus‘la Hollanda‘ya gittiğimi bilmeyeniniz yoktur. Hollanda’da herkesin annesinin karnından bisikletle doğduğunu ve bir uzuvlarının da bisiklet olduğunu da biliyorsunuzdur. Bu nedenle o ülkeye gidip bisiklete binmemek imkânsıza yakın bir durumdur. Ben de bir sene orada kalacağım için bisiklete binmek zorundaydım. Ne yalan söyleyeyim, gitmeden önce bisiklete çok iyi binemiyordum ve ilk zamanlar yaşadıklarım yukarıda alıntıladıklarımla aynıydı. Yüzümde tebessümle tekrar o günlere geri döndüm.

Süskind’in diğer kitapları “Koku, Güvercin, Üçbuçuk Öykü, Kontrbas” da alındı okunmayı bekliyor.

Her kitabı okuyun demiyorum ama Herr Sommer’in Öyküsü’nü mutlaka okuyun…

2 YORUMLAR

  1. @Cessie Koku'nun filmini seyretmiştim ama okumam gerek tabii. Kontrbas'a da birkaç kere başlayıp yarım bıraktım nedense. Tekrar Patrick Süskind okumaya başlasam iyi olacak gibi. :)) İstanbul'da da sahnelense keşke…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here