Ana sayfa Film Sanat Eserlerini Kurtarmak İçin Savaşa Gider miydiniz?

Sanat Eserlerini Kurtarmak İçin Savaşa Gider miydiniz?

203
6
The Monuments Men (Hazine Avcıları), II. Dünya Savaşı’nın sonlarına yakın bir dönemde, Amerikalıların önderliğinde oluşturulan yedi kişilik bir ekibin Nazilerin çaldığı sanat eserlerini kurtarmaya çalışmasını anlatıyor.
hazine-avcilari-the-monuments-men
Annem ve kardeşimin sıkılıp filmin yarısında çıktığı 2014 yapımı The Monuments Men (Hazine Avcıları)‘nı ben beğenerek izledim. Biraz gereksiz uzun ama daha da kısaltılamazmış sanırım. Konusu nedeniyle belki çoğu kişinin ilgisini çekmeyeceğini düşündüğüm filmde, Nazi Almanyası döneminde Naziler tarafından çalınan ünlü eserlerin Frank Stokes (George Clooney) önderliğinde oluşturulan yedi kişilik bir grup tarafından kurtarılması anlatılıyor. 

Gerçek bir hikâyeden uyarlandığı için kendi adıma daha da ilginç bulduğum filmi, işin içinde ABD olduğundan biraz abartılı buldum doğrusu. Asker bile olmayan kahraman Amerikalılar, içlerine serpiştirilmiş alkolik bir İngiliz ve bir Fransız savaşın bitmesine yakın bir dönemde Avrupa’da birçok eseri kurtarmayı başarıyor. Konuya uzak olanlar için Adolf Hitler kendi büyük müzesini kurmak için Belçika, Hollanda, Fransa vb. ülkelerden eserler topluyor. Hatta sırf bu eserler için bile bu yerleri işgal ettiği söylentileri bile dolanmakta. Kendisinin sanata olan düşkünlüğü de bilinen bir gerçek.


“Tişikkirlir imiriki.” 

cate-blanchett-hazine-avcilari
Filmin oyuncu kadrosunda John Goodman, Bill Murray, Cate Blanchett, Matta Damon, Jean Dujardin olmasına rağmen beklenen beğeniyi yaratamamasının ve notunun bu denli düşük olmasının nedeni sanırım yönetmen ve senaryoda da emeği olan George Clooney’nin kafa karışıklığı olabilir. Aman bu da olsun, şu eksik olmasın, bunu koymazsam içimde kalır düşüncesiyle film çekersen başına bu gelir be abiciğim. Konu güzeldi ama daha iyi çekip, kurgulanabilirdi diye düşünüyorum. Zaten biraz dikkatli izlerseniz Amerikalılar hariç filmde diğer herkesin kötülendiğini göreceksiniz.
Peki Hitler’in ordusu Trakya’ya dayandığından Türkiye ne yapıyordu, kutsal emanetleri korumak için ne gibi önlemler alındı? Bu konu hakkında Soner Yalçın‘ın ilginizi çekeceğini düşündüğüm çok güzel bir yazısı var, buradan okuyabilirsiniz.

The Monuments Men (Hazine Avcıları) IMDb Puanı: 6.1 Benim Puanım: 6.7 / 20.05.2014

6 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here