Ana sayfa Uncategorized Hayvanlar Hediyelik Eşya Değildir

Hayvanlar Hediyelik Eşya Değildir

482
0
Tüketim çılgınlığının yoğun olarak yaşandığı günümüzde çocuklar, televizyonda gördükleri her oyuncağı, teknolojik aleti istedikleri gibi bir de evcil hayvanları olsun istiyorlar. Anne ve babaları da onların bu isteklerini kıramıyor ve bir hediyelik eşya gibi çocuklarına kedi, köpek alıyorlar.
Evcil hayvanlar bazı çocuklar için vakit geçirilecek ve eğlenilecek canlı bir oyuncaktan başka bir şey değildir. Her oyuncak gibi evcil hayvanın da bir müddet vakit geçirildikten sonra bıkılma ve terk edilme riski vardır. Kardeşim hayvanları çok sevmesine ve bir köpeği olsun istemesine rağmen bu konuya oldukça mesafeli yaklaşıyoruz. Çünkü evimizde birbirimize sevgimiz zar zor yeterken başka bir canlıya sevgimizin yetersiz kalacağından ve ona bakamadığımız için ayrılmak zorunda kalmaktan korkuyoruz.
Aslında çocukların hayvanları sevmelerini ve onları istemelerini doğal karşılayabiliriz. Çünkü her çocuk beraber oynayabileceği, duygularını paylaşabileceği ve beraber vakit geçirebileceği bir arkadaşı olsun ister. Buraya kadar hiçbir sorun yok. Sorun, hayvanın da bir canlı ve duygularının olduğu anlaşıldığında ortaya çıkıyor. Bu durumda devreye ebeveynler giriyor. Çünkü bir insana verilmesi gerektiği kadar gerekli özenin gösterilmesi gereken hayvana, çocuk bir dereceye kadar bakabiliyor ve bakım işinin büyük bir kısmı ebeveyne düşüyor. Aşılarını yaptıran, onu gezdiren, tuvalete götüren, besleyen ve büyüten, çocuklardan çok aileleri oluyor. Hal böyle olunca ebeveynlerin çocuklara hediye ettikleri hayvan kendilerinin oluyor. Hayvanı satın alırken bu durumu düşünemeyen aileler ise hayvanlara bakmakta zorlanıyorlar ve çareyi onlardan vazgeçmekte buluyorlar.
Bu nedenle kişiler bir hayvanı sahiplenmeden, onu ailelerin içine almadan, bir aile bireyi olarak kabul etmeden önce uzun uzun düşünmeliler. Yukarıda resmettiğim ironik olayda olduğu gibi empati kurmalılar. Eğer hayvanlar birbirlerine bizi hediye etselerdi ve sonunda bize bakamayıp sokağa atsalardı, sonunda oradan oraya sürüklenseydik nasıl olurdu bir düşünün.
Siz de sevdiklerinize bir hediyelik eşyaymış gibi kedi, köpek almayın. Çünkü barınaklarda birçok cins ve yaşta canlı mevcut ve hepsi hiçbir karşılık beklemeden sizi sevmeye hazırlar. Tek istedikleri biraz ilgi ve şefkat.
Güven

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here