Ana sayfa Uncategorized Hamurdan Dünya Haritası Ödevi

Hamurdan Dünya Haritası Ödevi

2371
28

Şu projeler bitmedi gitti. Bizim zamanımızda yoktu bunlardan. Moda oldu sanırım. Sıkılan proje ödevi veriyor. Bu pazar da günüm, kardeşimin yine her biri birbirinden süpersonik olan projelerinden birine yardım etmekle geçti. Zaten bana her “Abi proje ödevim var!” dediği anda benim tüyler havalanıyor, kanım çekilmiş gibi oluyor. Bildiğiniz geriliyorum. Aslında ödeve yardıma karşıyım, çocuğun kendisinin yapması taraftarıyım. Benim mantığıma göre ödev kötü olsun ama çocuğun yaptığı belli olsun. Ancak her seferinde bu son olsun diyerek kardeşime yardım ediyorum. Ama sonunda kazanan taraf hep o oluyor. Bizim abimiz, ablamız mı vardı arkadaş! Bütün ödevleri kendi başıma, alnımın teriyle yaptım ben.

Şöyle de bir durum var ki, bizim zamanımızda ödevlere yardım eden anne, baba, kardeş sayısı bir elin parmağını geçmezdi ve kimin ödevinin yardımla yapıldığını şıp diye anlardın. Ödevini yardımla yapan çocuk bir sonraki ödevini yaparken ise utancından yardım alamazdı. Şimdi ise yardımsız ödev yapmak utanç kaynağı. Zira çocuk ödevi kendi yaparsa diğerlerinin yanında gecekondu gibi kalıyor. Bu nedenle de iş çoğu zaman başa düşüyor.

Çocuğu, kardeşi vs. olanlara fikir olması açısından bizim yaptığımız, kıtaları gösteren dünya haritası yukarıdaki gibi. 50X70 mukavva üzerine yine 50X70 mavi kartonu yapıştırıyorsunuz. Daha sonra kıtaları ölçülere uyarak üstünkörü çiziyorsunuz. Kıtaların içini ise farklı renk oyun hamurlarıyla dolduruyorsunuz. Biz hamurları koyarken yapıştırıcı kullanmadık. Çünkü hamur kendiliğinden kartona yapıştı. Son olarak kıta adlarını ufak kağıtlara yazarak kıtaların üzerine yapıştırıyorsunuz. İşte bu kadar! (Biz yaparken ömrümüzden ömür gitti orası ayrı konu 🙂 )

28 YORUMLAR

 1. Benden yıldızlı 5 🙂 Biz de bugün oğlumla makarnalarla proje yaptık. Sanırsın 2. sınıfta değil, mimarlık fakültesinde okuyor. Zamanı gelince sizin ödevden kopya çekeriz yani:))

  • Çok teşekkür ederiz. :)) Çocuğa değil aileye veriliyor zaten ödev. Tamamen vakit kaybı. Okulda yapsalar onu ne olur? Her şeyi eve zorluyorlar. Kopya çekmek ne demek aynısını yapın, hatta ben size gönderirim bile işi bitince. :DD

 2. canı sıkılan proje ödevi veriyor değil, malesef milli eğitim öğretmenlere proje ödevi verilmesini zorunlu tutuyor. Öğretmenlerin de pek memnun odluğu bir durum değil bu arkadaşlarımdan biliyorum…öğrenciler için olumlu etkisi var mıdır bilemicem. ve evet haklısınız ki yardımsız yapan gecekondu 🙂 durumuna düşüyor.

  • buna ortalama bir öğretmen kesinlikle itiraz eder. zira: o haritayı tamamen kendisi yaptığında çocuk o kıtaların ne yerini ne de şeklini unutmuyor. bu da saatlerce çalışmaya ve ezbere bedel. kalıcı öğrenme için deneyim yaşaması şart. artı, yaş itibariyle ilkokul ve ortaokul öğrencisi daha çok görsel ve somut öğrenir. malzeme elzem yani. ben de fasülyeden nohuttan sinir sistemi, balondan solunum sistemi modeli yaptırıyorum misal..

  • Aslında benim ödevle bir sorunum yok. Ezbere bir eğitim yerine böyle ödevlerle öğrenmeleri daha güzel. Benim kızdığım tek nokta, bu çocuk sabah 8.30'tan akşam 4'e kadar okulda, o ara bunu yaptırmak çok mu zor? Neden sürekli eve veriliyor?

  • gerçekten çok zor. çünkü müfredat yoğun, buna karşılık haftalık ders saati az. En çok ders saati olan Türkçe (haftada 6 ders), onda bile dramaların, etkinliklerin tümü yetişmez. bu sebepten derste bu tür etkinlikleri yaptıramıyoruz. aslında biz de okulda yapılması taraftarıyız..

  • yetişmediği zaman öğretmen hesabını vermek zorunda kalacağından yetiştirmek için elinden geleni yapar..
   az ve öz-kesinlikle en mantıklısı.

 3. Çok güzel olmuş,ellerine sağlık, bizim zamanımızda proje ödevi olmazdı da elişi dersinde bayrak ya da harita yapılmamız istenirdi bu bile o zaman cinnet geçirmeme nedendi:)

 4. Beğendim elinize sağlık,ödevleri çocuklara veriyorum ben de ama genelde veliler yapıyor:)en iyisi okulda berber yapmak değil mi?

  • Çok teşekkürler. Kardeşimle benim ortak emeğimiz. Biz muhakkak beraber yapıyoruz. Ama böyle yapmayanlar da var tabii. Bence de en iyisi okulda yapmak.

 5. Geçenlerde yeğenime verilmiş bu tarz ödev. Sevdiği bir sporcuyu seçecek, hayatını anlatacak, yaptığı sporu anlatacak falan. Bizimki GS'nin kalecisini seçmiş. Çocuğa bir saat nette, konusuna uygun, özetler buldum. Derledim birde, kopyala/yapıştır yapmasın diye. Bizim sıpa ne etmiş.. gitmiş not ettiğim sayfayı silmiş. Niye? işine gelmedi iki satır şeyi yapmak. Niye? Kendi yapmış. Annesi ödevi tam okumamış. Eksikti. O sadece kalecinin hayatını anlatmış, kalecikle ilgili birşey yoktu. Üşendi yani. Gitti sildi. Sonra babası bulmuş birşeyler. Tepem atmıştı anası deyince.
  Böylede hayırsızlar var yani.. 😀 Kendi yeğenim diye demiyorum yani, varlar. 🙂

  • Sizin gibi herkes çocuğu, akrabası için aynı ödevi aramıştır kesin. Çocuğun kendisi aramıyor yani. Ne oluyor ödev veliye veriliyor. Yeni jenerasyonda bıkkınlık ve tembellik had safhada. :))

 6. Ben de küçükken yardım kabul etmezdim.
  Kendim yapıcam diye tuttururdum.
  Haklısın, şimdi yardım "almayan" utanıyor. Ne saçma.

 7. Proje ödevlerindeki amaçlardan biri de ebeveynle çocuğun birlikte bir ürün koymasını sağlayıp çocuğun başarı, güven, sevgi, birliktelik yönünü güçlendirmektir. Ebeveynler şikayet etmesin kaç kişi çocuğuyla birisi söylemeden bilimsel bir etkinlik yapıyor? Cevabı siz de biliyorsunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here