Ana sayfa Türkiye Antalya Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı

412
0
Hadrian Kapısı, Antalya’da şehir merkezinde dolaşırken bir anda karşınıza çıkarak sizi etkisi altında bırakan ve metropol hayatından geçmişe ışınlayarak zaman mekân olgusunu bir anlık da olsa unutturan nadir yapılardan.

Hadrianus Kapısı Antalya

Hadrian Kapısı surların arasında bulunan anıtsal kapılardan biri. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus (kendisinin bronz heykelini İstanbul Arkeoloji Müzesinde görebilirsiniz) Antalya’yı ziyaret edince ona hitaben bu kapıyı yapmışlar. Yani düşünün adam kalkıp geldi diye ona hitaben kapı yapmışlar. 
Üçkapılar ya da Mermer Kapı da denilen kapının mermer sütunları korint üslubuyla süslü. Korint üslubun ne olduğunu daha iyi anlamanız açısından Yerebatan Sarnıcı‘ndaki sütunların süslemelerini örnek gösterebilirim. Kapının üzeri her eserde olduğu gibi heykel doluymuş ama yine her zaman olduğu gibi günümüze kadar gelmeyi başaramamış ne yazık ki. Heykeller olmasa da kapının bu kadar iyi korunmuş olmasının nedeni zamanla şehir surlarının kapının dış kısmını kapatmış olması. Zaten bu surların kalıntıları yıkılarak kapı ortaya çıkarılmış.

Hadrian Kapısı Nerede?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here