Ana sayfa Yazılar Gözlükten Kurtulmanın Yolları ve Bates Metodu

Gözlükten Kurtulmanın Yolları ve Bates Metodu

278699
149

Gözlükten doğal yollarla kurtulmanın mümkün olduğunu öğrendiğimde ne yalan söyleyeyim gözlük takmak zorunda olan ve gözlüksüz zar zor görebilen miyop (uzağı göremeyen) biri olarak oldukça heyecanlandım.

Gözlüklerden Kurtulmak

Göz Numarası Düşürme: Miyop Göz Numarası Nasıl Düşer?

Orta 3. sınıftan beri zaman zaman lens ama çoğunlukla gözlük takan biri olarak zamanla gözlük takmaktan bıktığımı söyleyebilirim. Lise zamanlarımda az gözlük kırmadım doğrusu. Masanın üzerine bırakırsın biri düşürür camı çıkar, spor yaparken biri çarpar kırılır, denize girsen hiçbir şey göremezsin, uyur uyanır gözlük ararsın, camı kirlenir temizlemekle uğraşırsın, kısacası sorun üstüne sorun.

Günlerden bir gün yine YouTube’da gezerken göz egzersizleri ile göz numarasının küçültülebileceği ve göz numarası düşürme olayının mümkün olduğunu iddia eden bir video ile karşılaştım.

Videonun altında yapılan yorumlara bakılırsa kimileri görüşlerinin düzeldiğinden, kimileri ise hiçbir gelişme olmadığından yakınmışlar. Her şeye rağmen bahsedeceğim egzersizler tamamen doğal olduğundan denemekte yarar vardır diye düşünüyorum. Videodaki gözlükten kurtaran egzersizler Bates Metodu’nda kullanılan egzersizler. İsterseniz Bates Metodu nedir önce onu kısaca anlatayım.

William Horatio Bates
William Horatio Bates ve asistanı.

Bates Metodu Nedir?

Bates Metodu,  1860–1931 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı göz doktoru William Horatio Bates tarafından görme yeteneğini ya da gücünü geliştirmek amacıyla geliştirmiş olan alternatif bir tedavi. Bates’e göre sorun göz merceğinde değil gözü çevreleyen kaslardaymış. Buna göre göz egzersizleri ile okuma hızının arttırılabildiğinden bahsetmiştim. Yine aynı mantıkla Bates de vücudumuzla yaptığımız gibi gözlerimizle de egzersiz yapmamız gerektiğini söylüyor. Detaylı bilgi için bkz.
Cesur Yeni Dünya-Aldous Huxley
Aldous Huxley de Bates Metodu ile görme gücünü ciddi anlamda geliştiren kişilerden.

“Cesur Yeni Dünya” romanın yazarı Aldous Huxley‘nin de bu yöntem ile ağır derece görme bozukluğundan gözlüksüz görebilmeye kadar giden iyileşme sürecini okuyunca şaşırdım doğrusu. Bu metodu uyguladıktan sonra yöntemi “The Art of Seeing” adlı kitabında da yazmış ve şöyle demiş:

“Within a couple of months I was reading without spectacles and, what was better still, without strain and fatigue…”

Gözlükten Kurtaran Egzersizler

Aslında gözlükten kurtulmak için doğal yollarla uygulayabileceğiniz birçok egzersiz ve yöntem mevcut ama ben uygulaması en kolay ve etkili olan Bates Metodu egzersizlerini sizinle paylaşmak istedim.

Bates Metodundaki 5 Göz Egzersizi

1. Sallama (Swinging)
 • Gözleriniz açık, vücudunuz dik, ayaklarınız omuz hizasında açık bir şekilde başınızı ve vücudunuzun üst kısmını 4-5 dakika süreyle 100 kez iki yana sallayın. Amaç vücudun üst kısmını ve gözleri egzersize hazırlamak. Bir nevi spor öncesi ısınma gibi düşünebilirsiniz.
2. Yakından Uzağa Yer Değiştirme (Near-To-Far Shifting)
Bu hareketteki amaç gözün hareketini sağlayan kaslardaki esnekliği tekrar geri kazanabilmekmiş.
 • Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin, videodaki kadının hedefi bir dağın zirvesi.
 • Sol elinizle sol gözünüzü kapatın ve sağ baş parmağınızı başınızın hizasına kaldırdıktan sonra açık olan sağ gözünüzle ona (baş parmağınıza) odaklanın ve 10‘a kadar sayın.
 • Daha sonra odağınızı hedefinizle (dağın zirvesi) değiştirip tekrar 10‘a kadar sayın.
 • Bu egzersizi 15 kez sol gözünüzle, 15 kez sağ gözünüzle ve 20 kez de iki gözünüz açık bir şekilde yapın
 • Odağınızı baş parmağınızdan hedef noktanız ile değiştirirken görüşünüzün tamamen hedefinizde olduğundan emin olun. Odağınız baş parmağınızken hedef noktanız çift, odağınız hedef noktanızken ise baş parmağınızı çift göreceksiniz.
3. Avuçlama (Palming)
Burada amaçlanan tamamen gözleri rahatlatmaktan ibaretmiş.
 • Her iki elinizi 15-20 saniye boyunca sıcaklığı hissedene kadar ovun.
 • Daha sonra göz yuvalarına baskı uygulamadan gözlerinizi avuçlarınızla kapatın.
 • Bu egzersizi 2 dakika X 3-4 kez yapabilirsiniz.
4. Güneşlenme (Solarization of your eyes-Sunning)
 • Gözleriniz kapalı bir şekilde yüzünü güneşe dönün.
 • Bu egzersizin 2 dakika X 3 kez şeklinde sabah 8-11 ve akşam 5-8 arası yapılması önerilmekte.
5. Başı Çevirme (Head Rolls)
 • Son olarak boyun, baş ve yüz kaslarınızı rahatlatmak ve omuzlarınızdaki gerginliği azaltmak için başınızı nazikçe çevirin. 2 dakika X 6 kez

Yazının başlarında size bahsettiğim ve yukarıda ayrıntılı olarak anlattığım egzersizlerin nasıl yapıldığını görebileceğiniz video:

Göz Numarasını Düşüren Bitkiler

Bu konuyu araştırmadan önce göze iyi gelen besinler arasında benim tek bildiğim sebze havuçtu. Gördüm ki, gerçekten de havucun görüş iyileştirme özelliği bulunmaktaymış.

Havuç harici hangi yiyecekler diye sorarsanız eğer, içinde C, E ve A vitamini bulunan besinler gözlere oldukça faydalıymış. Bu yiyecekler arasında portakal, kiraz, ahududu, çilek, kivi, brokoli, yeşil biber, kırmızı biber, karnıbahar, lahana, fıstık, badem, ayçekirdeği ve yumurtayı sayabiliriz.

Gözlükten kurtulmanın doğal yolları bu şekilde. Ben de en kısa zamanda denemeyi düşüyorum ama bates metodu egzersizleri ve doğal yöntemlerle gözlüklere veda edecek miyim onu zaman gösterecek elbette.

En iyi sonuçları almak için egzersizleri rutin olarak her gün yapmak ve sabırlı olmak gerekliymiş (Ben yine de bu egzersizleri yapmadan önce mutlaka bir göz doktoruna danışın derim).

149 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Denemek isterseniz birde kitap var aynı yöntem mi bilmiyorum..Mirzakarim Norbekov'un Aptalın Deneyimi:Aklını Başına Toplamak için Rehber diye bir kitabı var.Sloganı 'Kendinizi Yenileyin Gözlüklerden Kurtulun..
  Kitapta da böyle egzersizler var.Ben kitabı aldım ama okumadım.Kuzenim tavsiye etmişti.O gözlük kullanmayı bıraktı.Okuyan bir kaç kişi daha var onlarda kullanmıyor.
  Herkeste olur mu bilmem ama.

  • Kitabı alıp okudum egzersizleri de uygulamaya yeni başladım.Kitabi okuyan kişiler ne kadar sürede gözlüğü bıraktı.Göz numaraları kaçtı.Sizde okuyup uygulamaya başladınız mi işe yariyor mu

 2. İlk defa duydum bu yöntemi. 25 yıldır gözlük kullanıyorum. Herhangi bir 'istememe' durumum yok ama kesinlikle çok etkileyici.
  Günümüz göz doktorlarının bundan haberdar olduğunu açıkcası sanmıyorum. En azından benim gördüklerimin yarısından çoğu oldukça yüzeyseldi. Bu ilginç bilgi için teşekkür ediyorum.

 3. Ben de lazer ameliyat oldum diyeceksin sandim. Ya yattığın yerden besikteki bebeginin suratıni gorememek cok gıcık oluyor. Cocuk uyandi mi anlamiyorum valla, an itibariyle ciddi ciddi lazer ile gozluklerden kurtulmayi planliyorum sirf bu sebepten.

   • Aynen kornea camsi canli bir doku beslenmesini goz kapagi alti kilcal damarlarindan ve oksijenini havadan karsilayan bir doku benim gozlerim 6.00 numara gozluk kullaniyordum 0.25 azalta azalta 5.00 numara ile kucuk televizyonda alt yazilari zihinsel zorlayarak digerlerini renkleri yuzleri net gorebiliyorum yogun cabam devam ediyor 4 aydir ugrasiyorum 4.00 numaraya kadar gerileyebilirsem sistem basarili demektir ve 0.00 icin cok caba sarf etmeliyim diye dusunuyorum goz pratik ve egzersizi yapan var mi?hepimiz aslinda ayni duygulari yasayan insanlariz

 4. @Fonsun Gunlugu Yeni duyuyorum bu kitabı. Şimdilik videodaki egzersizlerle başlayayım, ileride kitabı da alırım. Çok teşekkürler ama öneri için. 🙂

  @Ye Jades Benim de 2.30 civarı. 2'ye düşse bile öpüp başıma koyarım ben. 😀

  @kontes GÖz doktorları haberdar olsa bile niye söylesin hastadan para kazanmak varken. Sonuçta bir lazer ameliyatı kaça patlıyor günümüzde. Ben teşekkür ederim yorum için. 😉

  @Nesrin Yok istiyorum olmak ama önce bu yöntemleri deneyeceğim. :)) Gerçekten çok kötü bir durum görememek, beni şimdilerde gözlük de kurtarmıyor. Egzersizleri deneyin önce bence. :))

  • Bence sürekli takmayın gözlüğünüzü… Benim gözlüğümün numarası küçüktü.. Gözlk taka taka daha cok buyudu… Şimdi gozluge oyle bı alıştım kı … Cıkartınca sankı hıçbişeyı goremıyecekmişim gibi gelıyor… Oyle degıl bılıyorum ama alışıyosun…. O yuzden ara sıra takın…

 5. Allah şifa versin cümlenize. kendimi kıymet bilmez biri gibi hissettim, yorumları okuyunca. Çünkü gözlük hevesim vardır benim. Neden diye sormayın, bilmiyorum. 🙂
  1.maddeyi anlayamadım.
  2.maddeyi arada yapıyormuşum, onu farkettim. 🙂
  İnşaallah şifa olur.

 6. ben 3 aydır hipermetrop astigmatım 🙁 bahsettiğin egzersizleri deneyeceğim ama sanırım hipermetrop biri için çok da işe yaramayacak, iyi görmek çok da iyi bir şey değilmiş, taktık gözlüğü 29 umuzda iyi mi :S

 7. @Uyuşuk Hayalperest Camsız gözlükler var şimdi moda onlardan önereyim o zaman. 😀 Ahaha ilk madde biraz karışık gerçekten ama videoda gösteriyor hareketin nasıl olacağını. İnş. bakalım. 🙂

  @supercellma Hipermetrop için biraz zor gibi ama denemekte yarar var tabii. Ben orta 3'ten beri takıyorum illallah ettim artık. Allah sabır versin. 😀

   • İnanmıyorum gerçekten kornea yı inceltiyor mu? Ya iyi ki bu yorumu bırakmışsınız yoksa çok büyük bi aptallık ediyor olacaktım. Ben askrt olmak istiyorum doktorumda kornea kalınlıgına göre göz cizilir falan demişti merak ediyordum. Valla okur okumaz lensimi cıkardım

    • Arkadas yanlıs bilgi vermiş kornea yı inceltmiyor hiç bir Dr. Bunu söyleyemezde sadece çiziyor yani kamera lensinin aşınmaktan çizilmesi gibi düşünün 🙂 ama şu varki lens göz kuruluğu yaptığından ameliyatta sorun olabiliyormuş gerçi bende Dr. Duymadım kulaktan duyma haber diyebilirim. 🙂 Allah herkesin yardımcısı olsun söylemeden geçemicem gözdeki bütün rahatsızlıklar tembellikten inşallah bu metotları hepimiz uygular kurtuluruz tembellikten sevgilerimle

 8. Hadi ya ben 4 yıldır kullanıyorum gözlükten bin kat iyi ya hele yazın yarabbi yanda bir iz çıkıyor dövme sanki bi erkek için olmasada bi kız için beter bir şey gözlük gözümün ilerlemesi dursa biraz da araştırma falan çizdirmeyi düşünüyorum aslında…

 9. Yalnız bunu uygulayan biri olarak şunu söyleyeyim,bu uygulamaları yıllarca büyük bir inat ve istikrarla yapmalısınız.Çok kısa bir sürede sonuç beklemeyeceksiniz.Örnek verecek olursam.2 senede göz numaram miyop 6'dan 4'e düştü.Bu bile benim moralimi düzeltti.Çünkü tam vazgeçmek üzereydim ve gözlüklerim yeterli gelmiyordu.Meğerse göz numaram düşmüş.Bu moralle 12 yıl daha devam ederim artık.

   • senin numaran bayağa düşükbence bunları uygularsan numaran sıfırlanabilir hatta kesin diyebilirim bizimkilerse 3, veya4hatta bazılarıızın numarası 7,8 yani sen kafana takma numaran inşallah sıfırlanır kendine inan ve bunları uygula .

  • ismail bey ben 16 yaşındayım lise 2 ye geçtim . göz numaram 0.25 0.50 ben bu egzersizler yerine göz jimnasitiği yapıyorum günde iki defa sizce düzelme ihtimali nedir ve sizce daha artar mı siz gün içerisinde kaç defa yaptınız

  • Ben de uyguluyorum 4 aydir 6.00 numaradan simdi 5.00 numara gozluk takiyorum kucuk tvde alt yazilari zihnimde zorlayarak biraz birbirine karisik olarak goruyorum biraz daha keskinligi artirmam gerek A vittaminini de duzenli ve dengeli almam gerekiyor ben de umutluyum hayirlisi olur insallah

 10. Bnce bu yontemi denemelisiniz yapmaya dewam etmelisiniz bn yarin başliyorum hersey beyinde bitiyor nede olsa siz inanirsaniz 6dan 1 e de dusebilir yeterki inanin 🙂

  • Bence bu yöntemler mantıklı olabilir. Çünkü binlerce yıllık insanlık tarihinde eski insanların hiç birinde mi göz bozukluğu yokmuş ve o dönemde gözlük kullanmadılar.
   Bir de bir kadının meditasyon tarzı yine aynı bu egzersizleri anlattığı bir forum yazısı da var direkt google da çıkıyor zaten. Ama sonuç için sanırım bayağı bir emek, zaman, inanç vs gerekiyor. O da tabi şu an ki hayat koşuşturmacasında insanı bayağı bir zorluyor o yüzden başladım diyenler yıllar sonra bile sorulan iyileştin mi etkisi oldu mu gibi sorulara cevap vermiyorlar 🙂
   Ne diyelim herkese sağlıklı günler tek derdimiz bu olsun ama olmasa da güzel olur gibi 🙂

 11. @Ismail yürüm Yıllar diyerek beni mahvettiniz ama 6'dan 4'e düşürmek büyük başarı tebrik ederim. Hemen geçmesi ummadan sabırla yapmak lazım dediğiniz gibi. Benim için teşvik edici bir örnek oldunuz, çok teşekkürler. 😉

 12. @ adsız ve @ Güven Turan ,size ve diğer herkese teşvik edici örnek olmaktan sevinç duydum.Aslında her gün yapmamıştım.Ama sizler her gün daha fazla yaparsanız belki süreci daha da kısaltabilirsiniz.Son zamanda gözlüklerle rahat göremediğimden göz numaramın yükseldiğini zannedip kendi kendime kızmaya başlamıştım.

 13. İsmail Yürüm şunu sormak istiyorum gözünüzde astigmatta var mıydı? Miyop bi derece çekilir ama astigmat zor ya bende denemek istiyorum. acaba gerçekten faydalı mı diye kendime soruyordum ki yazınızı gördüm çok teşekkürler teşvik ettiniz 🙂

 14. En son gittiğim doktor bana sen de astigmat varmış dedi .sonra bi astigmatlı bi onsuz mercekler denedi .sonra astigmat demekten vazgeçti.Aslında kesinlikle deneyin en azından zararı olmaz.Beslenme,uyku göze faydalı gıdalar almak da çok önemli.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Allah muvaffak etsin.

  • Merhaba İsmail bey. Bu söylediğiniz şey beni çok sevindirdi. 6dan 4e düşmesi çok güzel bir şey. Benim gözlerim miyop astigmat. Umarım işe yarar. Siz bu egzersizleri burdaki sırasıyla ve hergün mü uyguladınız? Bu konuda daha da ayrıntı verirseniz çok sevinirim. Umarım mesajımı görürsünüz.

 15. 7 numara sınav vakti. yapabildiğim kadar yaparım gün içine yayarak… numara durdu gibiydi son zamanlarda sınavlar stress pc de film dersler derken çok yoruldu herhalde biraz bulanıklaşmaya başladı.(çok az). bundan daha artmasın yeter… sonuçları söylerim bi kaç ay sonra inşallah olur

 16. aslında dostlarım bu gibi yöntemlerin var olduğunu zaten tahmn edyrdm , ve baktım ki bu yazıyla karşlştm denemye çalşcam, herkese teşkrler.

 17. İnternet de öyle araştırırken bu sayfayı buldum iyi ki de bulmuş açıp okumuşum.Bende gözlük istemiyorum yamuk yumuk duruyo rahatsız oluyorum çıkarıncada göremiyorum.İnşallah bu metodları uygulayanların gözleri iyileşir zaten Dr.Feridun Kunak'ta söylemiş videosu var 🙂 .

 18. Herkes sanırım buna 2014 ve 2015 yıllarında başlamış peki sonuç gösteren oldumu ben 1 seneye yakındır gözlük kullanıyorum miyopum göz numaram 2 düzeltebilir miyim sizin tam tersiniz olarak ameliyat veya çizdirmek bana göre değil

 19. Ben 1 aydır çalışıyorum bu yöntemleri, astigmatım var ama nedense sanki daha kötü oldu iyileşmesi yerine, biraz daha devam edicem. Şuan Dr gözlük yazdığı halde direniyorum almamak için. Astgimat olupta bu yöntemlerle görme seviyesini arttıran varmı. Ben uzağı göremiyoprum sanırım miyop astigmat

  • bir de kitabı var türkçeye çevrilen;
   kitabın ismi “doğal yöntemlerle gözlüklere veda” kitapta astigmatlar için farklı yöntemler var, ben de yeni denemeye başladım. şaşılık, çocuklar için hipermetrop, yetişkinler için hipermetrop gibi pek çok soruna çözüm var gibi.

 20. göz numaram 0.50 0.75 veya 0.75 1 tam emin degilim yaz tatili boyunca yaptım gerçekten faydasını gördüm.doğrusu düzelmedi ama gözüm çok rahatladı.baş agrısı oluyodu geçti.en işe yarayan güneşdi.deneyin mutlaka

 21. Ya 2. Egsersizde ben parmağıma odaklanınca hedefi çift görmüyorum ya da hedefe odaklanınca parmağımı çift görmüyorum yardım eder misiniz

 22. Gözlerim 4.25 numara miyop ve bu beni çok üzüyor. 4 yıldır kullanıyorum ama numaram çok büyük böyle giderse 10 olacak korkuyorum. Lazer olabilseydim kesinlikle vakit kaybetmezdim ama 15,5 yaşındayım daha 8 yılım var. Bir arkadaşım bana bunu uygulayarak gözlük ten kurtulduğunu söyledi, pek inanmadım öyle olsa doktorlar da derdi diye düşündüm. Doktorum ama asla düşmez dedi. Yorumlara bakınca biraz umutlandim gerçekten denemek istiyorum, bu gözlükleri takmak istemiyorum onlar olmadan görmek istiyorum. Ise yarıyor mu? Yorumlar hep eski şimdi nasıl yapanlar?

 23. Ben 18 yasindayim.6 yildir gozluk kullaniyorum.Doktoruma gozlerim egzersizle iyilesebilir mi diye sordum.Deneyrbilirsin belki iyi gelir dedi.Ama arkadaslar onemli olan iyilesecegimize inanmaktir.Ben egzersizlere basladim.Sonucta amrliyattan iyidir.

 24. Hava harp okuluna girecegim .gozumun 0 numara olmasi lzim yardim edin . Lzer ameliyat kabul etmiyorlar gozum 1.50 bumara

 25. Hava harp okuluna girmek istiyorum daha 3 yılim var gözlerim 1.75 ve kime desem tepkisi giremezsin ki oluyor cok moral bozucu hergun azda olsa deniyorum insallah bi sonuc verir.

 26. Tüm yorumları okudum ama hala somut bir iyileşme yorumuna rastlayamadım, gözlerin rahatlaması ayrı konu ama numaranın düşmesi ayrı konu. Egzersizler sonucu numarası düşen var mı? Çok önemli bir konu bu.

 27. Bnde 0.75 ve 1 miyop var bundan dolayi askeri sagligi gecemedim cok istedigim halde olmadi doktor gozluk verdi ama takamiyorum nasıl bu yontem ise yariyor mu ve ne kadar zamnda oluyo yardmci olurmusunz ve kitabin adi ne

 28. Beyler lütfen cevap yazdın şayet bu egzersizleri yaparsam ya daha kötü olursa çünkü gözlüğü indir mek numarayii dahada büyütmüyormü başlayacam ama korkuyorum

 29. Bu bilgi için teşekkürler. 1.5 ve 2 miyopum bu egzersizleri gozluksuz yapacagiz peki egzersizi yaptiktan sonra yine normal gozluk kullanacak miyiz yoksa iyilesincege kadar gozluk takmayacak miyiz birde su 2.harekette hedef o kadar cok uzak mi olmali cevp gelirse sevinirm şimdiden tskrlr

 30. benim gözlerim o kadarda fazla değil ve ben gözlük takmak istemiyorum. doktora gittiğimde gözlerimin kusuru 0.75 di. ama büyüdüğünü hissediyorum. acaba deneyen birisi varsa benimkilerde geçer mi

 31. Öncelikle hepinize merhabalar. Uzun yıllardır gözlük takıyorum ve bu durumdan oldukça rahatsızım. Bates metodunu henüz dün öğrendim ve hemen uygulamaya karar verdim. Bu sabah ilk olarak göz kaslarımı geliştirme hareketlerini yaptım sonra da hiç gözlük takmadım. Dışarıda ki insanlar değişik bakmadı, kendimi kötü hissetmedim 🙂 Tek problemim uzağı kötü görüyor olmam. Bu arada göz derecem 2.75’e 3.00 . Umarım bu metod işe yarar. Gün geçtikçe etkileri yazmaya çalışacağım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

 32. Sag 1. Sol 1.5 miyopum ve 4 derece astigmat var miyopu pek sallamiyorum ama astigmat beni korkutuyo 3 gundur yapiyorum bu egzersizleri ise yariyor gibi 6 ay sonra kontrola gidicem gelisme olursa yazicam buraya ama sadece miyopumu dusurur astigmatida dusururmu?

 33. Bu egzersizleri yaptıktan sonra gözlük hiç mi kullanmayacağız mesela 1 yıl boyunca denedim 1 yıl gözlük takmamam mi gerekiyor ?

  • Gozluk derecene bagli onu doktorunla gorus derecen yukselir gozluk takmazsan o zaman daha kotu olur ama egzersizleri yap duzenli bi sekilde gozluk takmaya devam et egzersizleri yaparken gozlugu cikart

   • Ben 12 yaşındayım ve lazer tedavsi olamıyorum. Gözlükle kendimi güzel hissetmiyorum. Bazı şeyler artık bana yakışmıuor. Bu gözlük yüzünden saçlarımı bile farklı toplamaya başladım. 6 ay oldu gözlük kullanalı. 1 gözüm 2.25 diğer gözüm 2.50 umarım geçer. Bu egzersizleri yapmaya yarın başlıyacam. Peki hiç birine faydası oldu mu merak ediyorum. Gözlük kullananlar hep garibime gitmiştir ama şiödi ben gözlük takıuorum. İmşallah gözlük numaram düşer.

 34. 11 yaşındayım bugün bana doktorum 2 derece miyop dedi her iki gozumede sizce 20 yaşına kadar ne kadar artar çünkü 20 li yaşlarda lazer li bi tedavi varmış onu dusunuyorum da

  • Kisiden kisiye degisir artadabilir azaladabilir sabitte kalabilir duzenli gozluk kullaniminada bagli ama yasin kucukmus bu egzersizleri dene etkisi olabilir denemekte fayda var 🙂

 35. Bende sağ gözüm 2.25 miyop 0,50 agsimat sol gözümde 2.25 miyopum.Tahtayı görmek için gözlük kullanmak zorundayım.Bu egzersizleri uygulamak istiyorum.Deneyen ve faydasını görenler LÜTFEN yazsın?

  • Miyopun dusme ihtimali vaar ama astigmat sabit kalir duzenli egzersiz ise yarar denemekte fayda var duzenli sekilde yap egzersizleri

 36. merhaba arkadaşlar gözümde otuz yaşımdan sonra miyopiye bağlı kayma oldu doktorlar pek önemsemeyince derecemle kaymam arttı ve gözümde biraz tembellikte oluştu 🙁 Çünkü beyin kayan gözün görüntüsünü arkaya atıyor ve göz tembelleşiyor.Miyopiden çok beni bu kayma çok rahatsız ediyordu çünkü görüntü çiftleşiyordu bir süredir prizmatik cam kullanıyordum. Sonunda derdimden anlayan bir doktor bulabilmiştim.Aslında ameliyat olmaya da karar vermiştim kayma için ve uzun süredir bu egzersizlere de bakıyordum çünkü gözümün derecesi yüksek ve ilerlemesini istemiyordum.Kayma da artıyor dereceyle.Düzenli olmasa da arada yapıyordum egzersizleri sonra norbekovun aptalın deneyimi kitabını aldım.Düzenli olmasa da egzersizlere başladım.Aklıma geldikçe egzersizleri yapıyorum gözümü yormadan.Norbekovun dediği gibi üzerinde çalışılan şey gelişir.Sonuç olarak derecemi kontrol ettiremedim fakat şuan da gözümdeki kaymadan dolayı kullanamadığım eski gözlüğümle yazıyorum.Yani kaymam da bariz azalma oldu.Evde yetiyor eski gözlüğüm eşimde farkında devam edicem gelişme olursa yazıcam inşAllah.Ümidinizi kaybetmeyin ve aşırı stres gözleri bozuyor bunu bizzat yaşadım. Hiçbirşey için kendinizi üzmeyin.Doktorum çok yoğun randevuyu alamadım alınca yazıcam size de Bbakalım derecede artma azalma varmı?

 37. Merhaba benden ayni dertden muzdaribim gözlerim miyop hızla ilerliyor ayrica astigmatim var en son göz kontrolün e gittiğimde doktor bu kadar hızlı ilerlemeyi normal bulmadi ama bu anormaliğin sebebini de kaynağinida normal bir sekilde izah edemedi,sadece gözlük numarasını değiştirdi☺ bense artik sıradışı bu yöntemleri deneyeceğim umarım faydasını görürüm.

 38. merhaba ben 13 yaşındayım ailemden gelen genlerden dolayı göz numaram çok çabuk büyüyor 8 yaşından beri gözlük kullanıyorum şuan 13 yaşındayım gözlerimden birisi 6 diğeri 5.50 moralim çok bozuluyor gözlerimi küçük gösteriyor çok bilgisayar oynuyorum ama genlerin de etkisi var nolur aranızda bunları yapıp olumlu sonuç alan varmı? 🙁 lütfen ben çok üzülüyorum gözlerimin haline

  • güzel kardeşim. senin yaşında benim de öyleydi. bir düşecek. 3 e falan sonra yine 5 e 6 ya dönüyor.

   egzersizleri ben de bugün öğrendim. eğer göz de kas ise ve kaslar güçleniyorsa bence denenebilir. biraz erkek ol.(bunu da ciddi diyorum. mızmızlanmak bir şey çözmez. belki erkek ol derken en verimli tavsiyelerdendir. bu yaşta değiştiremeyeceğin şeyler için üzülmeyi bırakırsan 18 yaşında yaşıtların mızmızlanırken çok şey kazanırsın. her açıdan mızmızlanmayı bırak stresi de bırak. 12 olsa da gözlerin mızmızlanmayacaksın.) yap egzersizi ne kaybedersin? burada ağladın da böyle ne geçti eline? git ve yap. hergün yap. zorla uğraş. kolay mı? değil. ama başka çaren mi var. ya seve seve ya da biliyorsun… hadi git ve disiplinli ol aklını başına topla.

 39. Merhaba arkadaslar sizlere bi kac sorum olacak 1.sorum sallama yonteminde surekli sabit bi noktaya bakarak mi yapacagiz. 2. Sorum. 6. Maddedeki bas sallama hareketinj gozlerimiz acik sekikde mi yapacagiz. 3. Sorum kis aylarinda guneslenme olmuyir onu yapmayinca ilerleme olmaz mi. 4. Sorum benim gozlerim sag sol ikisi de miyop 3.5 derece o yuzden gozluk kullanmazsam sorun olur daha da ilerler diye takiyirum bu yontemlerin ise yaramasi icin illaki gozluk takmamak mi lazim. Arkadaslar lutfen cevaplarsaniz sevinirim. Ayrica ben 2 haftadir yapiyorum ozellikle odaklanma kisminda sanki odaklandigim nokta netlesiyor gibi bu guzel bi gelisme mi ?? Ayrica calisiyorum cok vaktim olmuyor gunde 1 kere yapsak yeterli mi ..Simdiden ilginiz icin teskkurler

 40. Denemek istiyorum ama korkuyorum daha kötü olur diye yardımcı olurmusunuz? Gözüm miyopluk uzağı görmüyorum 2.25 fln

 41. Merhaba,
  benim gözler 4 hipermetrop. yalnız şöyle bir şey var: lisedeyken takmıyordum gözlük(hoşuma gitmiyordu görüntüsü) ve bir süre sonra hani gözlüklü kadar olmasa da kitap okuyabilir hâle gelmiştim. ilk doktora gittiğimde de(küçükken gözlerimin bozuk olduğunu fark ettiğimizde) göz kaslarının tembelliğinden olduğunu söylemişti.

  eğer her kas grubu gibi göz kasları da çalıştırılabiliyorsa, göz antrenmanları ile tembel olan gözlerde aşama kaydedebiliriz. bunu da gözlüksüz ve lenssiz yazıyorum. en azından mantığım böyle diyor. Yazar Aldous Huxley’de bu Bates Metodu ile bayağı aşama kaydetmiş. Ki yanılmıyorsam onunki bayağı bayağı kötüymüş. Yani zaten lens, gözlük vs. takmaya alıştım. Ne kaybederim? Deneyin arkadaşlar. Ben bir deneyeceğim bakalım aşama kaydedebiliyor muyuz.

  mesela kamburluk da vardı bende. Doktor yüzme dedi hatta ameliyat diyen bile oldu ama ben yılmadım. Kaslarda dengesizlik olduğunu biliyordum. yüzmeye gittikçe kötü postürle yüzdüğüm için daha kötüleşiyordu. Yazın google a “michael phelps forward head posture” http://www.oregonexercisetherapy.com/uploads/3/4/2/7/3427474/1468537251.png diye görün aslında adamın postürü ne kadar kötü durumda. Sırt kaslarını güçlendirdim göğüs kaslarını esnettim. Karın kaslarını güçlendirip hipflexor ları esnettim. Ve şuan dışarıdan bakıp da postürümle ilgili bir şey fark eden bir insan bile kalmadı. Ve evet egzersizlere hâlâ devam.

  Bazı açılardan güçsüz, bazı açılardan güçlü bir yapıya sahip oluyoruz hepimiz. Birimiz sosyallikte, öteki sporda, öteki müzikte, öteki öfkesine hakim olamamakta, öteki har vurup harman savurmakta diğeri aşırı iştahından çok şey kaybetmiştir. Biri kumarda, öteki uyuşturucuda kaybediyordur. Ancak mesele zayıf yanlarımız konusunda ne kadar çaba gösterdiğimizdir. Sanmıyorum ki doğuştan 4/4’lük doğmuş biri olsun. Elinde olmayan şeyler var biliyorum ancak bunları düzeltmek için çaba göstermiyorsan kusura bakma da en az senin de başına gelenler kadar suçun var demektir. Gidin ve çalışın arkadaşlar. Hayat ne kadar pes etmeden yolunda devam edebildiğindir. Gardımızı indirmemeliyiz. Gidin ve parçalayın hedefinizi…!!!

 42. 2aydır gözlük kullanıyorum.16 yaşındayım ve 2 sene sonra hava harp okulu seçmlerine girecegim. Bir gözüm 1.25 değer gözüm 1.75. Lazer olarak direk gözlükten kurtulmak isterdim ama malesef elemelerde saglıktan dolayı elenecegim. Yorumları okudum ve bircok kisi egzersizlere baslamis eger hala devam eden varsa bi sonucunu gördümü

 43. Ben 16 yaşimdayim deniz harp okuluna gitmek istiyorum ama göz numaram 1.25 lazer ameliyatı ile almiyorlar ben 2 sene bu gözleri 0 laya bilir miyim

 44. Bunları değil ama benzer başka göz egzersizleriyle -norbekov sistemi- Miyop -5,5 olan gözlerim -2,5’a indi. Sonra tembellik geldi, devam etmedim. Belki gözlük bağımlılığım da vardır. Böyle kaldı. Gerileme de olmadı, bugünlerde yeniden başlama kararı aldım. Miyop için olan hipermetrop için çok daha kolay. Düşük derecede astimatım da düzeldi. Düşünen tüm arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Görme bozuklukları göz egzersizleriyle giderilebiliyor.

  • Ne kadar sürede düştüğünü ve egzersizleri günde kaç dakika yaptığınızı öğrenebilir miyim acaba?

 45. ben egzersizleri yaptım. sonuç harika,numara düşürüyor.fakat özverili çalışın.özverili çalışınca 1,2 dereceli gözler yaklaşık 1 hafta da tamamen iyileşir.işin bir de psikolojik kısmı var.psikolojik kısmı atlatabilmek için egzersizlere 40 falan devam etmek lazım.

 46. Gozlerim 4 ay oncesine kadar sol 150 sag 2 ydi bende bu metodlari uyguladim.ilk denemelerimde kisa sureli yarar gordum fakat tekrar bulanik goruyordum neyse sonra gozlugu hayatimdan tamamen attim.aksamlari bile takmadim ve surekli denize gittim arkadaslarimla gezdim ve gorememeyi tamamen aklimdan cikardim.gecen gozumu olcturdum 0.75 e 1.50 olmus zaten dustugunu biliyordum.kisacasi hemen sonuc beklemeyin sabirli olun gorememeyi aklinizin ucundan dahi gecirmeyin.eskisi gibi goruyo gibi yasayin.yuzde yuz sonuc alacaksiniz.tabi ki sabirli olmalisiniz ben 4 ay dayandim yani cok az dustu.su an aydinlik ortamlarda 0 a0 goruyo gibiyim.metodlari ruh hastasi gibi hergun uygulamayin hemen gozum dussun diye.dogal olun zaten kendiliginden dusecek.ne demek isyedigimi goz numaranizi dusururseniz anlayacaksiniz.son olarak en onemlisi umutsuzluga kapilmayin goz numarasi duser mi falan demeyin.bide gozlerinizi iyi dinlendirin bu surecte.gozlerinizi yormayin uykunuzu iyi alin..

 47. Arkadaslar tum samimiyetimle soyluyorum iki gundur yapiyorum sadece parmaga odaklanma hareketini ve cidden. Iki gunde farklilik var hatta cok buyuk derecede iyi goruyorum bu arada goz derecem _1 di cidden cok mutluyum polis olmak istiyorum cidden ise yaradi deneyin bana hak vericeksiniz

 48. Astigmatdada işe yarıyor mu lütfen yardım edin yapayım mı yapmayım mı arada kaldım sol göz :2.50 Sağ göz:3.50

 49. Öncelikle doktorum ama göz doktoru değilim. Bu tip egzersizler genellikle göz tembelliği için önerilenlere benzer nitelikte. Yanlış gözlük kullanımı ve çalışma ve yaşam koşulları neticesinde ortaya çıkan göz kusurlarının etkilerinin minimize edilmesinde bu tip egzersizlerin faydası olabilir. Ama genetik geçişli miyop ve astigmatta muazzam bir fayda beklememmek lazım. Ama görüş kalitesine iyi gelmesi olasıdır. Benim tavsiyem uygun numara gözlük kullanımı, 6 ayda bir kontrol ve bazı zamanlarda gözlük kullanımını azaltma. Gözlük ihtiyacı olan birinin gözlük kullanmaması başka sorunlara yol açabilir. Bu nedenle tv, bilgisayar kullanımı ve günlük hayatımızdaki kullanımın dışında sabah ve yatarken gözlük kullanımı kısıtlanabilir. Ayrıca beslenme ve yeterli sıvı alımı da göz sağlığı için iyidir. Son olarak göz kuruluğunun da görme kalitesini olumsuz etkileyen bir unsur olduğunu ifade etmekte yarar var.

 50. Arkadaşlar bende 3 numara miyop + astigmatim.Daha 15 yaşındayım.3 numara oldugumu bugun ogrendim.Ben 1.5 numarayim diye biliyordum.Gozlukcuden ogrendim ki numaram 3 mus ve anormal olan sag 3 sol 1.5 mis.Arada cok buyuk fark var.Bu nedenle takacagim gozluk caminin da kalinliklari farkli oluyor.Ikisini inceletebilmek icin sadece cama 180 tl para verdim.
  Bugun 1-2 saatlik bir şoka girdim.Yani inanamadim gozlerimin boyle olduguna.Gozluk icin camin gelmesini beklerken gozlukcuye sordum.Boyle bir sey var mi die.
  Gozlukcu bana “Bu dinlendirme olayi 20-25 saatlik veya gozun cok yoruldugu zamanlar goze yapilinca dinlendirici etkisi olusturan seyler.”dedi.”numarayi kucultmez ama gozu surekli dinlendirdigi icin agriyi yok eder,numarayi dusmus gibi gosterir.”dedi.Bu benim umudumu yitirdi ama tavsiyesi su oldu:”gece 24’den sonra asla kitap,gazete,telefon,bilgisayar vb. asla ugrasma.Gozunu gun icinde de olsa bir seye sabit tutup en ince ayrintilara kadar bakma.Anlayacagin gozunu yormaya musait seyleri yapma.Gun icinde gozunu yoracak kitap,telefon,PC ile ilgilenirsrn her 30-40 dkda 10-15 dk gozunu dinlendir.”dedi.Siz yine uygulayin ama bu dediklerime de dikkat edin.Ben 6 senedir gozluk takiyorum.Asla sevmedim.Numara buyudukce de üzülüyorum.Lens takmayi düsünürum ama daha yasim kucuk.
  GEÇMİŞ OLSUN!!

 51. Geçen yıl gözlük kullanmaya başladım başlarken 0.75 ti şimdi ise 4.50 miyop çok hızlı ilerliyor.14 yaşındayım durur mu veya böyle devam mı eder bu metodlar ilerlemesini engeller veya düşürür mü ?

  • İlerler hatta fazla ilerler 25 yaşına kadarda egzersizleri yap mutlaka faydası olur ama yinede günlük hayata tl pc twlevizyonu çok izlememen lazım ve gözlüğünü de olabildiğince camı değiştirme çünkü her yükselttiğinde göz daha iyi gördüğü için daha da tembelleşir bulanık görmediğin sürece doktorun numarayı yükseltmesine izin verme

 52. yaklaşık 10 yildir gozluk kullaniyorum tek yarari gorebilmem yoksa numara hep yuksek. insallah bu yontemlerle 2 3 numara duser. ameliyat olmak istemiyorum 🙁

 53. Lütfen cevap ben miyopum ikiside 3.5 2 yada 2.5 nasıl indirilir yada tamamen kurtula bilir miyim cevap bekliyorum

 54. gözlerim 0,25 ve 0,50 ben bu egzersizleri deneyince 1 veya 2 ay sonra normale doner diye düşünüyodum ama yaptıktan sonra hemen düzelmeye başladığını gördüm herkese öneririm işe yarıyor(zaten diğerleri de söylemiş ama olsun).

 55. Merhaba, benim sadece astigmatında sorun var. 1.75 ve 2.00 bu hafta gözlük kullanmaya başladım. Miyopum yok. Bu egzersiz bana uygun mudur?

 56. Sa. Bu egzersizleri uyguluyorken mesela uyguladın sonra geri gözlüğü takıyor muyuz. yani tak çıkar yapınca egzersiz boşa olmasın? aslında ben de bir gözlük düşmanı olarak çoğu zaman gözlüğü çıkarıyorum yani bu göz numaramı yükseltti çünkü gözlükle bile bazen göremeyebiliyorum. ama şimdi gözlük de mecbur takıyoruz. bunu uygulamak istiyorum, çünkü ben her hastalığın ameliyatsız düzelebileceğine inanıyorum. ee ne diyorsunuz

 57. As arkadaşlar. bu egzersizi uyguladıktan sonra gözlük takmaya devam ediyor muyuz? yani her egzersizden sonra. lütfen cevap evet olsun çünkü kör gibi gezemem. denemek çok istiyorum çünkü ben her hastalığın ameliyatsız geçebileceğine inanıyorum. uzun da sürse yapmalı, çünkü lazer yaptırmak için hem yaşı beklemek gerekiyor hem de yaş gelmesine rağmen numara ilerlemesi durmadıktan sonra yine yaptıramıyorsun. ayrıca sağlıklı değil ya, ne bileyim… Allah herkese şifa versin.

 58. Bakın ben bu egzersizleri 1 sene kadar yaptım; kalem ucuna odaklanma, 2-3 saat güneşe bakma, gözüme aleovera bile sürmüşlüğüm var. Ve inanın bunların göz numarasının düşmesine hiç bir faydası yok. Gerçekten boşa uğraş. Ya lens takın ya da lazer ameliyatı olun, başka alternatifi yok bunun.

 59. Arkadaşlar 4,5 aydır gözlük takıyorum göz numaram 2,50 ikiside biraz hevesliydim gözlüğe ama kötü olduğunu anladım hemen araştırdım 1 aydır yapıyorum günde herhalde 1,30 saat yapıyorum gözüm netlesmeye başladı biraz ama gözünüz inanılmaz ağrıyor soylim 4,5 ayddir uğraşıyorum biraz netleşti sadece ama acı çok oluyo soylim bide 1,30 olmiya bilir en az 1,30 günde belki 3 saat yaptığımı hatırlıyorum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here