Ana sayfa Fatih Eminönü Gotlar Sütunu: Roma Dönemi’nden Günümüze Ulaşan En Eski Abide

Gotlar Sütunu: Roma Dönemi’nden Günümüze Ulaşan En Eski Abide

2055
0

İstanbul‘daki kaçış noktalarımdan olan Gülhane Parkı‘na her gittiğimde nedensiz yere beni kendine çeken ve ona da selam çakmadan parktan ayrılmamamı isteyen bir yapı var: Gotlar Sütunu.

gotlar-sutunu

Çoğu kişinin önünden geçip gittiği, kafasını bile kaldırıp bakmadığı bu sütun aslında İstanbul’un en eski abidelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Maddeyi “Gotlar Sütunu’a Dokun” olarak yazmışım ama gidince siz de göreceksiniz ki, sütunun etrafı dikenli güllerle çevrelenmiş durumda. Tarihi eserlere izlerini bırakmaya meraklı halkımıza karşı alınmış bir önlem bu aslında.

“6. yüzyıl tarih yazarı Lidyalı İonnes, sütün başlığının aslen Yunan Şans ve Baht Tanrıçası olan Tike’nin bir heykelini taşıdığını söyler.  Kaynak

Roma Dönemi’nden günümüze hiç değişikliğe uğramadan gelen en eski abide olan Gotlar Sütunu hakkındaki tarihi bilgiler ne yazık ki fazla değil. Yüksekliği 17 metreden fazla olan sütun, Prokonnessos (Marmara Adası) mermerinden yapılmış, tepesindeki korint tipi başlıkta ise bir kartal arması bulunmakta.

İlginç bir bilgi vermek gerekirse eğer; sütunun üzerinde zamanında bir de heykel bulunmaktaymış ama heykelin şu anda nerede olduğu ve ne heykeli olduğu meçhul.

Adı Neden Gotlar Sütunu?

Kaide üzerinde bulunan Latince yazıt sütuna ismini vermiş. Onun dışında ismi hakkında bilgi veren başka bir kaynak bulunmuyor ne yazık ki.

FORTUNAE REDUCI OB DEVICTUS GOTHOS

“Gotların yenilgisi sebebi ile geri dönen Fortuna’ya”

Gotlar Sütunu Ne Zaman, Kim Tarafından Dikilmiş?

gotlar-sutunu-gulhane-parki

Gotlar Sütunu’nun ne zaman ve neden dikildiğine dair net bir bilgi yok. Ancak yaygın olan inanışa göre kaidede yazan bilgiler ışığında dönemin Roma İmparatoru II. Claudius‘un (268-270) Gotlara karşı kazandığı zafer nedeniyle dikilmiş olabileceği yönünde. II. Claudius’un kazandığı bu zaferin önemi, Roma ordularının tarihindeki en büyük zaferlerden birisi olması. İkinci ama biraz daha tutulmayan inanışa göre ise I. Konstantin‘in, 331-332 tarihlerinde Got kabilelerine karşı kazandığı galibiyetler nedeniyle dikilmiş olması da ihtimal dahilinde.

Gülhane Parkı’na yolunuz düşerse, yaklaşık olarak 1700 yıldır ayakta olan Gotlar Sütunu‘nun çevresindeki banklara oturup, aynı topraklardan bu zamana kadar kimlerin gelip geçtiğini bir an olsun düşünün derim.

#5 Roma Dönemi’nden kalma en eski abide olan Gotlar Sütunu’na dokun. ✓

İstanbul’da yapılacaklar sıralı listesi için → İstanbul’da Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here