Ana sayfa Film “Gökten İnen Melek” Mary Poppins

“Gökten İnen Melek” Mary Poppins

413
7
Sihirli güçlere sahip dadımız Mary Poppins, soğuk kalpli bankacı baba Banks’in iki çocuğuna dadılık yapmaya başlar. Önceleri mutsuz olan aile ve otoriter olan baba üzerinde Poppins’in eve gelmesiyle birlikte büyük değişimler yaşanmaya başlar.

Mary Poppins

Başlık dikkatinizi çekmiştir sanırım. Filmin orijinal adı Mary Poppins yani sihirli dadımızın ismi. Ancak bizim süper zekalar filme “Gökten İnen Melek” adını vermeyi uygun görmüşler. Melek ne alaka anlam veremedim doğrusu.
Mary Poppins Kitap Kapakları

1964 yapımı Mary Poppins filmi, P. L. Travers‘ın ünlü roman serisi Mary Poppins‘ten uyarlama. Ancak 2013 yapımı Saving Mr. Banks filmini de izlerseniz göreceksiniz ki bu uyarlama süreci oldukça çetin geçmiş. Filmin yapımcısı Walt Disney, Travers’ı kitabın filmini çekmeye ikna etmek için epey uğraşmış. Sonunda kazanan Disney olmuş ama Travers da her detay üzerinde titizlikle durmayı ihmal etmemiş. Kitabı ya da filmin hangisinin daha iyi olduğu konusunda dönen tartışmalar var. Ben sadece filmi izlediğim için bir kıyaslama yapamıyorum ne yazık ki.

Julie Andrews, Walt Disney, P. L. Travers

Filmde Mary Poppins‘e hayat veren Julie Andrews ne güzel kadınmış arkadaş! Şimdi de güzel ama gençken bir başka güzelmiş. Garip bir çekiciliği var doğrusu. Bert ve Mr. Dawes Senior karakterlerini canlandıran Dick van Dyke‘la da uyumlu bir ikili olmuşlardı. Jane Banks‘i canlandıran Karen Dotrice ise birinin torpiliyle mi filme girdi bilemiyorum. Başkasını bulamamışlar mı Allah aşkına, her çocuk şirin olacak diye bir kaide yok sonuçta. Kardeşi Michael Banks‘i oynayan Matthew Garber‘ı ise oldukça yetenekli buldum. Ancak filmin yazısını yazarken bu sevimli çocuğun 21 yaşında öldüğünü öğrenince bir hayli üzüldüm.

Mary Poppins

İşin içinde Walt Disney olur da animasyonsuz olur mu hiç diyerek çizgi karakterleri de ustalıkla filmin içine yerleştirmeyi başarmışlar. Sonuçta 50 yıl önce çekilen bir filmden bahsediyoruz. Ancak yine de bazı sahneler fazlasıyla sıkıyor. Ata bindikleri sahne bitsin diye dua ettim desem yeridir.
Mary Poppins müziği, şarkısı ve aksiyonu bol bir film. Julie Andrews ve Dick van Dyke’ı bu konuda ayrıca kutlamak lazım. Zira onları izlerken oturduğum yerde ben yoruldum. Ama yer yer işin suyunu çıkartmadılar değil. Filmin son yarım saatini zorla seyrettim.
Her şeye rağmen Mary Poppins, müzikleri ve danslarıyla akılda kalıcı ancak yer yer sıkıcı olan eğlenceli bir film.

1965 Akademi Ödülleri‘nde 12 dalda aday olan film 5 Oscar birden kazanmış. (Best Actress in a Leading Role: Julie Andrews, Best Film Editing: Cotton Warburton, Best Effects, Special Visual Effects: Peter Ellenshaw-Hamilton Luske-Eustace Lycett, Best Music Original Song: Richard M. Sherman-Robert B. Sherman-For the song “Chim Chim Cher-ee”, Best Music Substantially Original Score: Richard M. Sherman-Robert B. Sherman) Filmin kazandığı diğer ödüller için bkz.

Mary Poppins IMDb Puanı: 7.8 Benim Puanım: 7.0 / 10.04.2014

7 YORUMLAR

 1. Daha bugün afişini görüp beğendiğim filmi, yorumladığınızı görmek çok güzel 🙂
  Hele hele ki; "The sound of music" gibi bir müzikal de beğenerek izlediğim; oyunculuğuna ve güzelliğine hayran kaldığım "Julie Andrews" başrolde olduğunu görmek beni çok çok mutlu etti.O filmin de de "dadı" rolündeydi,sanırım sevilen bir karakter olmuş :))
  En kısa sürede izlemeyi umuyorum :))

 2. Ah cocuklugumun bir parcasi bu film. Genellikle Almanya da paskalya tatilinde TV'de oynatirlar. Her seferinde oturup seyrederim. Paskalya ya bir hafta kaldi 🙂 Sevgiler

 3. @parfümümün kokusu Onu da ben izledim ama izleyeceğim mutlaka. Dadı rolleri yakışıyor demek ki kadına. :))

  @ahukader Mary Poppins ve Paskalya arasında bir bağ kuramadım nedense ama vardır bir bildikleri. Ben çocukken kaçırmışım, koca kazık olunca izlemek nasip oldu. 😀

  @Yeraz Ben ilk önce Saving Mr. Banks'i izlediğimden sanırım pek keyif alamadım filmden. Çok kötü değildi ama sıkıldım izlerken. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here