Ana sayfa Uncategorized Gerilim Severlere Ryu Murakami’den Yok Yere…

Gerilim Severlere Ryu Murakami’den Yok Yere…

187
3

Yok Yere…, Ryu Murakami, Doğan Kitap, 190 sf., 12 TL.


Yok Yere… from guven_turan

“Mr. Children Amca, birlikte olduğu kadının boğazının on beş santimetre yakınında kesilmesini sanki televizyondaki hazır yemek reklamına bakar gibi izlemişti.” s.118.Yok Yere…, sıkılmadan okuyacağınız gerilim yüklü bir roman.

Öncelikle baştan söylemiş olayım, araştırmama göre Ryu Murakami‘nin Haruki Murakami ile bir akrabalığı yok. Kafalarda soru işareti kalmasın.

Eylül 2007 basımı bu kitabı D&R‘ın 5 TL kampanyasından almıştım. İyi ki de almışım.

Hakan Günday kitap için şu yorumu yapmış:

“Yaşama sevincinizin kaynağı olan içinizdeki çocuk, sineklerin kanatlarını koparıp böcekleri yakmayı bıraktı mı? Ryu Murakami’nin sorusu bu.” 

Murakami, Japonya‘nın gece hayatını ve seks turizmini tüm çıplaklığıyla ve gözlem yeteneğinin gücünü kanıtlamak istercesine romanda bizlere sunuyor.

Eksik bir şey kalmamacasına bu hayat içinde var olan tüm yüzleri ve bu yüzlerin içinde bulunduğu her ortamı bir rehber uzmanlığıyla anlatarak, okuyucuyu bir nevi gece turuna çıkarıyor diyebiliriz.

Bu turda da karşılaştığımız her karakteri, ne eksik ne de fazla bizlere tanıştırarak gerilim yüklü sokaklara doğru peşinden sürüklüyor.

Japonların Amerika sevdası, iki kültür arasındaki farklardan da kitapta bahsedilmiş. Bu detaylar hem kahramanları daha yakından tanıma, hem de iki farklı kültürün çakışmasında yaşanabilecekleri anlama açısından büyük önem taşıyor.

Yazarın diğer kitapları Emanet Dolabı Bebekleri ve Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap‘tan biri olan Şeffaf Mavi‘yi de mutlaka okuyacağım.

Arka Kapaktan:

“Yirmi yaşındaki Kenci, seks adına her şeyin pazarlandığı başkentte yabancı turistlere rehberlik ederek yaşamını kazanan bir Japon gencidir. Televizyonlarda, fahişelik yapan liseli bir genç kızın vahşice öldürüldüğü haberi yayınlandığı gün, Frank adlı garip bir Amerikalı’dan telefon alır. Kenci’den kendisine rehberlik yapmasını istemektedir.”

3 YORUMLAR

  1. Burayı yeni mi keşfettim mi yoksa ikinci gelişim mi bilmiyorum, ama bir yorum bırakayım dedim gelmişken. Logonuzu çok sevdim, sitenizin adıyla çok uyumlu. Medya, reklam, iletişim ve sanattan hoşlanıyorsanız Kafa Dergi'ye; 15 Eylül'de başlayacak hikaye serim için de Ters Düz'e beklerim! 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here