Ana sayfa Uncategorized Galatasaray Üniversitesi Yüksek Lisans Mülakat Tecrübem

Galatasaray Üniversitesi Yüksek Lisans Mülakat Tecrübem

11903
25
Beklenen gün geldi çattı ve dün sabah Galatasaray Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans mülakatına girdim. Sabah biraz gergindim. Ancak GS İletişim Fakültesi‘nde okuyan arkadaşım Huriye ve onun arkadaşı Cansu yanımda durup, beni motive ettiler sağ olsunlar.
20 kişilik kontenjana 69 kişi başvurmuş, iyi halt etmiş. Öğlene kadar ilk 30 kişiyi alacaklarını söylediler. Allah’tan ben 11. sıradaydım. 11 de uğurlu sayımdır bu arada. Milletin 3’tür 5’tir ama ben normal olmadığım için 11’dir. Benden öncekiler içeri girip çıktıkça ben de ister istemez gerildim. Her girenin mülakatı 3-5 dakika arası sürüyordu. “Bu kadar kısa sürede ne anlatacağım ben arkadaş!” diye düşünmeden edemedim. Aslında bir tek eğitim hayatımı anlatsam 10 dakika sürerdi. Mülakattan önce biraz göz atmıştım konulara vs. ama siz siz olun bakmayın derim. Çünkü oraya gittiğinizde isminizi sorsalar bile ‘Hebelebettin’ diyecek duruma geliyorsunuz. Bunun makarasını bile yaptık kapıda beklerken. Diğer bekleyenler bize ters ters baktılar tabi “Bunlar ne iş” diye düşünerek. Neyse sıra bana geldi. Girdim içeri önümdeki kağıda imza attım. İmza attıktan sonra benim IQ anında eksilere düştü. Her şeye heyecanlanabilen dangalak bir bünyem vardır. Burada da kendisini gösterdi sağ olsun.

Galatasaray Üniversitesi Mülakat Soruları

Üç tane hoca vardı. Hocalardan biri “Evettt… Maçka Anadolu ve Marmara Halkla İlişkiler..” dedi. İstanbul Kültür, bir sene Hollanda‘dan okumam, Açıköğretim İşletme hepsini sallamışlardı. Ağzımı açıp bir türlü söyleyemedim. İlk soru geldi hemen: “Halkla ilişkiler sizce nereye gidiyor?” Ben de dedim “Nereye gidiyorsun otur daha karpuz keseceğdik”. Şaka maka bir şeyler söyledim. “Ben sizden daha akademik bir cevap beklerdim” dedi. O laftan sonra bilincimi kaybetmişim zaten. Sorular peş peşe geldi. “Strateji nedir, taktik nedir?” Tam bir şey anlatmaya çalışırken “Kurumsal iletişim dedin, o nedir? Halkla ilişkiler ve reklam farkı nedir?” Halkla ilişkiler tanımını yaparken daha ilk kelimede Alaeddin Asna‘nın tanımı olduğunu anladılar. “Stratejik iletişim nedir?” diye bir soru vardı. Kurumsal marka, dijital marka sordular. Gittim Turkcell dedim başka marka yokmuş gibi. Ben olsam bu cevap karşısından kendimi almam okula. Turkcell ne ya! Milyon tane marka var sen git Turkcell de. Yuh! Heyecan işte. Üst üste halkla ilişkiler sorusu gelince “Siz halkla ilişkiler okuduğunuz için soruyorum” dedi hocalardan biri. “Ama ben reklam üzerine ihtisas yaptım” dedim ama artık çok geçti. Mülakatın sonuydu. Teşekkür ettiler, çıktım ve olmayacağını anladım. Aslında ben o mülakata gelenlerin çoğunu cebimden çıkarırım ama Galatasaray bambaşka bir okul. Biraz yalvarsa mıydım, çok mu isteksiz davrandım acaba diye düşündüm ama o yapıda bir insan değilim. Bunu da yalvaranlar olduğunu duyduğum için söylüyorum.
Galatasaray Üniversitesi haricinde başka bir okula başvurmadım yüksek lisans için. Çünkü istemediğim yerde okumanın hiçbir anlamı yok benim için. Kazanamazsam çok eksantrik planlarım var. Seneye bir daha başvururum olmadı. Girene kadar yılmak yok! Sonuçlar 29 Haziran’da açıklanıyor, bakalım ne olacak… 

Güncelleme: Marmara Üniversitesi‘nde Reklamcılık ve Tanıtım Tezsiz Yüksek Lisans programına devam ettim. 🙂

25 YORUMLAR

 1. okuyunca heyecanlandım. bende 10 temmuz da hacettepe ye başvurucam. söylediğin çok doğru. yılmak yok. bende alınmazsam da yılmıcam. hayırlısı olsun ne diyelim.

 2. Ben de yüksek lisansa başvurdum. Heyecanını anlıyorum.

  Benim için okuldan çok başvurduğum bölüm önemli. Tezli istiyorum bir de akademik kafalardayım.

  İkimiz için de hayırlısı olsun diyelim o zaman 😉

 3. Heyecan hakkaten bu gibi durumlarda başa bela oluyor. Elin, sesin titriyor, konuşamıyorsun.. Yüz desen, sanki pancar. 😀
  İnşaallah hayırlısıyla kabul edilirsin. Olmasa da dediğin gibi, kısmetse olur elbet. 🙂

 4. Anladım ki hocaların mülakat taktiği her üniversitede ve her bölümde aynı.Ben de başka bir üniversiteye başka bir alandan başvuru yapmıştım. Mülakat öncesinde ve mülakatta yaşadıklarım yukarıda yazdıklarınla birebir aynı. Bana da arka arkaya sorular sorulmuş, ben cevaplamadan yenilerine geçilmişti. 12. oldum, 4 kişi aldılar.

  Ama şu an bana göre daha güzel bir şehirdeyim ve istediğim alanda yüksek lisans yapıyorum.

  İnşallah senin için hayırlısı olur. 🙂

  • Merhaba, işin sırrını pek bilmiyorum ama gözlemlerime dayalı bir şeyler söyleyeyim. 🙂 Öncelikle istekli gözükmek çok önemli. Sorular peş peşe geliyor ve biri bitmeden yenisini soruyorlar. Sıradan bir cevap yerine, "akademik soslu" bir cevap vermeye özen göstermek gerek. Gitmeden dijital medya vs. gibi konularda başarılı markaları vs. araştırın derim, benim gibi Turkcell deyip de mahcup olursunuz sonra. Hocaların biraz üstten bakan bir tavrı var ama o sizi korkutmasın, kendine güven en önemlisi tabii. Hangi bölümde okuduysa onunla alakalı, ağırlıklı soruyorlar. Umarım kazanırsınız. 😉

 5. çok teşekkür ediyorum, en azından fikir edinmek açısından çok gerekli bilgiler verdiniz. iyi dilekleriniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

 6. Galatasay`da tezsiz yüksek lisans yapabilmek için Fransızca bilmek şart mı ? Pazarlama ve Lojistik Yönetimi`ne başvurmayı düşünüyorum.

 7. Merhabalar,
  Istanbul Kültür’de okuduğunuzu belirtmissiniz. Ben MBA için araştırmalar yapıyorum ve aslında Galatasaray Ünv. Ni istiyorum. Ancak maddi olarak yetemeyecegimi düşündüğümden ve sağladığı burs olanaklarını karşılayacak kriterlere sahip olduğumdan Istanbul Kültür’de de yapabilirim diye düşündüm. Bu fikriniz veya tavsiyeniz var mi? Tercihlerim arasında bir de Beykent var.

  Çok teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here