Ana sayfa Türkiye Amasya Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi | Amasya

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi | Amasya

17305
5
Aşıklar müzesi mi? İlk başta görünce biz de çok şaşırdık ama Amasya‘da gerçekten böyle bir yer var. 2013 yılında açılan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi görülmesi gereken ama eksikleri de bir o kadar fazla olan bir yer.
ferhat ile sirin asiklar muzesi
Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi‘ni gezmemiz bizim için tam bir sürpriz oldu. Bayramdı, tatildi derken eve dönüş zamanı gelmiş, yol her zamanki gibi bitmek bilmiyor. “Ne kadar kaldı, neredeyiz?” soruları havalarda uçuşmakta. “Şehirlerin merkezlerine neden girmedik, her yeri gezelim, aman bir yer eksik kalmasın,” şeklindeki söylenmelerim sonucu arabadan şutlanmam an meselesi. Tam o anda annemin “İleride Aşıklar Müzesi varmış!” sözünü duyunca uyku aleminden dünyaya ışınlanmam saniyenin onda biri bile değil. Müze delisi benim için yol üstünde, hiç yoktan, beklemeksizin karşımıza çıkan bu müze çölde vaha etkisi yarattı haliyle.

 

Ferhat ile Şirin‘in Amasyalı olduğundan bile bihaberdim. Aşıklar müzesi de ne ola düşüncesiyle bahçe kısmından gezmeye başladık. Solda kafe-restoran bölümü var. Girişe ayrı olarak kadın ve erkek isimlerini kalplerin içine yazmışlar. Ama hepsi yok, kardeşimin adını (Görkem) ne erkek ne de kadın bölümünde bulamadık.

 

Sağ olsunlar benim ismimi birkaç kere yazmayı ihmal etmemişler.

 

 

Ben adımı milyon kere yazmışlar diye sevinirken bir de ne görelim? Annemin hem adı hem soyadı yazıyor, hem de kalp içinde, kadındaki şansa bakın. Gülay ve Turan birbirine aşık olacak, müzeye gelecekler ve isimlerini yazacaklar. Üstüne annem ziyaret edip kendi adını soyadını aynı yerde görecek, tesadüfün böylesi.

 

amasya saat kulesi

 

Bahçeyi gezmeye devam ediyoruz. Bahçe fazla boş kalmasın diye Amasya Saat Kulesi‘nin bir örneğini koymuşlar. Güzel de olmuş. Sadece biraz daha büyük olabilirmiş sanki. Birçok oturma yeri bulunan bahçe, bakımlı ve temizdi. Çimlere basmayın olayı burada da hakim. Şunu bir öğrenemedik gitti; çimler basılmak içindir!

 

 

Ferhat Su Kanalı denilen yere giriş yasak ama herkes giriyor. Zaten bakan eden de yok. Girmenizi tavsiye etmem zira içinde bir şey yok. Kanal boyunca boş boş yürüyüp geri dönüyorsunuz.

 

ferhat_ile_sirin-mezari

 

Mezarın Ferhat ile Şirin’e ait olduğuna ben pek inanamadım açıkçası. Yine de ruhlarına Fatiha okumayı ihmal etmedim tabii. Hem mezarın neresi olduğu ne önemli, mühim olan niyet değil mi?

 

 

Bahçeyi gezdik bitirdik ama şöyle bir sorun var ki günlerden Pazartesi. Bildiğiniz gibi Pazartesi günleri müzelerin büyük bir bölümü kapalı. Müze girişindeki tabelada belirtildiği üzere burası da kapalı. Ama giriş kapısına doğru göz ucuyla bakmadan edemedik ve gördük ki herkes giriyor, bu nasıl kapalılık?

 

 

Yerin altına inşa edilen müzenin açık olması sanırım bayram, tatil sonrası evlerine dönen insanları mağdur etmemek amaçlı düşünülmüş bir güzellik. Bizim gibi uzak yollardan gelenler için süper bir uygulama tabii. Tatilden sonraki Pazartesileri de açık mı bilemiyorum. Müze yol üzerinde olduğu için ziyaretçisi çok oluyormuş. Bizim aldığımız biletin numarası 19.220’ydi düşünün.

 

ferhat ile sirin asiklar muzesi

 

Şimdi… Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Burası müze diye geçiyor değil mi? Peki müzede bir bilgilendirme tabelası vs. olmaz mı? Sevdalılar olarak Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı, Romeo ve Jüliet, Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan bölümleri bulunan müzede bu aşıkların hikayeleri özet de olsa bir kenara iliştirilemez miydi? Nasıl olsa halk biliyor diyerek sadece sergileme yoluna gitmişler. Bu nedenle bilgilendirme kısmını eksik bulduğumu söyleyebilirim.*

*İnternette daha önce gidenlerin yorumlarına baktığımda, girişte kulaklık dağıtıldığını öğrendim. Aklı bir karış havada olan görevli bize bundan neden bahsetmedi acaba!

 

ferhat ile sirin bolumu

 

Bir kız uğruna dağları delen Ferhat… Şimdilerde bırakın dağı kimse kılını bile kıpırdatmaz. Milletin elini sallasa ellisi, herkes biricik… Kavuşsalar ne olurdu sanki…

Kerem ile Aslı Bölümü

kerem ile asli bolumu
Kerem ile Aslı‘nın aşk hikayesini bilmiyorum ne yazık ki. Müzede de aşklarını anlatan bir şey yoktu. Canlandırmalardan anlamaya çalıştım ama olmadı. Ah kulaklık ah… Sadece ikisinin yanarak kül olduğundan haberdarım.

Leyla ile Mecnun Bölümü

leyla ile mecnun bolumu
Görünce ilk olarak dizisi geldi aklıma. Ahh popüler kültür… Fatma Girik ve Kadir İnanır’ın başrollerinde olduğu bir de Türk filmi vardı ama onu hayal meyal hatırlıyorum. Leyla ile görüşmesini istemeyen Kays’ı annesi Leyla’dan uzaklaştırır. Bundan sonra herkes ona Kays değil Mecnun (deli) diye seslenecektir…

Romeo ve Jüliet Bölümü

romeo ve juliet

 

Çok fazla Türk oldu, araya bir de yabancı sıkıştıralım, yabancı turisti de çekeriz diye düşünmüşler sanırım. Romeo ve Jüliet Bölümü‘nde daha fazla fotoğraf çekmek isterdim ama müzeyi satın aldığını düşünen ziyaretçilerden burada da karşıma çıktı. Yetmiş milyon poz fotoğraf çektiler, 10 dakika bekledik yine de gitmediler. Psikopat mısınız arkadaşım! Romeo ve Jüliet Bölümü’nden çıktıktan sonra bir ağacın etrafına oturmuş dört âşık karşımıza çıkıyor. Âşık Veysel’e selam çakıp yolumuza devam ediyoruz.

 

asik veysel asiklar muzesi

 

Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan Bölümü

mimar sinan ve mihrimah sultan bolumu

 

Mimar Sinan ve Mihrimah Sultan’ın aşkları aslında oldukça tartışmalı. Mimar Sinan’ın aşkını uydurma olarak nitelendirenler var. Aradaki yaş farkı nedeniyle ben de olamaz diyorum ama erkek bu belli olmaz tabii.

Yavuklu Kültürü Bölümü ve İlahi Aşk Bölümü

 

Aşıkların bölümünü gezip bitirdikten sonra son olarak gezilecek iki oda kalıyor. Yavuklu Kültürü Bölümü‘nde sedir, çeşme gibi objeler var. İlahi Aşk Bölümü‘nde ise ortadaki çocuk Kur’an okuyor.

 

 

Odanın etrafındaki duvarların içine ise küçük maketler yerleştirilmiş. Her bir makete anahtar deliğinin içinden bakıyorsunuz. (Fotoğraftaki sırasıyla) Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Mevlana‘nın maketleri görülmeye değer.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi Ziyaret Bilgileri

Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00 Pazartesi günleri kapalı.
Giriş Ücreti: Yetişkin-5 TL , Öğrenci-2 TL. 12 yaş altı ücretsiz. Müzekart geçmiyor.
Adres: Ferhat Su Kanalı Mevkii’nde, Amasya Merkez’e gelmeden sağda yer alıyor.

5 YORUMLAR

  1. Kulaklık olsa bile bilgi olmaz mı yahu! Bu nasıl müzecilik! Ah ah o kadar çok eksiğimiz var ki şu turizm olayında. Alem neleri nasıl pazarlıyor, biz nerdeyiz…Müze var diye seviniyoruz.
    İlginç bir müze gene de, beni hiç çekmeyen bir konu orası ayrı:)

  2. @sezer eser perker Küçük ama değişik. Aslında tam müze denemez ancak buna şükür diyelim. 😀

    @Semi M.Eller Ne desen haklısın… Kağnı hızıyla ilerliyoruz resmen. Hayır benim anlamadığım hiç mi diğer müzelere gezip bakmıyorsunuz nasıl yapmışlar diye. İlla yurt dışına gitmek de şart değil, aç internetten bak yahu!
    Aa niye ne güzel konu, gerçi ben de müze olsun çamurdan olsun direkt atlarım kafasındayım. :DD

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here