Ana sayfa İstanbul Fatih Fener & Balat: Gez Gez Bitmez…

Fener & Balat: Gez Gez Bitmez…

1594
0

İstanbul’da artık daha sık gezmeye başladığım iki semt var: Fener ve Balat. Eskiden nedense arka sokaklarına bile girilmeye korkulan semtlerde son zamanlarda gözle görülür bir değişim söz konusu. Birbiri ardına açılmaya başlayan cafe, restoran ve dükkanlarla yavaş yavaş yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başlamış gözüküyor. Sokaklarda gezerken bir anda karşınıza elinde fotoğraf makinesiyle birilerinin çıkması büyük ihtimal.

balat-turu

Normalde sokakların, rengarenk evlerin fotoğrafını çekmek için geçtiğim sokaklardan bu kez Nihan, Özgür ve İrem‘le cafeleri keşfe çıktık. Hepsine giremedik elbette ama önünden geçtiklerimizi bir dahaki sefere ziyaret etmek üzere aklımızın köşesine not ettik.

Ben aslında gitmeden önce bir cafe listesi çıkartmıştım. Ama bu kez sadece keşif gezisi yapmakla yetindik. Afilli Cezve, Çayada, Coffee Department, Cumbalı, Balat Kadraj Kafe, Olmadık Projeler Atölyesi, Vodina Cafe, Tin Balat, Hobbit House Balat, Cafe Fener, Cook Life, Vanilla Cafe, Cafe Naftalin, Fanaraki ve Maide Cafe listemdeki yerlerdi. Tüm cafeleri ziyaret ettikten sonra bir “top 10” listesi yapacağım mutlaka.

Coffee Department

coffee-department
Kürkçü Çeşmesi Sokak No:5/A Balat

Nihan ve Özgür buluşmaya geç kalınca biz de İrem’le bir yere oturalım dedik ve Coffee Department‘ı tercih ettik, iyi ki de etmişiz. Zomato’da verdiğim 5 puanı sonuna kadar hak eden bir yerdi. Beni Zomato’da takip etmek isterseniz eğer→zomato.com/benolmeden

Maide Cafe

maide-cafe
Yıldırım Cd. No:26 Balat

O kadar gezmeye karınlar acıktı haliyle. Yemek için Maide Cafe‘yi tercih ettik. Beklediğimizden fazla ilgililerdi sağ olsunlar. Hatta oturmadan önce henüz tamamlanma aşamasında olan terasa bile çıkıp manzarayı seyretmemize izin verdiler. İlgi, alaka, mekan on numaraydı ama yemekleri pek beğenemedik. Bir dahaki sefere tatlılarından denemeyi düşünüyorum.

RagnRoll Vintage

ragnroll-vintage-balat

Eski eşyalara merakınız varsa eğer Maide Cafe’nin tam karşısındaki RagnRoll Vintage‘a da göz atmanızı öneririm.

Yemek sonrası arkadaşlarım Fener Rum Patrikhanesi‘ne hiç gitmedikleri için orayı da görmek istediler ve… Patrikhaneyi o kadar ziyaret ettim ama Patrik I. Bartholomeos‘un ayinine katılmak nasip olmamıştı. Garip bakışlara rağmen farklı bir deneyimdi.

Fener Rum Lisesi

fener-rum-lisesi

İstanbul’da beni etkileyen yapılardan olan Fener Rum Lisesi‘nin içine kaç zamandır girmek isteyip de giremediğimden biraz moralim bozuk haliyle. Kimden izin alınıyor, bilen varsa söylerse çok sevinirim. 😀

En kötü günümüz böyle olsun. 😎👊🏼 #goodnight #balat #istanbul #vsco #vscocam

Güven Turan 🐋 (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Hobbit House Balat

hobbit-house-balat
Yıldırım Cad. No:119 Balat

Son durağımız olan Hobbit House Balat‘a fırsat yaratıp mutlaka gidin derim. Girişinde Free Museum yazan, ücretsiz su içebileceğiniz, mahallelinin kapıdaki askıdan ücretsiz kıyafet alabildiği gerçekten de müze gibi bir yer. Daha sonra başka bir yazıda detaylı olarak anlatacağım mutlaka. Yalnız, kapısında karşılaştığımız Muhammet dikkatsizlik sonucu ücretsiz su içilebilen cam sebilin kapağını kırmasıyla ufak bir heyecan durumu yaşadık haliyle.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here