Ana sayfa Listeler Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Askerlik Yap | #78

Askerlik Yap | #78

488
21

Ey özgürlük! Sonunda askerlik bitti. 
beytepe-askerlik

Hayatta büyük konuşmamak gerek. “Ben askere gitmem, ne işim var orada, bedelli çıkar kesin, toptan kaldıracaklarmış zaten, yurt dışında üç yıl çalışıp dövizli askerlikten mi yararlansam, yok yok doktora yapmak en iyisi” derken kendimi askerde buldum iyi mi!

5 Kasım’dan 20 Nisan’a kadar Ankara, Beytepe’deki Jandarma Eğitim Komutanlığı bünyesinde yer alan Jandarma Müzesi‘nde askerdim. Müzesever biri olarak müzede askerlik yapmanın mutluluğu anlatılmaz yaşanır. İnsanın askere gitmeden önce kafasında bin türlü soru ve şüphe oluyor malumunuz. Benim de merak ettiklerim, endişelerim vardı; gittim, yaşadım ve daha da olgunlaşarak (umarım) geri döndüm. Sonuçta askerliğin bana kattığı şeylerin götürdüklerinden fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yazı giriş mahiyetinde kısa bir yazı olsun, zira askerlikle ilgili birkaç yazı daha yazmayı planlıyorum. 
Askerde neler yaptım? Birçok kişiye göre fazlasıyla rahat bir askerlik süreci geçirsem bile kar küreme, yaprak temizleme ya da ne bileyim askerlikte olmazsa olmaz olan izmarit toplamaktan da geri kalmadım. Gördüm ki, insan askerdeyken sahip olduklarının kıymetini, değerini daha iyi anlıyormuş.

Güven Turan (@benolmeden) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (19 Nis 2015, 23:33 PDT)

Öncelikle birbirinden güzel insanlar tanıdım. Asker arkadaşı kavramının neden bu kadar abartıldığını yaşayarak öğrendim. Çayı sevdim (ya da sevmeye çalıştım), etin suyuna bandım. Erken kalkmaya alışık olmayan biri olarak her gün sabahın köründe kalktım! Bol bol kitap okudum, sinemaya gittim. Küfür etmeye alıştım. Cebinde paran olsa da istediğin şeyi alamamak nasılmış gördüm. Abur cubura doydum. Tıraş olmaktan bıktım. Uzun aradan sonra telefon kartı kullandım (en son İngiltere’de kullanmıştım). Her gün aynı kıyafetleri giymekten yeşilden soğudum. Neden bazı partiler daha çok oy alıyor, Türk dizilerini kimler izliyor, neden ilerleyemiyoruz sorularının cevabını buldum. Beklemekten nefret ettim. Ve sabrettim… Sonunda bitmez denilen askerlik bitti ve ben şimdi iyi ki gitmişim diyorum.


Askerliğini hâlâ yapmamış olanlara, gitmeyi düşünmeyenlere, kaçanlara vs. klişe söz olarak “bir an önce gidin de aradan çıksın” demeyi de ihmal etmemiş olayım. Tekrar hoş geldim, hayatı yaşamaya kaldığım yerden tam gaz devam!

21 YORUMLAR

  1. Hoşgeldin! 🙂 Çok güzel anlatmışsın. Bayıldım. Daha önce dediğim gibi bu devirde askerlikten kaçmak için çabalayan onca insan varken askerliğini tamamlamış olduğun için seni yürekten tebrik ediyorum.

  2. Hoşgeldin! Boşver yaa o kadar para verilir mi bedelliye 😀 Hem bak cebinde ne kadar güzel şeyler biriktirip dönmüşsün. İyi ki gitmişsin. Müze de ayrı güzel olmuş bence, arkeolog olan erkek arkadaşımın da istediği bir yer. Hadi, kaldığın yerden devam 🙂

  3. hoşgeldin 🙂
    bitmek bilmeyen içtimalar her sabah bot boyamak bazen neyi beklediğini bilmeden içtima alanında beklemek, su bardagında içilen caylar, her an birinin nerden geldiği bilinmeyen DİKKAT cekişi , her sabah olan tıraş kontrolu vs vs biliyoruz bunbların zorlugunu ne kadar askere gitmesekte 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here