Ana sayfa Uncategorized Dikkat Evde Kuş Var!

Dikkat Evde Kuş Var!

6072
17

Birkaç zamandır evimizin yeni misafirleri var.

eve yuva yapan kumru

Evde, kitaplıkların olduğu, küçük, oturma odası havasında bir oda var. Babam burada tv seyrediyor, kitap okuyoruz vs. Bizim evde de bu oda ve salondaki camlar yere kadar. Balkon kapısı gibi düşünün. Bu odanın camı ise genellikle açık oluyor.

Yine bir gün cam açıkken içeriye kumru girmiş. Kitaplığın üstündeki bir yeri gözüne kestirmiş ve yuvasını yapmaya başlamış. Yuva yaptığı yer, Eiffel Kulesi‘nin yanı. Göç ettim mi sandı nedir? 🙂  Ben ilk başlarda bunu yalnız sanıyordum, baktım biri daha gelip gidiyor. Meğer karı kocalarmış. Yuva yaptığını görünce evden kovmadık öyle kaldı. Aradan birkaç gün geçti, bir de ne görelim? Bizim kuş yumurtlamış! Haydaa! Akşam oluyor gidiyor, camı kapatıyoruz. Sabah oluyor açıyoruz, gelip geri oturuyor. Neyse, aradan biraz daha zaman geçti. Hoop, yumurtalar iki oldu. Şimdi ise camı ender kapatıyoruz.

Bugün evde temizlik var. Yardımcı kadın evin her bir yanını köşe bucak temizleyen biri. Umarım kuşları korkutup kaçırmaz ya da yumurtalara dokunmaz. Çünkü ellenirse bir daha gelmiyormuş.

Bu arada eve kumrunun yuva yapması uğur demekmiş. Umarım uğur getirir bize. Sabırsız bir insan olduğum için “Ee hani nerede bunların uğuru?” deyip duruyorum.

Bakalım kumrular daha fazla yumurtlayacak mı? Yumurtadan kuşlar ne zaman çıkacak? İleride bizi neler bekliyor? Yeni kumrular gelir mi? Daha fazlası için bizi izlemeye devam edin. 🙂

17 YORUMLAR

 1. harika kumru aşığıyım zaten bir kere yuva yapmışsa yıkamazsınız çok narin canlılar çokta tatlılar ben çok severim benimde bir yavrum vardı yavruları alır götürürse ne ala büyük ihtimalle götürür yeni yuva yapar onlara ama götürmezse olduki ağzı ile besleyemiyorsa beslemek size kalacak ben epey araştırmıştım şırınga ile bile besleyenler vardı mama yapanlar benim yavru biraz daha büyük olduğu için ufak kaşıkla veriyordum böle sulandırıp ama epey oldu detaylı anlatamıyorum şuan yanlış bilgi vermim diye inş yumurtalar en kısa sürede çatlar da bizde görürüz çok hoşuma gitti

 2. Twitter'da kuşlara yorumumu yapmıştım o yüzden yazıya bir bakıp gidecektim ama şu "Yuva yaptığı yer, Eiffel Kulesi'nin yanı. Göç ettim mi sandı nedir? :)" kısmına bayılınca bir kelam etmeden gitmeyeyim dedim. Bende kumruların hikayesini çok merak ediyorum, takipteyim bakalım.

 3. @SİHİRLİ OKLAVA Kazasız belasız çıksınlar yumurtadan başka bir şey istemem. 🙂

  @neşeli oyuncaklar Bence de çok garip. Evi çok sevmiş demek ki :)) Dostunu, akrabasını getirmese bari. 😀

  @Dilara Artar Gerçekten güzel ve değişik. Baktım aşağı inip, kadın ellemiş hiç o bölgeyi. :))

  @asayra kurt Umarım alır götürür. Yoksa bakamayız biz kesin. 😀 Hele bir yumurtalar çatlasın bakarız yine. 🙂 Yavruları size postalarız olmadı. :))))

  @Vildan Can Paris'te sanıyor kendini, yanında Fransızca mı konuşsak ne yapsak? 😀 Ben de merak ediyorum bakalım neler olacak? :))

 4. Kargalardan koruyun diyeyim ilk evvela. Ne zaman böyle kumru yuvası ve yumurtası görsem, çok geçmiyor ki yumurtaları talan edilmiş. ): Hatta biri gözümüzün önünde gerçekleşti. Yumurta düşmanı hain kargalar.
  Kumru yolunu bulup girmişse o da gelir. Dikkat etmek lazım. Ve tabi kediler. 😀
  Bende direk kötü ihtimallere odaklandım yine. Neyse, yavruları merakla bekliyorum bende.

 5. Benim de mutfak dolabımın üstünde yuvası. ilk yavrusunu uçurdu şimdi 2.kez yumurtladı ve 2.yavruyu bekliyor.en güzeli içeriyi hiç kirletmemeleri.sanırım wc için dışarısını kullanıyor.

 6. @Adsız Gerçekten kirletmiyorlar içeriyi. Bizim kafesin içinde duran küçücük kuş bile onlardan daha pis. Geçen gün yine girmişti içeri zorla çıkarttım dışarı. İstemiyoruz yeter artık. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here