Ana sayfa Uncategorized Kendi Saçını Kes | #80

Kendi Saçını Kes | #80

10985
1
kendi-sacini-kesmek
Kendi saçını kesmek zor diyenlere aldırmayın deneyin derim. Uzun zamandır bir delilik yapıp saçımı kendim kesmek istiyordum. Evde girdim banyoya, aldım makineyi elime, kestim rahatladım. Pişman mıyım, asla… Ben normalde saçımı kestirmeyi sevmiyorum. Şu yazımda uzun uzun anlatmıştım nedenlerini. Saçlarımız uzamasa ve hep beğendiğimiz bir modelde kalsa, tırnaklarımız uzamasa, hayat bayram olsa, dünya barışı… 
Neyse, konumuz o değil. Ha bugün ha yarın gideceğim, gidiyorum derken saçlarım olur papaz. Dün de saçlarım bir hayli uzamışken acaba ben kesebilir miyim düşüncesi kafama takıldı. Yaparsın yapamazsın, berbat edersin, tavuk kıçına dönersin diye düşünürken dedim kendi kendime “Kökü bende nasıl olsa, kes gitsin. Denerim, uğraşırım, baktım çok kötü oldu yine giderim berbere.” Çözümlü dert olsun değil mi ama?

Kurallı kaideli olacak ya her şey, önce internette bir güzel araştırma yaptım. YouTube‘da izlemediğim örnek saç kesimi kalmadı desem yeridir. İzlerken de diyorum “Aa ne kadar kolaymış hallederim ben bunu. Bende bu, tamam cepte.” Büyük konuşmanın acı sonuçlarını yaşayacağımdan haberim yok tabii.

İzlediğim videolardan yalnızca biri.

Evde Saç Nasıl Kesilir?

Anladım ki evde kendi saçını kesmek göründüğü kadar kolay değilmiş. Ancak imkansız değil tabii. Erkekler için konuşmam gerekirse eğer, benim uyguladığım yöntem şöyleydi:
  1. Makinenin ucuna en geniş uçlu diş takılır ve yanındaki kol en az keser şekilde ayarlanır.
  2. Saç, tarak ile sağ, orta ve sol olmak üzere üçe bölünür.
  3. Sağ, sol ve arka taraf makineyle kesilir. Başın tepesi ise en sona bırakılır.
  4. Makineyle kesim işlemi bittikten sonra makas alınır.
  5. Makasla önden arkaya doğru bölüm bölüm saç istenilen ölçüde kesilerek kısaltılır.
  6. Son olarak kulak arkası, makine ile ense kesimi ve son rötuşlar yapılır.
Benim izlediğim yol bu şekildeydi. Son maddede babam yardım etti sağ olsun. Bir dahaki sefere son adımı da kendim yapmayı planlıyorum. İşin acıklı yanı, bildiğiniz gibi yarı kör sayılırım. Gözlükle bile zor gören bir insanım. Tıraş olurken haliyle gözlüğümü çıkartmak zorunda kaldım. Bu nedenle ayna ile akraba olduk desem yeridir. Bir an içine girmeyi bile denedim sanki. Bir de aynaya bakarak makine ile kesmek neyse de makasla kesim yapmak hiç kolay değilmiş. Saçları tutturana kadar akla karayı seçtim. 
Sonuçta ortaya beni tatmin eden bir saç kesimi çıktı. Her ne kadar işlem biraz uzun sürse de insan kendi saçını kesince oldukça seviniyor. Bundan böyle ölmeden önce kendi saçımı kesmedim demem artık. Sizin de aklınızda varsa mutlaka deneyin derim.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here