Ana sayfa Uncategorized Eternal Sunshine of the Spotless Mind / 6.8

Eternal Sunshine of the Spotless Mind / 6.8

163
0

“You can erase someone from your mind. Getting them out of your heart is another story.”

2004 yapımı Eternal Sunshine of the Spotless Mind, “Belleklerden ‘aşk’ı silebilmek sanıldığı kadar kolay mı?” sorusunu eğlenceli olduğu kadar duygusal bir dille de akıllara getiriyor.

Başrollerini Jim Carrey ve Kate Winslet‘ın paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Michel Gondry yer alıyor. Filmin hikâyesi Michel GondryCharlie Kaufman ve Pierre Bismuth‘a ait. Ancak senaryolaştırma işini Charlie Kaufman üstlenmiş. Filmin En İyi Özgün Senaryo Oscar‘ını kazandırdığını da söylemeden geçmiş olmayayım.

Carrey ve Winslet’ın yanı sıra Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Elijah Wood, Tom Wilkinson, Jane Adams gibi isimler de filmde yer alıyor.

Başıma bir iş gelmeyecekse baştan söyleyeyim; filmi beğenmedim.

İnternette yaptığım araştırmaya göre bu filmi izleyip beğenenler olduğu kadar beğenmeyenler de çoğunlukta. Beni nedense sarmadı. Kör kütük bir aşk yaşamadım belki ondandır ama beğenemedim ne yalan söyleyeyim. Konusu hakkında ne desem “spoiler” olacak, o nedenle yorum yapmıyorum.

Oyunculuklar tamam, senaryo tamam ama bir şeyler eksik gibi.  İzlerken fazlasıyla sıkıldım. Joel (Jim Carrey) ile Clementine‘in (Kate Winslet) değil git Mary‘nin (Kirsten Dunst) durumunu film yap dedim içimden. Biraz daha acıklı hale getir, on numara beş yıldız bir iş çıkardı.

Filmin orijinal ismini söyleyebilenler ve söyleyemeyenler olarak ikiye ayrıldığımız ülkemizde Leyla ile Mecnun‘daki bu sahneyi de paylaşmasam olmazdı.Filmin fragmanı:
Eternal Sunshine of the Spotless Mind IMDb Puanı: 8.4 Benim Puanım: 6.8

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100” ve
“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 101-200” listelerine göz atmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here