Ana sayfa Türkiye Eskişehir Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi

1778
5
Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıyor. Türkiye’deki favori müzem İstanbul Arkeoloji Müzeleri olduğu için arkeoloji denildiğinde akan sular duruyor benim için. Bu nedenle müzeyi ayrıca gezmek istedim, ama benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi‘nin kuruluş hikayesi aslında oldukça ilginç. 1945 yıılında Eskişehir’de yer alan tüm eserler toplanarak Aladdin Camii’nde depolanmış. 1966 yılında ise bu eserler Kurşunlu Camii Külliyesi‘nde sergilenerek ziyarete açılmış. Şimdiki binanın açılışı ise sekiz yıl sonra yani 1974 yılında gerçekleşmiş. 2001 yılında ise “olmadı bu müze, biz bunun daha modernini yapalım” mantığıyla kapatılmış. Ancak ödenek yetersizliğinden bir türlü modern bir müze inşa edememiş, Eti‘den yardım istemişler ve Eti de böylelikle müzenin sponsoru olmuş. Anlayacağınız koskoca ülkenin bir müzeyi yapmaya parası yetmemiş. Peki müze ne zaman açılmış? 10 yıl sonra 2011 yılında! ETİ‘nin müzeye yaptığı yatırım ise 9 milyon TL.
Müze binasında kocaman ETİ logosunu görmek benim açımdan üzücüydü doğrusu. İngiltere’deki British Museum‘un üstünde Cadbury logosu olduğunu düşünsenize ya da Coca-Cola Metropolitan Müzesi. Adamlar hükümet düşürür valla. Ama bir yandan da özel sektörün böyle bir konuya sponsor olması güzel tabii. Diyanete ayrılan bütçe kadar bir bütçe kültür bakanlığına da ayrılsa diye insan ümit etmeden duramıyor.

Müze bünyesinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 eser bulunuyormuş. Ancak bu eserlerin sadece 2.000‘i sergilenmekte. Kalan 20.500 eser ise depoda tutuluyor. 
Müzenin sitesinde “İnteraktif uygulamalar ve etkinlikler (Sergi, Konferans vb.) açısından ülkemizin modern ve örnek müzelerindendir,” şeklinde bir ibare yer alsa da de ben üzülerek “Atma Recep kalede ben varım,” demek zorundayım. Yani gözünüzde fazla büyütmeyin.

Tarihi eserler girer girmez müzenin bahçesinde sizi karşılıyor. Müzenin kapısında bekçi, güvenlik vb. kimse yok. Biz girerken şakır şakır yağmur yağıyordu, binaya kaçıştı hepsi sanırım.

Lahitler benin özellikle ilgimi çekiyor. Burada sergilenenlerde fazla bir işçilik yok ama İstanbul Arkeoloji Müzeleri‘ndekileri görünce insanın ölüp içine yatası geliyor, o derece.

Güneş Kursu, Sun Disc, Bronz / Erken Tunç Çağı III M.Ö. 2400-2200 Çorum-Alacahöyük

Müzeye girdikten sonra tam girişte karşınıza bu Hitit Güneş Kursu ☼ çıkıyor. ETİ‘nin logosu da bildiğiniz gibi Hitit Güneşi. Bu nedenle ilk girişe bu eseri koymuşlar sanırım. Müzeyi biz Pazar günü ziyaret ettik. Pazar bildiğiniz gibi müzelerin en yoğun olduğu zamandır. Ancak müzede bizden başka kimse yoktu desem! Sadece girişte güvenliğin olduğu, koridor vb. yerlerde hiçbir görevlinin bulunmadığı bir müzeyle de ilk defa karşılaştım doğrusu. Rahat rahat gezdik orası ayrı konu tabii.

İlk girişteki bölümün en sonunda camekanlı, bahçeyi görebileceğiniz bölüme çıkıyorsunuz. Bu bölüm hem teşhir hem de sergi salonu olarak düzenlenmiş. Fotoğraf sergisi vardı biz gittiğimizde.

Bu bölüme gelince bir an müzenin bittiğini sanıp “Herhalde bu kadar değildir, daha gezilecek yer vardır” diyerek panikledik. Siz panik yapmayıp girişe geri dönün ve merdivenlerle ikinci kata çıkın. ☻

Fotoğrafta görüldüğü üzere müzenin dört bir yanına yayılmışız. Nasıl olsa bomboş…

Bu günlük yaşamı gösteren canlandırmalar güzeldi.

Ne, tarihi eser mi? Birkaç çanak çömlek işte…

Kalk yerine yat, iki büklüm kalmışsın burada, üşüteceksin.

İnternette müze hakkında araştırma yaparken “Müzede TÜBİTAK’ın desteği ile ODTÜ tarafından geliştirilen dijital sergileme teknikleri kullanılıyor,” ibaresini görünce heyecanlanmıştım. Gördüm ki boşa heveslenmişim. TÜBİTAK, ODTÜ deyince insan bambaşka bir şey bekliyor tabii.

Birkaç hologram, dijital gezinti ve projeksiyonla yansıtma dışında pek bir şey yok. Fotoğrafta gördüğünüz olayda da Frig savaş arabasına binip sanal bir gezintiye çıkıyorsunuz. Simülatör fikri güzel ancak etrafta soracak kimse olmayınca çözebilmek adına epey uğraş verdik. Kardeşim sürmeyi başardı, bense atı bir türlü kontrol edemedim.
Küllüoba Arkeolojik Kazı Çalışması Canlandırması

Bu fotoğrafı paylaşamasaydım içimde kalırdı kesin. Sen dijital sergileme teknolojileriyle donatılmış, interaktif, modern ve örnek bir müzeden bahsediyorsun, ondan sonra gidip girişe şeffaf dosyanın içine, tuvalet kapılarında “WC 1 TL” yazısı gibi ziyaret bilgisi yazısı koyuyorsun. Pes!

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi: Atatürk Bulvarı No: 64 26020, Eskişehir.
Pazartesi kapalı. 08:00-19:00. Müzekart geçerli. 10 TL.

5 YORUMLAR

 1. En son koyduğun fotoğraf bitirdi beni:)) Çok haklısın.
  Benim favorim İstanbul Arkeoloji Müzeleri. Yurt dışında kıyaslama yapılabilecek örnekler var ancak ülkemizdeki en iyi arkeoloji müzesi orası bence.
  Sen böyle ETİ logosu falan yazınca aklıma hafta sonu gittiğim Cunda`daki Koç tarafından restore edilen kilise geldi. Müthiş bir işe imza atmışlar orası ayrı. Ama Koç logosu hiç görmedim:)
  Aslında sergilenenlere bakılınca anlattığın müze de fena gözükmüyor. Gayet düzenli bir müze izlenimi veriyor. Yolum Eskişehir`e düşerse gondola binmeyip buraya gidebilirim mesela:))

 2. "Burası Türkiye" tarzı yorumlar görmekten de yapmaktan da çok sıkılsam da yine tam da o tabloya uygun bir hikaye olmuş anlattıkların. Eti logosuna ve tuvalet girişi yazısına şükredelim bence, en azından müze hala aktif 🙂

 3. Ahahaha o yazı olmuş mu cidden , o ne 😀
  Bu arada iskeleti görünce bende de "kız üşür bu üstünü örtsek " hissi yarattı 🙂
  Yine sayende bildiğin oturduğum yerden kültürel etkinlik yaptım 🙂

 4. @Semi M.Eller İstanbul Arkeoloji Müzeleri çıtayı fazla yükselttiğinden müze beğenemez oldum. 😀 Haberlerde gördüm bahsettiğin yeri, Koç zaten İstanbul'daki müzesi ile gönlümü kazanmayı başarmıştı, ama keşke ETİ gibi koysaymış şöyle kilisenin dışına logosunu asksajklsjf. 😀 Anlayış farkı tabii.
  Tamam kötü değil ama mutlaka gidin de diyemeyeceğim. :))
  Gondol deme, hatırladıkça geriliyorum valla. :DD

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here