Ana sayfa Yazılar En Sevdiğiniz Meyve Hangisi?

En Sevdiğiniz Meyve Hangisi?

481
12
Sosyal medyada meyve fotoğrafları (benim de çektiğim gibi) dolaşırken meyveler dünyasına bir girelim istedim ve bunun üzerine bayıldığım, olmasa da olur dediğim ve sevmediklerimi sıraladım.

En Sevdiğiniz Meyve Hangisi?

Öncelikle neye meyve denir ona bir bakalım isterseniz.
Sahrap Sosyal, Hürriyet’teki “Meyve mi, sebze mi?” başlıklı yazısında konuya açıklık getirmiş:

“Bilim insanları ‘Çekirdeği olan yiyecekler meyvedir’ diyor. Yediğiniz şey çekirdekliyse meyve, yaprak ya da kökse sebze olarak tanımlanıyor bir başka deyişle. Buna göre pek çoğumuzun sebze olarak isimlendirdiği kabak, domates, salatalık hatta fasulye gibi yiyecekler meyvedir. Soğan, patates, ıspanak, marul gibi yiyecekler ise sebze sınıfına girer.”

Bazılarınız bu yeni bilgiyle şok olmuş olabilir. Ancak kabak her ne kadar meyve olsa da bu yazıda kendisinden meyve olarak söz etmeyi düşünmüyorum.

Lafa ilk olarak en sevdiklerimden başlayayım.
Vişne, dut, böğürtlen, çilek ve ananas yerken resmen kendimden geçiyorum. Bunlar nasıl lezzetler arkadaş! Önüme bir kasa koysanız hepsini bir çırpıda yalar yutarım.

Dut konusuna ayrıca değinmek istedim, zira aranızda hayatında hiç dut sallamamış olan var mı? Yapmadıysanız mutlaka yapın. Ağacın altına geçip dört hatta daha fazla taraftan örtüyü tuttuktan sonra patır patır dutların dökülme sahnesinin benim gözümde büyüleyici bir havası vardır. Gökten bildiğiniz dut yağar. Ağaca çıkmışsanız eğer aşağıdan gelen “Salla salla, daha var” sesleri eşliğinde kendinizi çok büyük iş yapan biri gibi hissedersiniz. Ölmeden önce yapılacaklar listeme mutlaka ekleyeyim ben bu dut sallama olayını ki herkes görsün.

Peki böğürtlen toplamaya gidenler kimler? Böğürtlen toplamak öyle zevkli bir iştir ki, bir yandan yersin diğer yandan yediğin için topladığın kapta birikmediğini görür üzülürsün. Bir grupla beraber böğürtlen toplamaya gittiyseniz eğer “Off off buraya gelin burada dolu!”, “Orayı bırakın burada daha çok var!” ya da “Ayy diken battı!” sözlerini duymanız olasıdır. Hatta kaplardaki böğürtlen miktarlarına bakılarak yarışma bile yapıldığı olur.


Yeşil erik, mor erik, yeşil elma, malta eriği (yeni dünya) ve kavun ise sevdiğim ancak ayılıp bayılmadığım meyveler sınıfına giriyor. Okul zamanı ya da sokakta oynamak için aşağı inmişken yeşil erikleri torbalara doldurup arkadaşlarla hatır hutur yerdik. Eriğin ekşiliğinden yüz şekilden şekle girse de tadı bir başka tabii.

Olmasa üzülmem dediğim meyveler ise; üzüm, portakal, şeftali, armut, karpuz, kayısı, incir ve kırmızı elma. Yani önüme koysanız hayır demem, yerim ama ağzımın suyu da akmaz.

Bazı meyveler de var ki küçükken ağzıma sürmediğim ancak büyüyünce her gün ya da iki günde bir mutlaka yediğim: Misal muz bunlardan bir tanesi. Hatırlıyorum, annem bana muz yedirebilmek için peşimde pervane olurdu.

Nar ve kivi ise sevip sevmediğime karar veremediğim meyveler sınıfına giriyor. Büyük bir iştahla yemeye başladıktan sonra yerken keyif almayıp yemeyi yarım bırakıyorum. Ayıklanmış narı bizimkiler kaşık kaşık yerken ben bir kâseyi bile bitiremiyorum. Kivide de bir acımsılık, kekremsilik var ama henüz çözemedim. 

Benim meyveler dünyasıyla olan ilişkim bundan ibaret. Yazıyı okuduktan sonra “Aa bu listede neden papaya yok? Bir mango olsun ya da efendime söyleyeyim avokado listeye giremez miydi?” diye sormayın külahları değişiriz. 🙂

Peki sizin en sevdiğiniz ve sevmediğiniz meyveler hangileri?

12 YORUMLAR

 1. Merhaba. 🙂

  Benim meyve ile pek aram yoktur. Ama gördüğüm zaman yemeden duramadığım meyveler; vişne, böğürtlen, ananas ve yeşil eriktir.

  Sevmediğim meyve ise; greyfurt. Tadına bir türlü alışamadım.
  🙂

 2. 🙂 Geçen bir meyve tabağını resmi paylaşmıştın. Orada çileğin bile o yeşil kısmı ayıklanmıştı. Önüne öyle mi geliyor, yoksa kendin mi yapıyorsun meraktayım. 😀
  Konuya gelirsek, sanırım yemeyip burun kıvırdığım bir meyve benimde yok. yalnız nar için çok iyi derler, daha çok tüketmelisin. Kivi içinde öyle. 🙂
  Dut.. ne ağacından silkeledim, ne dealtında örtü tuttum. Hep uzak kalmışımdır. Nedense bana sevimli görünmüyor.
  Ama… böğürtlen yemek başka. Küçükken buralarda çok vardı ama şimdi yerlerinde evler var, maalesef. Bir keresinde, köydeki teyzeme gidiyoruz. Yol kenarında böğürtlenleri gördük, hem yiyoruz, hem yol alıyoruz. 🙂 🙂

 3. Ben kiraz ve üzüme bayılırım. Kış meyvelerinden de portakal favorim. Ama öyle her gün mutlaka meyve yemeliyim alışkanlığı yok. Biri önüme getirirse bayılarak yesem de diğer türlü aklıma bile gelmediği oluyor.

 4. @Uyuşuk HayalperestYok ben önce onları çıkartıp sonra yıkıyorum. 😀 Yerken uğraşmamak daha iyi oluyor. Nar iyi evet ama yemek değil de suyunu içiyorum arada. Kiviyi de tam sevemedim. 🙁 🙂 Yol kenarında toplanan böğürtlenin de ayrı bir tadı vardır. 😛

  @SadeAnne Zaten sanırım çoğu kişinin yakındığı bir şey bu önüne getirme durumu. Herkesin içinde kesin var. 😀 Keşke birileri sürekli bize meyve tabakları hazırlasa… 🙁

 5. Meyve yemeği severim. Takıntılarım yoktur, genelde yemediğim meyve de yoktur. (bildiğim kadarıyla) Böğürtlen hikayem aynen anlattığın gibiydi. Toplamaya giderdim, bir lokma böğürtlenle eve dönerdim. (zaten oralarda yemiş olurdum) Annemden yerdim azarı. Çünkü üstüm başım leke ve çizik içinde dönerdim:))
  İnanılmayacak bir şey yaşıyorum: benim küçük oğlum asla meyve yemiyor! Evet elbette yemeyebilir. Ama hiç yemiyor ve bu gerçek! Ne denediysem, hangi meyveyi verdiysem olmadı. Eline bile almıyor, ısrarla ağzına alırsa kesin kusuyor. Ve bebekliğinden beri böyle. Yani başına meyveyle ilgili kötü bir şey gelip bırakmış değil. (bizim evde meyve sabahları yeniyor daha çok. Kahvaltıyla birlikte mevsimine göre mutlaka bir meyve tabağı olur masada. Büyük oğlum bayılır mesela. Neyse yemiyor işte ufaklık.)

 6. @Semi M.Eller Çok şaşırdım meyve yememesine, sizin gibi çok meyve tüketilen bir evde yememesi daha kötü tabii. Vardır kesin bir nedeni. Ama daha garip bir şey söyleyeyim o zaman, benim kardeşim de çikolatayı sevmiyor. Puding yaparım yemez, profiterol alırız bir kaşık alır bırakır garip bir çocuk. Ben de kahvaltıda muz yiyorum bu aralar, ona sardım. Diğerleriyle kes soy uğraşamam. 😀

 7. Manav reyonu gibi olmuş bu yazın 🙂 Ağzımın suları aktı okurken.
  Ben de meyve özeti geçmek istedim birden. Kiraz ve Vişne mesela dolapta çürüyene kadar durabilir ,aklıma gelip yemem. Üzüm keza öyle ama Ereğli'de siyah üzüm yetişir böyle çekirdeksiz nasıl lezzetli ondan olursa bağı toplayıp getirebilirsiniz 2 saate bitiririm 🙂
  En sevdiğim meyve ise yazın tazesi kışın kurusu ile Kayısı'dır. Candır vallahi. Bu sene de tazesi çok pahalı olacakmış bakalım ne yapacağız :S
  Ananas konusunda hislerimiz de aynı , yemesi de kolay ya 😉

 8. @Keşke Gerçek Olsa Ahahah biraz öyle oldu. Vişne dolapta çürütülür mü aa, bizde anında biter. 😀 Üzümü tam sevmiyorum, siyahını daha da sevmiyorum. 😛 Kayısının da kurusunu daha çok seviyorum ben nedense. Ananas ise candır tabii. :))

  @kitap eylemcisi Bu yorum üstüne önce erik üstüne haşlanmış mısır yemek istiyorum!!!! 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here