Ana sayfa Kitap Einstein / Hayali Söyleşiler – Carlos I. Calle

Einstein / Hayali Söyleşiler – Carlos I. Calle

96
0
Hayali Söyleşiler-Einstein, Carlos I. Calle, Kolektif Kitap, 128 sf., 13 TL

Idefix Sanal kitap Fuarı‘ndan uygun bir fiyata aldığım Hayali Söyleşiler serisinden ilk olarak Einstein‘ı okudum. Serinin diğer kitapları ise Freud, Picasso ve Shakespeare.

“İnsanlar kendileri karşı çıkmadıkça, hiçbir şey savaşları ortadan kaldıramaz.”

Kitap, Einstein ile yapılmış kurmaca bir söyleşiden ibaret. Bu söyleşi her ne kadar kurgu olsa da yazılanlar biyografik gerçeklere dayanıyor. Herkesin anlayacağı bir dille yazıldığından İzafiyet Kuramı, E=mc² gibi birçok bilimsel konuyu zevkle okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Üstelik kitapta sadece bilimsel konular yok. Einstein‘ın çocukları, zevkleri, eşleri ve daha birçok konuda bilgiler verilmiş.

Üzüldüğüm tek nokta ise Einstein‘ın Amerikan Başkanı Roosevelt‘e nükleer bomba yapımını teşvik eden bir mektup göndermesi. Çünkü kendisi böyle bir bombanın Nazi Almanyası‘ndan önce Amerika’nın yapması gerektiğini düşünmüş. Sonradan kendisi de pişman olmuş ama iş işten geçmiş tabii. 

Arka Kapak Yazısı:

Bilimin gizemleri sonsuz. Hep böyleydi, böyle olmaya da devam ediyor. Bu gizemlere en fazla yaklaşan insanlardan biri olan Albert Einstein uzay, mekan ve zaman kavramlarımızın algısını tamamen değiştirdi. Hayali Söyleşiler serisinin bu kitabıyla, Nobel Fizik Ödüllü bu olağanüstü zihin, şimdi de geçmişten günümüze sesleniyor.


Dağınık saçları, çorapsız giydiği ayakkabıları ve dil çıkardığı ünlü fotoğrafı ile hafızamıza kazınan Einstein, barış yanlısı politik görüşleri ile olduğu kadar, evrendeki eşsiz uyuma hayranlık duyan özgür ve yaratıcı kişiliği ile de yaşadığımız dünyayı renklendiren eşsiz bir düşünür. Önsözünü, Wolf Vakfı Fizik Ödülü’nü Stephen Hawking’le paylaşan Roger Penrose’un yazdığı bu söyleşi kitabı daha önce okuduğunuz hiçbir bilim kitabına benzemiyor. Einstein’ın çocukluğundan okul hayatına, hayatına giren kadınlardan çocukları ile olan ilişkisine, müzik ve yelkencilik sevdasından, bilim dünyasında çığır açan teorilerine ve din anlayışına kadar Einstein ile yeniden tanışmanın tam zamanı!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here