Ana sayfa İstanbul Eyüp Eğri (Kovuk) Kemer | İstanbul’daki Su Kemerleri

Eğri (Kovuk) Kemer | İstanbul’daki Su Kemerleri

2497
12

Her altından geçişimde bir gün buraya çıkacağım dediğim su kemerine nihayet çıkabildim.

1554-1564 yılları arasında yapılan Eğri Kemer ya da diğer adıyla Kovuk Kemer, Mimar Sinan‘ın Roma Dönemi’nden kalan kemerden yararlanarak inşa ettiği İstanbul’daki kemerlerden yalnızca biri. Sürekli bir Mimar Sinan eserinin altından geçiyormuşum da haberim yokmuş doğrusu. 450 yıllık bir Sinan eserinin üstüne çıkmak nasıl bir duygu, anlatılmaz yaşanır demeyip biraz anlatayım.

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Biraz pimpirikli biriyimdir. Tamam 409 metre uzunluğundaki bu kemerin üstüne çıkmak istiyorum ama önce çıkılıyor mu bir onu öğren değil mi? Arabayla geçerken görüyorum yanda ufak merdiven gibi bir yer var ama acaba buradan mı çıkılıyor? Babam çıkılıyor demişti, madem çıkılıyor niye ben şimdiye kadar üzerinde bir Allah’ın kulunu göremedim? 

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Tüm bu sorular kafamı kurcalarken ben her arabayla altından geçişimizde bir gün kemere çıkalım, bir gün kemere çıkalım diye diye adamı delirttim. Sonunda beklenen an geldi ve kardeşim, babam ve ben arabayı park ettik üstüne çıkacağız. Ama nereden? 
Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Yoldan yürümek gerekiyor, ama ya araba çarparsa? “Aa çarpmadı o zaman devam”, “Aa kolay çıkılıyormuş hakikaten, boşuna panik yapmışım” ve sonunda “Aa süpermiş burası!”.

Su Kemeri İçi

İlk karşılaştığım manzara.

İstanbul'daki Su Kemerleri

Yakında çıkacak olan yeni albümüm tüm müzik marketlerde konulu fotoğrafım. Çıkış parçam olarak Barış Manço‘dan Aynalı Kemer‘i kendi tarzımla yorumladım.

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Sakinlik de bir yere kadar. 
Babam yukarı çık dedi, ben de tabii dünden razı. Tam psikopatım vesselam.

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

İlk çıktığımız yerde sorun yoktu ama ortalara doğru gidince ben ya biri bir şey derse, bizi intihar eder sanırlarsa, yoksa çıkılmıyor muydu diye diye bizimkileri delirtmeyi başardım. En sonunda babam dayanamayıp, “Ee yetti bea!” bakışı attı da biraz olsun duruldum.

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Kollarımı açtım iki yana, aşağıdaki babama poz veriyorum. Alttan geçen arabadaki insanlar da bana gülüyor ne yapıyor bu deli diye ya da “Aa kemere çıkılıyormuş, biz de çıkalım” demiş olmaları da ihtimaller dahilinde.

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Bir poz da kardeşimle…

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Peki adı neden Eğri Kemer? 

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi kemer bir noktadan sonra 90 derecelik açıyla kırıldığı için kemerin adı Eğri Kemer olarak kalmış. Ancak Kovuk Kemer ya da Delikli Kemer de denilmekte.


Bu yeşillik İstanbul’un her yerinde olsa keşke…

Eğri (Kovuk) Kemer

Bu kemer nereye kadar gidiyor diye bakmak için keşfe çıktık. Biz fazla uzaklaşamadan kemerin sonu göründü. Kalan kısım o günden bugüne ya yıkıldı, ya da toprak altında biz göremedik. Şimdilerde su yok ama yanımıza gelen adamın söylediğine göre üzerinden su da akıyormuş. “Su akarken de gelin mutlaka” dedi.

Eğri (Kovuk) Su Kemeri

Hava yavaştan kararmaya başlarken bize de yol göründü.

Eğri (Kovuk) Kemer Kemerburgaz

Eyüp / Kemerburgaz‘da Hamidiye Su Fabrikası‘nın tam dibinde yer alan Eğri (Kovuk) Kemeri görmek isterseniz eğer  48L Göktürk Köyü-4.Levent Metro, 48E Göktürk Köyü-Eminönü, 48 Göktürk-Mecidiyeköy, 48A Göktürk Köyü-Kazlıçeşme Marmaray, yani kısacası Göktürk yönüne giden otobüslere binip kemeri gördüğünüzde düğmeye basın. Zira durağın adını hatırlamıyorum şu an Role İstasyonu olabilir. 🙂 Hisar Okulları durağında inerseniz de zaten bizim ev.

İstanbul’un su kemerlerinden biri gitti elde var (?), keşfetmeye tam gaz devam.

İstanbul'da Ölmeden Önce Yapılacaklar

12 YORUMLAR

 1. Çok severim ben böyle yerleri ya muhteşemmiş. Psikopatlık güzel ki herkes sen gibi psikopat olsa 😀 pozlar fotoğraflar çok hoş keyfi çıkarıla çıkarıla gezilmiş darısı başıma 🙂

 2. @ilknur AKPINAR Bizim burada yakınlarda dört tane var benim bildiğim, ama birine çıkmak kısmet oldu. O dediğin yerdekileri de biliyorum en kısa zamanda kapılarını çalacağım. 😀

  @Uyuşuk Hayalperest Süperdi muradıma erdim sonunda. 🙂 Benim de favorim o fotoğraf. Gizemli bir havası var gerçekten.

  @birgaripSeyma İstanbul'da daha kemer çok, çıkılan birine mutlaka çıkın derim. Farklı bir duygu veriyor insana. Uzun zamandır istediğimden işin suyunu çıkartana kadar oyalandık oralarda. Darısı başına gerçekten. 😉

 3. Ben ne güzel dalmış ciddi ciddi okuyordum , ta ki albüm kapağı yorumuna kadar 😀 Çok güldüm ama gerçekten tam kapaklık olmuş fotoğraf.
  4567890 kere geçsem aklıma gelmez buraya çıkılıyor mu demek , vallahi tebrikler!

 4. merhaba!!
  fotoğraflarına bayıldım!
  çok güzel çekimler yapmışın, kemerlere çıkın diyorsunda etrafta tinerci, ayyaş vb. olur , istanbulda insanların başına gelenleri biliyorsun

 5. Merhaba 😉
  Böyle tarihî bir mekanı bu şekilde eğlenceli anlatmanı çok sevdim 🙂
  Ölmeden yapmak istediklerini yapmak, görmek istediklerini görmekse eminim bambaşka güzeldir 🙂

 6. @Buket Selamlar! Çok teşekkürler. ;)))
  Ben de çıkarken tinerci vs. olur diye korktum ama bizim buralarda yok öyle Allah'tan. İstanbul gibi değil burası. 😀

  @Seyma Tanis Merhaba! Teşekkür ederim. Tabii ki, müthiş bir duygu. Herkes hayallerini gerçekleştirir umarım. 🙂

 7. Kemer muhteşem, dikkatimi çeken etrafının da temiz olması. Piknikçilerin rotasına girmemiş olsa gerek. Ya da park etme imkanı mı zayıf diye düşünmedim değil.
  Albüm hayırlı olsun bu arada:))
  Çok iyi yapmışsın, ben de olsam çıkılıyor mu diye takardım kafaya:))

 8. @sezer eser perker Fırsat olursa mutlaka! Çok farklı bir duygu. 😀

  @Semi M.Eller Gerçekten fazla pis değildi, tek tük çöp vardı. Bizim park ettiğimiz yer Hamidiye'ye aitmiş ama kim takar Hamidiye'yi. 😀 Yürünerek gelinebilecek bir yer ama kimse merak etmiyor kanımca. Piknik için yakında daha güzel yerler var, yol kenarı kesmiyordur kesin. Bu kemer bitti şimdi sırada diğerleri var. Çıkılmayanlara belediyeden izin almayı bile düşünüyorum, dellendim. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here